چگونه بیندیشید و ثروتمند شوید؛ ناپلئون هیل توضیح می‌دهد

چگونه بیندیشید و ثروتمند شوید؛ ناپلئون هیل توضیح می‌دهد

ناپلئون هیل (Napoleon Hill) از جمله افرادی است که کتابهایش در عرصه موفقیت و انرژی مثبت و کسب و کار در ایران، مخاطبان زیادی پیدا کرده است و با وجود نقدهایی که به تحلیل های او وارد است، اما نوشته ها و سخنرانی هایش، با استقبال مشتاقان سخنرانی های انگیزشی مواجه شده و به نظر می رسد، در کل، اطلاعات خوبی را در اختیار تازه واردان کسب و کار می دهد.

او در این کتاب، به قدرت تفکر اشاره می کند و به داستان سه قدمی معدن طلا و درس ۵۰ سنتی درباره پشتکار می پردازد. در فصل دوم کتاب، خواستن را، نقطه آغاز همه موفقیت های انسان می داند و از مخاطبانش می خواهد که فعل خواستن را صرف کنند. او، خواستن را عاملی می داند که مادر طبیعت را گول می زند!

در فصل سوم کتاب ناپلئون هیل، او به ایمان اشاره می کند. او از علاقمندان به کسب سود، توصیه می کند که ایمان را تقویت کنند. ایمان را حالتی ذهنی می داند که با تلقین به خود، تحریک می شود. او همگان را توصیه می کند که به دنبال فرمول اعتماد به نفس باشند. موضوعی مهم در عرصه کارآفرینی و کسب و کار.

در فصل چهارم کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، ناپلئون هیل توصیه میکند که عاشقان ثروت، تلقین مثبت به خود را فراموش نکنند. او به خود القایی مثبت، اعتقاد دارد. واسطه ای می داند برای تاثیرگذاری بر ضمیر ناخودآگاه. او در فصل ششم این کتاب، توصیه می کند که از تخیل و رویا پردازی به بهترین شکل ممکن، مشتاقان کسب ثروت و دارایی، استفاده کنند. او سپس به ارائه خاطره ای درباره این که اگر یک میلیون دلار داشتم چه می کردم، اشاره می کند.

ناپلئون هیل

ناپلئون هیل همواره در سخنرانی ها و کتاب هایش، به مقوله برنامه ریزی برای رسیدن به موفقیت در راه علم و دانش و ثروت، تاکید دارد. در فصل هفتم  کتاب بینیشید و ثروتمند شوید، معتقد است که برنامه ریزی سازمان یافته، تبلور خواسته در قالب عمل است.

او از مخاطبان کتابش می خواهد که برای فروش خدمات خود، برنامه ریزی داشته باشند. ویژگی های یک رهبر را در نظر داشته باشند. رهبری با مدیریت فرق دارد. او به علت های شکست رهبری در کسب و کار اشاره دارد که موضوعی جالب است.

ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید می گوید که تصمیم گیری، پیگیری و پشتکار، ۳ اصل مهم ثروت اندوزی است که افراد موفق و کارآفرین همواره آن را سرلوحه خود قرار می دهند.

تسلط بر تغییر و تبدیل رابطه جنسی و پرورش حس ششم، از دیگر موضوعاتی است که ناپلئون هیل در این کتاب در فصل نهم و دهم به آن ها اشاره دارد. او در انتهای این کتاب یک سوال مهم می کند که شاید امروزه در عصر استارت آپ ها، قابل توجه باشد و خیلی ها با این نظر هم عقیده نیستند: چرا مردم به ندرت پیش از ۴۰ سالگی موفق می شوند؟

ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید در فصل  ۱۵ کتاب می گویند که باید با ۶ ترس اساسی، خداحافظی کنیم: ترس از فقر، ترس از انتقاد، ترس از دست دادن عشق، ترس از پیری، ترس از مرگ و نگرانی.

او در فصل ۱۶ کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، از خوانندگانش می خواهد تا خود را از تاثیرات افکار منفی، محافظت کنند. پرسش های خودآزمایی ارائه میکند و مثال هایی می آورد.

فصول شانزده گانه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، رازهای خوشبختی و پول سازی است که البته انتقادهای زیادی هم به آن وارد شده است. ناپلئون هیل می گوید که چیزی به نام «مجانی» وجود ندارد. هر چیزی قیمتی دارد و باید قیمتش پرداخته شود.

ناپلئن هیل در این کتاب، معتقد است که برای ثروتمند شدن، دانشگاه، خیلی تاثیر گذار نیست. او می گوید که هنری فورد معروف، حتی مقطع دبیرستان را هم با موفقیت طی نکرد. شاید بیل گیتس را نیز بتوان مثال دیگری دانست.

به هر حال این کتاب، تا کنون ده ها میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته است. ناپلئون هیل، در خانواده ای فقیر به دنیا آمد. بچه ویرجینیا بود و نویسندگی را از سن ۱۳ سالگی آغاز کرد. ناپلئون هیل از فروش کتابهایش میلیونر شد و در سال ۱۹۷۰  میلادی درگذشت.

ناپلئون هیل می گوید:

  • افکار به اشیا تبدیل می شوند. زمانی که با هدف و پافشاری،آرزوی شدید برای تبدیل شدن به ثروت یا دیگر اشیای مادی ترکیب می شوند، بسیار قدرتمند می شوند.
  • اگر واقعا آماده چیزی یا هدفی باشید،آن هدف محقق می شود.
  • یکی از علل شکست، نا امیدی است. دست از تلاش برداشتن، هنگام روبرویی با شکستی، موقتی است.
  • بیش تر از آن که از زمین بتوان طلا استخراج کرد، از مغز خود می توانید طلا استخراج کنید.
  • بیش از ۵۰۰ نفر از مردم آمریکا که تا کنون شناخته ام، به من گفتند که بزرگ ترین موفقیت آن ها، در مرحله ای بود که یک گام پس از شکست یک گام دیگر برداشتند.
  • شکست، شادی انسان را در یک قدمی پیروزی و زمانی که فاصله زیادی با آن ندارد، از او می گیرد.
  • ثروت با حالت ذهنی انسان آغاز می شود. یعنی با مشخص بودن هدف با سخت کوشی.
  • واژه غیر ممکن را از دیکشنری خود حذف کنید.
  • راز «هنری فورد» این بود که می دانست، چه می خواهد.
  • مغز ما با تسلط بر افکاری که در ذهن خود نگه می داریم، مغناطیسی می شود. ما پیش از انباشتن ثروت های فراوان، باید ذهن خود را با تماشای شدید برای ثروت، مغناطیسی کنیم. باید نسبت به پول، هوشیار باشیم.

برنامه های بنیاد جهانی ناپلئون هیل را در این لینک دنبال کنید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود