آشنایی با انواع و کاربرد آستین ها در طراحی لباس زنانه [قسمت اول]

آشنایی با انواع و کاربرد آستین ها در طراحی لباس زنانه [قسمت اول]
بدون نظر

در طراحی و تولید لباس بانوان، چه سری دوزی و چه اوت کوتور (haute couture)، آستین لباس، اهمیت فراوان دارد و بخشی از کار استایلیست ها و طراحان لباس در خانه های مد، متمرکز بر این عنصر مهم در طراحی لباس است. چه در لباس های شیک و مجلسی و چه استایل های کژوال، شناخت این المان در طراحی لباس که متناسب با آناتومی بدن بانوان در رنج سنی گوناگون می باشد، اهمیت زیادی در زیبا شناختی و جذابیت پوشش دارد. آستین ها، انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد متنوعی را ارائه می کند.

در گزارش امروز ، تلاش کرده ایم تا به معرفی انواع و اقسام آستین ها و کاربرد آن ها در طراحی لباس بپردازیم. برای آشنایی با علاقمندان طراحی لباس، معرفی آستین ها را بر اساس مد و لباس ملانیا و ایوانکا ترامپ، انتخاب کردیم. اگر شما هم نظر و دیدگاهی درباره طراحی لباس و کاربرد آستین ها دارید، نظرات و دیدگاه های خود را از طریق بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

اگر قصد راه اندازی استارت آپ فشن دارید یا می خواهید در زمینه طراحی استایل کار  کنید، باید الفبای فشن دیزاین را در حوزه  پوشش بانوان، فرا بگیرید.

در قسمت دوم این گفتار، برای دانشجویان طراحی لباس، محققان فشن دیزاین و پژوهشگرانی که به دنبال تحلیل موضوعات فشن در سایت های بین المللی بوده و قصد دارند تا با اصطلاحات دنیای آستین بهتر آشنا شوند، واژه نامه کاربردی ارائه شده است که می‌توانید این گفتار را برای دسترسی بهتر، بوک مارک کنید.

با ما همراه باشید.

انواع آستین

آستین لباسی از دختر ترامپ

داستان آستین ها

از اجزای مهم لباس است که به ۲ دسته تقسیم می شود. آستین های  جدا و سر خود. هر یک کاربرد خاص خود را داشته و در طراحی لباس و استایل مردانه و زنانه، نقش خاصی  ایفا می کنند. دنیای آستین ها، دنیای جذاب و هیجان انگیزی برای مد مفهومی و مد سبز است و به نظر می رسد، بخشی از انقلاب آینده پوشاک، به دنیای آستین ها و یقه ها مرتبط باشد.

آستین ها به ترتیب بلندی نیز، تقسیم بندی دارند که شامل: حلقه ای، شانه افتاده یا کلاهی، کوتاه، آرنج، سه ربعی و هفت و هشت و تا سر مچ می شود.

مچ،  از مهم ترین اجزا آستین ها است که با صول کردن مچ یا سردست به آستین ها، آن ها کامل  می شوند. انواع مچ عبارتند از:

  • مچ شومیز: که با دکمه بسته می شود.
  • مچ پاکتی: که ۲ نوع است. یکی به صورت دوبل تا می شود و دیگر با دکمه بسته می شود.
  • مچ کشی: به ۲ روش است یا کش زیر لبه مچ دوخته می شود یا از میان لبه  تا شده آستین رد می شود.
  • مچ پیل دار: با پیلی یک طرفه یا دو طرفه است.
  • مچ لیفه ای: وجود چین و نوار در این آستین، به مچ، جلوه و زیبایی می بخشد.
  • مچ کشی چین دار: مچ جداگانه به لبه آستین دوخته وکش دوزی می شود و لبه آستین را بسیار خوش نما و زیبا می کند.

آستین ها مثل یقه ها، نقش مهمی در طراحی لباس بانوان به خصوص لباس شب دارد. طراحی جذاب یقه و آستین ، می تواند معمولی ترین پارچه ها و لباس ها را، جذاب و شکیل جلوه داده و استایل باشکوهی برای بانوان به ارمغان آورد

آستین جدا

از جمله مدل های طراحی لباس است که معمولا به شکل استوانه ای بوده و در طراحی آن، به قدر کافی، آزادی  عمل برای حرکات بازو وجود دارد. کلوش، تنگ و راسته  معمولی، از انواع آن محسوب می شود.

تصویری از کلکسیون لباس های مجلسی ملانیا ترامپ که شاهد آستین تنگ و راسته معمولی هستیم

آستین سر خود

از دیگر مدل های طراحی بوده  که به  صورت یک تکه با بالا تنه، طراحی و برش داده می شود.

نوعی آستین

آستین دو تکه

از دو تکه تشکیل شده و دارای دو درز است. درز زیر بغل نداشته چون درز عمودی آن، روی آستین قرار می گیرد. بازوی فرد را باریک تر جلوه داده و اگر شما، بازوان چاقی دارید، گزینه  شایسته ای برای طراحی استایل شما خواهد بود. کاربرد های این مدل، بسیار است.

رنگ سال ۲۰۲۰

آستین کلوش

از محبوب ترین طرح ها برای بانوان خوش تیپ مشکل پسند ایرانی است که هم برای بانوان چاق و هم  لاغر، کاربرد دارد. چون لبه آن، گشاد است، با توجه به بلندی آن، هم تراز سینه یا باسن قرار می گیرد. برای افرادی که سینه و باسن کوچک دارند، گزینه شایسته ای محسوب می شود. آستین کلوش یا یل یا زنگوله ای، کاربرد فراوانی در طراحی  لباس بانوان دارد.

گشادی لباس از آرنج آغاز شده و تا پایان ادامه می یابد. بلندی و کوتاهی آستین، متنوع بوده و مطلوب بانوان چاق و بانوانی که شکم و پهلو دارند، نیست.

آستین کیمونو

در لباس های ژاپنی ها بسیار دیده می شود و در طراحی مانتو های تابستانی بانوان جوان نیز  کاربرد دارد. طرحی  کلاسیک بوده و از یک قطعه  پارچه مستطیل ساده  تشکیل می شود که در مجموع،  لباس با این طرح آستین، شکل T  می سازد و به دو شکل مرغک دار یا بدون مرغک است.

همان طور که در تصاویر شاهد هستید، آستین کیمونو، حلقه آستین منحنی نداشته و یک تکه پارچه مستطیل شکل بوده که بخش اضافی کیسه ای دارد. اگر بازو تپل دارید، این آستین خیلی گشاد، برای شما مناسب خواهد بود. چون بالا تنه را پر حجم به نمایش می گذارد، مناسب  بانوانی با اندام لاغر است.

آستین کیمونو کوتاه

نوع برش دار

کیمونو برش دار، از جمله طرح های متداول است که در طراحی لباس شب بانوان نیز استفاده می شود. آگر آستین کیمونو، برش عمودی روی بالا تنه داشته باشد یا این که دارای خط خلقه آستین باشد، اندام شما را لاغر تر به نمایش گذاشته و مناسب افراد چاق خواهد بود. اگر برش عمودی سرشانه، با چین همراه باشد، گزینه خوبی برای لباس افراد لاغر اندام و قد بلند است.

طرح آستین کیمونو پالتویی

آستین های افتاده کوتاه (کلاهی)

از این طرح ها  که مدلی از انواع طرح های کیمونو محسوب می شود، در قسمت شانه، به صورت افتاده و کوتاه روی بازو قرار می گیرد.

آستین کوتاه

آستین رگلان

توجه داشته باشید که برش  این طرح، می تواند از سر شانه یا از وسط یقه  و گاهی از کارور تا زیر بغل، امتداد داشته باشد. رگلان به دو صورت گشاد و چسبان است که بستگی به فرم آناتومی بدن شما و طرح  لباس، در نظر  گرفته می شود. اگر سرشانه پهن دارید یا فرد بلند قامت هستید، رگلان چسبان را به شما پیشنهاد می کنیم. در طراحی  لباس سلبریتی  ها در فرش قرمز ها، شاهد این طرح  هستیم.

در آستین رگلان، برشی کاملا متفاوت را شاهد هستیم. در این نوع آستین، به جای اتصال در حلقه، آستین با برشی مایل از روی سرشانه در کنار یقه، به لباس متصل شده و البته این احتمال وجود دارد که از وسطه  یقه یا وسط سرشانه، این برش شروع شود. چون برش متفاوتی دارد، آستین راحتی برای طراحی لباس ورزش بانوان و آقایان بوده  و کاربرد فراوانی از آن شاهد هستیم. اگر شانه پهن دارید، لباس هایی با آستین رگلان توصیه می شود.

آستین فیلیپینی

از جمله مدل های کم تر شناخته شده در طراحی لباس بانوان است. چون کاپ آستین، بلند است و چند سانتی  متر بالا تر از سر شانه قرار می گیرد، قد شما را کشیده تر نشان می دهد. چون توجه دید، به قسمت بالای سر شانه جلب می شود، برای سینه های بزرگ بانوان (سایز بالای  ۷۵) توصیه می شود.

یه نمونه زیبا از آستین فلیپینی که خانم ملانیا ترامپ سال ۲۰۱۲در مراسم میت بال پوشید

توجه داشته باشید که بلندی بیش از حد کاپ آستین، شانه ها را کوچک تر و در نتیجه، استایل شما را جوان تر به نمایش می گذارد. اگر به دنبال لباس های مهمانی شب فاخر  هستید، این مدل را در نظر داشته باشید.

طرح ژیگو

طرح ژیگو، از جمله مدل های کم تر شناخته شده است با این تفاوت که کاپ آن، بلند تر و از آرنج تا مچ تنگ تر می شود. چون آستین، در قسمت بالا و در حدود گردن و سینه قرار دارد، مناسب افرادی خواهد بود که سینه کوچک و بالا تنه ظریف دارند.

خانم ملانیا ترامپ در سال ۲۰۱۸ در یکی از مراسم های رسمی سال نو لباسی با آستین ژیگو پوشیدن که آستین ابن لباس یکی از مدل هلی زیبای ژیگو هست اما پارچه این لباس مدت زیادی در رسانه ها مورد بحث بود

از طرفی، آرنچ تا مچ آن تنگ می باشد. لذا، برای بانوانی که باسن درشت دارند، مناسب است. پس این طرح برای افرادی با سینه کوچک و بالا تنه ظریف با باسن پهن تر مطلوب تر خواهد بود. در آستین ژیگو، از آرنج به بالا و در قسمت سرشانه و بازو، پفی و حجم دار و از آرنج به پایین، تنگ می شود.

آستین روبدوشامبر، خانم ملانیا ترامپ این لباس در سفر آفریقا پوشیدن آستین روبدوشامبر سه ربع این لباس از نکته های راحتی این لباس است

آستین پفی. با گذر زمان آستین های پفی هم تغیر شکل دادن در این عکس یه نمونه آستین پفی حریر در لباس ملانیا ترامپ می بینید که همانطور که می بینید لباس یه نمونه کژوال هست در حالی که در گذشته آستین های پفی فقط در لباسهای شب استفاده میشد

پافیلی (پفی در مچ) را شاهد هستید. توجه کنید که آستین پفی، فرم های مختلفی داشته و یا در سرشانه، چین و پف داشته یا در سرشانه و لبه پایینی، چین دار هست. برخی از آستین های پفی، سرآستین باریک و البته تنگ دارند.

نوعی آستین لباس تابستانی

آستین فانوسی از مدل های خاص آستین ها به شمار می رود

یک مدل استین فانوسی دوتیکه با حلقه استین متفاوت

آستین اسپانیولی که بیش تر در لباس های جنوب اروپا دیده می شود

در تصویر بالا آستینی زیبا از میکس چند مدل هست کلوش ، کیمونو با روش اتصال خاص که منحصر بفرده

آن چه درباره مچ در طراحی آستین باید بدانیم

مچ، مهم ترین عنصر در طراحی آستین است. با وصل کردن مچ یا سر دست به آستین ها، طراحی  کامل می شود. انواع مچ به شرح  زیر است:

مچ شومیز که با دکمه بسته می شود و مچ پاکتی که به صورت دوبل، تا می شود را مشاهده می کنید

مچ کشی چین دار: مچ جداگانه به لبه آستین دوخته و کش دوزی می شود ولبه آستین را بسیار خوش نما و زیبا می کند. هم چنین، مچ لیفه ای وجود چین و نوار در این آستین به مچ، جلوه و زیبایی می بخشد را مشاهده می کنید

مچ پیل دار: با پیلی یک طرفه یا دو طرفه است.

واژه نامه آستین

این واژه نامه، یک راهنمای کاربردی برای علاقمندان مطالعه و تحقیق درباره کاربرد انواع آستین در لباس های کژوال و مجلسی است و شما را با دنیای جذاب آستین ها، در  طراحی لباس و مد، آشنا می کند.

(آستین سر دست دار که آمادیس نامیده می شود، در عکس بالا مشاهده می کنید)

(مدلی از انگل اسلیو یا آستین بلند را شاهد هستیم)

(در این عکس، شاهد آستین کوتاه پفی با سردست جمع شده هستیم)

(در این عکس، شاهد آستین کوتاه پفی با سردست جمع شده هستیم)

(مدلی از آستین پفی را مشاهده می کنیم که محبوب لباس های کژوال بهاره و تابستانی بانوان به خصوص دختران است)

(نمونه ای از مدل آستین ساده لوله ای شکل را در عکس بالا مشاهده می کنید)

(مدلی از آستین خفاشی شکل را در عکس بالا مشاهده می کنیم که برای طراحی لباس مجلس شاد بانوان نیز گزینه خوبی است)

(مدلی مشکی رنگ از آستین فانوسی یا bellow sleeve را در عکس بالا مشاهده می کنید)

(در این عکس، شاهد لباسی با طرح NECK BELL SLEEVE هستیم که به نوعی، مدلی از آستین کلوش را به نمایش می گذارد)

در قسمت دوم، با اصطلاحات آشنا می شویم.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 4.2 / 5. تعداد رای: 6

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

بدون نظر

ورود