۷ عادت مفیدی که پس از اتمام دوره خدمت سربازی به سرعت فراموش خواهید کرد

۷ عادت مفیدی که پس از اتمام دوره خدمت سربازی به سرعت فراموش خواهید کرد

حضور در نیروهای نظامی چه به صورت خودخواسته و چه اجباری (کادر یا سرباز وظیفه) نیازمند مستلزم کنار آمدن سریع با قوانین بسیار سختگیرانه است. سبک زندگی نظامی از تنبلی جلوگیری کرده و شما را وادار می سازد که یک ظاهر ثابت، مرتب و مناسب داشته باشید. وقتی که سربازان دوره خدمت سربازی خود را به پایان می رسانند اغلب به همان سبک زندگی شخصی پیش از دوران سربازی باز می گردند. شاید بسیاری دوره خدمت وظیفه را چندان خوشایند ندانند اما باید توجه داشت که در این دوره برخی افراد دستکم به طور موقت تنبلی را کنار می گذارند. در ادامه می خواهیم شما را با ۷ عادت مفید دوران سربازی آشنا کنیم که به سرعت پس از پایان دوران خدمت وظیفه اجباری کنار گذاشته شده و فراموش می شوند.

وقتی که سربازان دوره خدمت سربازی خود را به پایان می رسانند اغلب به همان سبک زندگی شخصی پیش از دوران سربازی باز می گردند.

۱- زود بیدار شدن

در همان روز اول پس از دریافت کارت پایان خدمت، سربازان دیروز دیگر استرسی برای زود بلند شدن نداشته و نه ساعت کوک کردنی در کار است و نه برپا زدنی. برای اولین بار بعد از ماه ها و شاید سال ها، بالاخره فرد می تواند در یک روز غیرتعطیل تا لنگ ظهر بخوابد و طلوع آفتاب را از دست بدهد. حتی پس از پایان دوران استراحت پس از اتمام خدمت سربازی و شروع دوران دانشگاه یا کار نیز افراد دیگر به آن سحرخیزی دوران سربازی باز نخواهند گشت. اکثر ما پسرها تجربه بیدار شدن در نیمه شب و ایستادن و راه رفتن در پست های خود را در هوای سرد داشته ایم. حتی روزهای تعطیل نیز خوابیدن بیش از ساع ۸ ممنوع بود اما پس از پایان دوران سربازی عادت خوب سحرخیزی شاید برای همیشه کنار گذاشته شود.

وقتی که سربازان دوره خدمت سربازی خود را به پایان می رسانند اغلب به همان سبک زندگی شخصی پیش از دوران سربازی باز می گردند.

۲- ورزش مرتب روزانه

این یکی ارتباطی کاملاً مستقیم با سحرخیزی داشت. اول صبح بهترین زمان ممکن برای دویدن است اما اکثر افراد برای جبران سحرخیزی های دوران سربازی، پس از اتمام دوره اجباری خدمت دیگر این عادت را کنار می گذارند. در روزهای اول پایان خدمت هنوز هم احساس شادابی و نرمی عضلات و استخوان ها را دارید اما بعد از مدتی که عادت ورزش کردن هر روزه را کنار گذاشتید رفته رفته کم حس شد عضلات و مفاصل را حس خواهید کرد و همین موضوع بر بهانه های شما برای ورزش نکردن می افزاید.

وقتی که سربازان دوره خدمت سربازی خود را به پایان می رسانند اغلب به همان سبک زندگی شخصی پیش از دوران سربازی باز می گردند.

۳- کوتاه کردن موها

در برخی از ارتش های جهان داشتن کوتاه ترین مقدار از ریش و سبیل در هنگام مراسم صبحگاه یک گناه نابخشودنی و مستوجب تنبیه است. داشتن موهای کوتاه نیز از دیگر قوانین سختگیرانه دوران سربازی است. اما به محض اتمام دوران سربازی، دیگر دستکم برای مدتی به موهای سر و صورتتان دست نخواهید زد.

وقتی که سربازان دوره خدمت سربازی خود را به پایان می رسانند اغلب به همان سبک زندگی شخصی پیش از دوران سربازی باز می گردند.

۴- قانون ۱۵ دقیقه زودتر

در دوران سربازی همیشه باید کمی زودتر از زمانی که تعیین شده بیدار شد یا جایی خاص برای انجام کاری خاص حاضر شد. اگر شما نیز تجربه سربازی رفتن را داشته اید بدون شک متوجه شده اید که همیشه باید کمی زودتر از موعد مقرر حاضر شوید و علیرغم تلاش هایی که داشته اید اغلب با غرولند مافوق و صحبت از دیر رسیدن یا دیر آماده شدن مواجه شده اید. بعد از پایان دوره سربازی، دیگر خبری از تاکتیک ۱۵ دقیقه زودتر نیز نخواهد بود.

وقتی که سربازان دوره خدمت سربازی خود را به پایان می رسانند اغلب به همان سبک زندگی شخصی پیش از دوران سربازی باز می گردند.

۵- سرکوب کردن عقاید شخصی

در دوران خدمت سربازی و به طور کلی دوران حضور در واحدهای نظامی، سربازان به ندرت عقاید و باورهای واقعی شان را بروز می دهند. اکثر اوقات باید مافوق هر چه به شما گفت بگویید «بله قربان» و تمام. این بدان دلیل است که نیروهای نظامی دائم در حال حرکت بوده و هیچ کسی اهمیتی به عقاید شما در مورد موضوعات مختلف نمی دهد حتی اگر باور شما در فضای غیرنظامی منطقی و قابل قبول باشد. اما ارتش چرا ندارد!

اما به محض پایان دوره خدمت سربازی، به محض درگرفتن یک بحث و گفتگو، آن ها بر این باورند که در موضوع مورد نظر کارشناس بوده و عقاید خود را به سرعت و با صدای بلند در مورد آن بیان می دارند. عموماً کسانی که کارت پایان خدمت خود را دریافت کرده اند بر این باورند که به سطحی از تجربه و پختگی رسیده اند که به آن ها اجازه می دهد در هر موردی نظر کارشناسی داده و خود را باتجربه تر از دیگران جلوه دهند، به ویژه اگر اطرافیان تجربه خدمت سربازی را نداشته باشند.

وقتی که سربازان دوره خدمت سربازی خود را به پایان می رسانند اغلب به همان سبک زندگی شخصی پیش از دوران سربازی باز می گردند.

۶- تلاش فراوان

در دوران خدمت سربازی در ارتش های جهان، بی نقص بودن و کمال یک موضوع کلیدی و ضروری است. از همان روز اول، به سربازان گفته می شود که هر کاری که می کنند را جدی گرفته و آن را با افتخار انجام دهند. در بسیاری از موارد این تمایل در دنیای خارج از واحدهای نظامی نیز وجود دارد و کهنه سربازان جزییات را با دقت بیشتری نسبت به دیگران می بینند. با این وجود، با گذشت زمان توجه به جزییات و دقت در این زمینه رفته رفته رنگ می بازد به ویژه در مورد کارهای جزئی.

وقتی که سربازان دوره خدمت سربازی خود را به پایان می رسانند اغلب به همان سبک زندگی شخصی پیش از دوران سربازی باز می گردند.

۷- همدردی نسبت به همکاران

یک گروهان در دوران خدمت سربازی مانند یک خانواده است و اعضای آن رابطه نزدیکی با هم دارند. اگر یکی از اعضای گروه مشکلی داشته و درد بکشد دیگر اعضای گروه نیز شرایط مشابهی دارند و این حس، باعث می شود که افراد گروهان راحتتر با مشکلات کنار بیایند. مهم نیست مشکل چه باشد، دیگر اعضای گروهان مانند شانه ای هستند که همیشه آماده اند تا به آن ها تکیه کنید. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که به خاطر اشتباه یکی از هم خدمتی هایتان تنبیه شده باشید و آن قانون معروف تنبیه برای همه، تشویق برای یکی.

رابطه سربازان در یک گروه چنان عمیق است که ترجیح می دهند به جای نظاره گر بودن تنبیه یکی از دوستانشان، جملگی تنبیه شوند و آن هم داوطلبانه. اما کسانی که خدمت سربازی را تجربه نکرده اند کمتر تحمل روزهای بد را دارند. در دوران سربازی اگر یکی از هم خدمتی های شما با مشکلات روحی مانند شکست عشقی یا دلتنگی برای خانواده مواجه شود دیگر سربازان او را دلداری داده و سعی می کنند به او دلگرمی بدهند اما در زندگی غیرنظامی، معمولاً در چنین مواردی فرد مورد نظر به تمسخر گرفته شده یا دستکم به حال خود رها شده و این ناراحتی را نشانه ضعف شخصیتی او قلمداد می کنند.

بیشتر بخوانید: ۸ ارتش جهان که سخت ترین و بیرحمانه ترین قوانین و آموزش ها را دارند

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • امیر بهمن ۲۶, ۱۳۹۸

  برای من و دوستانم که لب مرز سرباز بودیم و نه آب داشتیم نه حموم و نه هیچ چیزی که اسمشو امکانات اولیه زنده بودن باید گزاشت،سربازی چیزی جز مزاحمت و از زندگی افتادن نبود. من دوره دوم احمدی نژاد گدا فطرت سرباز بودم. تمام پس اندازم بعد از گرون شدن دلار به شت هم نمی ارزید بعد از تموم شدن سربازی…
  پس از این عادات مفید دوره خدمت سربازی نگید که حال خیلی هارو بهم میزنید و دوباره یادشون میندازین میتونستن چه زندگی خوبی داشته باشن اما ازشون گرفته شد.متنفرم از این کشور و تمام به اصطلاح مسیولینش. از نفر اصلی تا نوچه های جنایتکارش

  • علی بهمن ۲۶, ۱۳۹۸

   متاسفانه تلاش بسیاری میشه که دوران سربازی روخوب نشون بدهند ولی واقیعت این هست که عمر وقت یک جوان را هدرمیدهند وسن ازدواج روبالاترمیبرند.

  • عرفان بهمن ۲۷, ۱۳۹۸

   البته این مقاله ترجمه بود و این چیزها برای یه کشور نرمال صدق میکنه .. نه کشوری مثل کشور ما با اقتصاد داغون مردم افسرده و عصبانی و همواره در مغرض تنش .. کشوری زشت با مدیریتی ضعیف .. جوانان بی انرژی و ناامید .. جامعه ای از هم گسیخته و چند قطبی .. آینده ای تاریک و سردمدارانی که اصلا به ایرانی بودنشون شک داریم ..

 • علی فاطمی بهمن ۲۶, ۱۳۹۸

  تو آمریکا زندگی میکردیمو نمیدونستیم؟ ?یه عکسم از سربازی تو ایران میزاشتی خو?

 • میلاد بهمن ۲۷, ۱۳۹۸

  یه چیزی داریم به نام نیروی کار مفت و مجانی وقتی این نیرو بار هزینه ای خاصی نسبت به نیروهای رسمی و پیمانی یک سازمان نداره پس خروجی این موضوع می شه سو استفاده از شخص، جوری که حتی حاضری برای چایی اضافه خوردنت بعد از ساعت کاری سرباز رو ۵ ساعت اضافه تر نگه داری چون نیازی نداری پول اضافه پرداخت کنی یا حتی نیازی نداری به کسی جواب پس بدی. کاش وقتی میشه با حرف زدن با ۴ نفر که سربازی رفتن از واقعیت اطلاع داشت الکی درباره عادات و فواید سربازی نوشته منتشر نکنید مگر این که نویسنده هم از این سیستم رایگانی که پیاده سازی شده( تحت عنوان قانون که عمل نکردن بهش کلی دردسر ایجاد میکنه برای زندگی) سود ببره

 • سعید بهمن ۲۷, ۱۳۹۸

  چیزی که توی ایران سربازهای وظیفه توی دوران سربازی از کادریها یاد می گیرند پاچه خواری و دروغ گویی و زیرآب زنیه. کلا جو محیط نظامی توی ایران طوریه که اگر بخوای صادق باشی و وظایفت رو درست انجام بدی بیچاره میشی ولی در عوض اگر زبون باز و پاچه خوار و دروغ گو باشی، راحتی. افسرهای کادری هم ازت خوششون میاد چون مثل خودشون هستی. نظم و انضباط هم که همش ظاهری و الکیه وگرنه خود کادریها از همه بی نظم ترند. ما که توی ارتش بودیم دیدیم امیر با شلوار راحتی و دمپایی توی قسمت می گرده.

 • ایمان بهمن ۱۰, ۱۴۰۰

  واقعه جالبه اونوقت میگن کشور ما جرا از همه جی جا مونده وقتی نشریاتی مثل شما بجای عکس ارتش و سرباز های خودمون عکس آمریکایی هارو می‌زاره از بقیه جه انتظاری هست هه