خطرناک‌ترین آب‌های جهان؛ از رودخانه‌ هسته‌ای تا دریاچه‌ جوشان

خطرناک‌ترین آب‌های جهان؛ از رودخانه‌ هسته‌ای تا دریاچه‌ جوشان

شاید شنا در رودخانه یا دریاچه بسیار لذت‌بخش باشد اما نباید فراموش کنید که امنیت شما نباید فدای هیجان و خوشگذرانی لحظه‌ای شود. قبل از هر چیز باید در مورد جایی که می‌خواهید در آن ماهیگیری یا قایقرانی کنید یا حتی تنی به آب بزنید، اطلاعات کامل را کسب نمایید زیرا هر دریاچه و رودی امن نیست و نباید گول ظاهر آرام و منظره زیبای دریاچه را بخورید!

در این مطلب روزیاتو، با خطرناک‌ترین آب‌های جهان آشنا شوید و فراموش نکنید که اگر گذرتان به این دریاچه‌ها و رودخانه‌ها افتاد حتما تا حد امکان از آنها فاصله بگیرید.

 

گذرگاه درِیک در آمریکا

گذرگاه دریک (The Drake Passage) پهنه آبی بزرگی است که در امریکا واقع شده و سابقا مسیر همیشگی مردم در هنگام سفر از سواحل شرقی به غربی بوده است؛ یعنی قبل از احداث کانال پاناما که در محل تلاقی اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام واقع شده است. این آب‌ها به دلیل شرایط جوی غیرقابل پیش‌بینی مشهور هستند و طوفان‌هایش به مقیاس ۱۲ هم رسیده است.

رودخانه‌های ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی

این سری رودخانه‌ها اولین جای دنیا هستند که باکتری ای-کولی (E. coli) از آنجا نشات گرفته است. گفته می‌شود میزان باکتری‌های این رودخانه‌ها ۲۴۰ برابر بیشتر از چیزی است که برای سلامت بدن انسان نرمال در نظر گرفته می‌شود.

ریو تینتو در اسپانیا

رودخانه ریو تینتو (Rio Tinto) با وجود این که خیلی کوچک به نظر می‌رسد اما خیلی هم خطرناک است و ممکن است با اولین نگاه فورا متوجه شوید که اوضاع این رودخانه چندان هم رو به راه نیست. به دلیل فعالیت‌ معدن‌های مختلف اطراف آن، این آب‌ها سال‌هاست که به آهن محلول در آب آلوده شده‌اند و برای بدن انسان بیش از انداه اسیدی هستند.

رودخانه پوتوماک در امتداد سواحل میانه اقیانوس اطلس در امریکا

با این که رودخانه پوتوماک (Potomac) به کایاک‌سواری و قایقرانی در آن بسیار شهرت دارد اما این چیزی نیست که احتمالا خیلی از شما باور داشته باشید زیرا در آب‌های این رودخانه مرگ‌های بسیار وحشتناک و متعددی رخ داده است. قوی‌ترین جریان‌های آب که در زیر آب رخ می‌دهند و نامرئی هستند، بسیار مرگبار و خطرناکند.

رودخانه سیتاروم در اندونزی

رودخانه سیتاروم (Citarum) در جاکارتای اندونزی واقع شده است. این رودخانه از کوهستان‌ها سرچشمه می‌گیرد، به دریای جاوا سرازیر می‌شود و در مسیر خود، انبوهی از زباله و ضایعات را به حرکت درمی‌آورد. اینجا یکی از آلوده‌ترین و کثیف‌ترین رودخانه‌های دنیاست زیرا میلیون‌ها نفر و صدها کارخانه زباله‌های خود را به این رودخانه می‌ریزند. این رودخانه به دلیل وجود همین زباله‌ها و مواد شیمیایی موجود بسیار مرگبار معرفی شده‌ است.

رودخانه استرید در انگلستان

رودخانه استرید (The Strid) را با نام وارف (Wharfe) هم می‌شناسند و ظاهر خیلی خوشایند و زیبایی دارد که جریان‌های باریک آب صخره‌هایی که با خزه پوشیده‌ شده‌اند را احاطه کرده است. با وجود این که این رودخانه بسیار زیباست و منظره چشم‌نوازی دارد، قسمتی از آن که استرید نام دارد خیلی خطرناک است و آب‌های عمیق و جریان‌های قوی دارد. اگر فردی وارد این آب‌ها شود، نرخ مرگ و میر با ورود به این رودخانه ۱۰۰ درصد است.

رودخانه آمازون در برزیل

اصلا جای تعجب نیست که رودخانه مشهور آمازون در امریکای جنوبی به عنوان یکی از خطرناک‌ترین آب‌های دنیا شناخته شود. علاوه بر وجود مار آناکوندا، ماهی خطرناک پیرانا، مارماهی و باکتری‌های گوشت‌خوار، یک گونه ماهی کوچک به نام کاندیرو نیز در این آب‌ها دیده شده است که وارد منافذ و سوراخ‌های بدن شما می‌شود و بلافاصله شروع به خوردن گوشت شما می‌کند.

رودخانه فوکوشیما در ژاپن

اگر دلتان بخواهد در سواحل ژاپن به ماهیگیری بپردازید یا هوس شنا کردن به سرتان بزند، باید از منطقه فوکوشیما دوری کنید. اینجا همان جایی است که کارخانه هسته‌ای فوکوشیما داییچی در اثر سونامی عظیم سال ۲۰۱۱ تخریب و وارد آب‌ها شد. آب‌های رادیواکتیو همچنان تا امروز هم در این آب‌ها ادامه داشته است.

دریاچه کاراچای در روسیه

دریاچه کاراچای (Lake Karachay) به دلیل وجود ضایعات و زباله‌های کارخانه تولیدات هسته‌ای مایاک بسیار خطرناک شده است. این کارخانه با مواد رادیواکتیوی  کار می‌کرد که در طول دوران جنگ سرد استفاده می‌شد. دریاچه کاراچای آنقدر مرگ‌آور است که اگر فردی فقط ۶۰ دقیقه در کنار آن بایستد می‌میرد.

دریاچه جوشان در دومینیکا

دریاچه جوشان، همان طور که از نامش پیداست، دریاچه‌ای است که در آن آب‌های بسیار داغی  جریان دارد که دمای آن به حدود ۹۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ یعنی دمایی که پوست بدن انسان را می‌کَند. به یاد داشته باشید که این دما در حاشیه رودخانه تا این حد اندازه‌گیری شده است. به این معنی که قطعا می‌تواند در اواسط دریاچه دمای بالاتر و بدتری داشته باشد.

منبع: lovely-healthy
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود