با چند ترفند طبیعی و بی ضرر خانه خود را خوشبو کنید

با چند ترفند طبیعی و بی ضرر خانه خود را خوشبو کنید

برای خوشبو کردن محیط خانه نیازی به هزینه کردن و استفاده از اسپری های خوشبو کننده ی هوا نیست. به علاوه، این اسپری ها خود حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که در دراز مدت می توانند حتی باعث سرطان شوند. این مسأله در مورد شمع های معطر و عودها هم صدق می کند؛ بویی که از آن ها تولید می شود مصداق آلودگی هوا دارد و برای بدن ما بسیار مضر است. در عوض ترفندهای ساده، کم هزینه و بی خطری برای خوشبو کردن خانه وجود دارد که با همان وسایل و موادی که در خانه دارید قابل انجام هستند. در ادامه با این ترفندها آشنا خواهیم شد.

۱- جو دو سر پرک شده

خوشبو کردن خانه

برای خوشبو کردن خانه اولین جایی که باید سراغش روید یخچال یا سطل زباله است. مقداری جو دو سر پرک شده داخل یک کاسه بریزید و کاسه را داخل یخچال بگذارید یا مقداری از جو را مستقیم داخل سطل زباله بریزید تا بوی بد را به خود جذب کند. این ترفند هم بسیار مؤثر است و هم کاملاً بی ضرر، چون بدون استفاده از هیچ ماده ی شیمیایی ای انجام می شود.

۲- عصاره های گیاهی

عصاره های گیاهی را می توانید درون آب جوش، روی پارچه یا درون دستگاه های بخور بریزید. بهترین عصاره های گیاهی برای تازه کردن هوای خانه، عصاره های مرکباتی مثل گریپ فروت، لیموترش یا پرتقال و گیاهانی مثل نعنا فلفلی یا اکالیپتوس هستند.

۳- عصاره وانیل

از عصاره وانیل فقط برای آشپزی استفاده نمی شود، بلکه با آن می توان بوی شیرین و دلپذیری به خانه ی خود داد. برای این کار، یک اسفنج را به عصاره ی وانیل آغشته کنید و آن را درون یک کاسه که از قبل گرمش کرده اید قرار دهید (یا می توانید کاسه را در کنار وسیله ی گرمایشی خانه تان بگذارید). با این کار بوی وانیل در خانه پخش خواهد شد.

۴- پختن شیرینی

یکی از ساده ترین و لذت بخش ترین روش ها برای پر کردن خانه از یک بوی گرم و جذاب، درست کردن شیرینی است. علاوه بر این، بعداً یک خوراکی خوشمزه هم برای عصرانه خواهید داشت. اما اگر فرصت شیرینی پختن ندارید می توانید فقط مقداری پودر وانیل در یک تابه بریزید و آن را ۱۵ دقیقه داخل فر بگذارید. دمای فر را روی حدود ۲۵۰ درجه تنظیم کنید.

۵- جوشاندن برش های سیب و چوب های دارچین با یکدیگر

اگر از استفاده از عصاره های گیاهی خوش تان نمی آید، یک راه خوب دیگر برای اینکه آشپزخانه ی خود را خوشبو کنید این است که چند برش سیب و چوب دارچین را با کمی آب درون یک قابلمه بجوشانید. اما فراموش نکنید که قابلمه نباید زیاد روی گاز بماند و باید دائماً به آن سر بزنید تا مطمئن شوید که مواد داخلش نمی سوزند.

۵- لیموترش

لیموترش را نوعی پاک کننده و بوزدای طبیعی می دانند که نه تنها بوی تر و تازه ای به خانه ی شما می دهد، بلکه یک پاک کننده ی بی ضرر و مؤثر است که از آن برای تمیز کردن بسیاری از بخش ها و وسایل خانه می توان استفاده کرد.

۶- جوش شیرین

جوش شیرین کاربرد زیادی در کارهای خانه دارد و یک ابزار همه فن حریف محسوب می شود. این ماده خواص مختلف زیادی دارد که یکی از آن ها از بین بردن بوها و بوزدایی از فرش و موکت است. برای این کار کافی است مقداری جوش شیرین روی یک لکه بریزید، اجازه دهید یک ساعتی بماند و سپس با جاروبرقی آن را پاک کنید.

۷- قرص ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی تان را تمیز نکنید ممکن است بعد از مدتی بوی نامطبوعی پیدا کند. قرص های مخصوص ماشین لباسشویی می توانند راه مناسبی برای از بین بردن بوی ناخوشایند لباسشویی باشند. این قرص ها از بدبو شدن ماشین لباسشویی هم جلوگیری می کنند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود