۹ روش موفق برای تقویت روابط عاطفی و عاشقانه در آستانه سال نو

۹ روش موفق برای تقویت روابط عاطفی و عاشقانه در آستانه سال نو

روابط عاطفی و احساسی فراز و نشیب‌های خاص خودش را دارند؛ حتی بهترین و عاشقانه‌ترین آنها. به عبارت دیگر، ممکن است دلتان بخواهد به مناسبت سال نو دستی به سر و روی این روابط کشیده و از آنها غبارروبی کنید، دلتان را خانه تکانی کرده و خودتان را برای یک سال سرشار از عشق و محبت در کنار عشق و شریک زندگی‌تان آماده کنید.

همان طور که می‌دانید همه زوج‌ها با یکدیگر فرق دارند اما چند اصل جهانی است که می‌تواند در بهبود روابط میان زوج‌ها و شریک زندگی آنها بسیار مفید واقع شود.

پس از صحت با کارشناسان متخصص روابط عاطفی، به این نتیجه رسیدیم که چندین روش برای بهبود رابطه وجود دارد که نه تنها در شما به عنوان یک زوج تاثیرگذار است بلکه به عنوان یک فرد نیز می‌تواند شگفتی‌های زیادی را برایتان به همراه داشته باشد.

در ادامه، چند نکته مهمی را یاد خواهید گرفت که به شما نشان می‌دهد چطور رابطه عاطفی خود را در سال جدید تقویت کنید.

ذهنیتی بر پایه رشد و ترقی اتخاذ کنید

داشتن یک ذهنیت بر پایه رشد و پیشرفت بسیار حائز اهمیت است. شما باید بتوانید روابط عاطفی خود را به عنوان یک فرصت برای بهبود نسخه بهتری از خودتان ببینید. اغلب، بهترین یادگیری در مورد این که چه کسی هستیم صرفا زمانی رخ می‌دهد که ما در کنار همسر یا شریک عاطفی خود هستیم.

سعی نکنید شریک زندگی خود را عوض کنید؛ بر ایجاد تغییر در خودتان متمرکز شوید!

یکی از حیاتی‌ترین مراحل در بهبود روابط عاطفی تمرکز بر نقش خودتان به عنوان یک فرد مجزا است. لازم است بر چیزی که می‌توانید برای ایجاد تغییر انجام دهید متمرکز شوید نه این که چه کار کنید تا شریک ندگی خود را تغییر دهید. در نهایت این که تنها شخصی که شما می‌توانید تغییر دهید خودتان هستید.

فکر کنید و ببینید که تغییر دادن خودتان چقدر سخت است. حالا تجسم کنید چه می‌شود وقتی که می‌خواهید فرد دیگری را تغییر دهید که به احتمال زیاد فایده‌ای هم ندارد!

مدت زمانی را با هم سپری کنید

برای پرورش روابط دوستانه خود مهم است که بتوانید اوقاتی را به سپری کردن در کنار همدیگر بگذرانید. این پایه روابط عاطفی است.

زوج‌هایی که کارها را با هم انجام می‌دهند بیشتر با هم پیوند احساسی دارند و علاوه بر این یاد می‌گیرند چطور از معیت یکدیگر لذت ببرند. وقتی شما تجارب خودتان را با شریک زندگی‌تان به اشتراک می‌گذارید، یک حس خوب و مشترک در شما شکل می‌گیرد.

الزام به عینیت را کاهش دهید

به عبارت دیگر، سعی نکنید شریک زندگی خود را دقیقا مثل خودتان کنید. یکی از وظایف اصلی و مرکزی در هر رابطه‌ عاطفی این است که بتوانید تفاوت‌هایتان را مدیریت کنید.

بر خوشبختی متمرکز شوید نه برابری حساب‌ها

متاسفانه، بسیاری از مشکلات در روابط احساسی و عاطفی از تمرکز بیش از حد بر مساوات و اعتدال سرچشمه می‌گیرند. اغلب روابط عاطفی بیشتر به شمردن امتیازها و حساب کردن رفتارها و کردارها ختم می‌شود و دیگر ربطی به عشق و خوشبختی ندارد.

ما حق داریم که محق و صادق باشیم اما رابطه بین محق بودن و خوشحال بودن وابستگی کمی به هم دارد. همیشه محق بودن کافی نیست. بار دیگری که خواستید امتیاز خوبی‌ها و بدی‌ها و کارهای خود را حساب کنید، سعی کنید با نگرش مثبت‌تری به روابط خود بنگرید تا از بی‌عدالتی فاصله بگیرید.

شما هم بازیکن تیم باشید

حضور داشتن در یک رابطه عاطفی شبیه یک بازی ورزشی است. به این معنی که مهم نیست یک بازیکن به تنهایی چه کاری انجام می‌دهد؛ مهم تاثیری است که او بر شریک بازی خود دارد و یا بر عکس. علاوه بر این، قوانین برنده شدن در یک بازی ورزشی گروهی، مثل ورزش تنیس دو نفره با قوانین برد در بازی تنیس انفرادی فرق دارد.

در همین راستا، نکته حائز اهمیت این است که با خودتان بیندیشید آیا زمان و انرژی خود را برای رقابت با شریک زندگی خود در رابطه عاطفی صرف می‌کنید یا در کنار یکدیگر می‌خواهید به اهداف مشترکتان در زندگی برسید.

هنگام درگیری، رابطه را کند کنید

باز هم می‌خواهیم برای توضیح این مورد یک مقایسه ورزشی انجام دهیم: در هنگام مدیریت درگیری‌ها و بحث و جدل‌ها دیگر قاعده بازی تنیس صادق نیست و شما باید بازی پرتاب توپ و گرفتن را انجام دهید. به این معنی که باید یک قدم به عقب بروید و قبل از بروز هر گونه واکنشی در هنگام عصبانیت، کمی صبر کنید.

با کند کردن روند ارتباط، آرام کردن رابطه و تکرار چیزی که همسر یا شریک زندگی شما می‌گوید می‌توانید از چیزی که شنیده‌اید اطمینان حاصل کرده و سپس، نظر خود را در مورد مشکلی که پیش آمده ابراز کنید.

مشکلات مالی را به حداقل برسانید

این موضوع بیشتر در مورد زوج‌هایی است که زیر یک سقف زندگی می‌کنند زیرا مشکلات مالی یکی از بیشترین دلایل طلاق زن و شوهرهای جامعه امروز است. سه اصل مهم برای به حداقل رساندن طلاق به دلیل مشکلات مالی وجود دارد:

  • اصل اول: باور کنید که مراقبت از خانواده و زندگی مشترک خرج دارد و پول زیادی می‌خواهد؛ مهم نیست که سهم هر کس در این خرج چقدر کم یا زیاد است.
  • اصل دوم: شفافیت داشته باشید! به این معنی که هر دو نفر از زوجین باید بدانند که پول‌ها کجاست و چقدر پول در حساب پس‌انداز یا گاوصندوق ذخیره شده است.
  • اصل سوم: هر دو نفر باید در قدرت تصمیم‌گیری برای خرج کردن پول یا اختصاص دادن به کاری سهم داشته باشند.

منبع: insider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود