بورس ایران، سهم ویژه «کرونا» راه اندازی کرد؛ درباره ۲ نماد «کرونا۱» و «کرونا۲»

بورس ایران، سهم ویژه «کرونا» راه اندازی کرد؛ درباره ۲ نماد «کرونا۱» و «کرونا۲»

کرونا ۱ و کرونا ۲ هم رونمایی شد. فرابورس ایران در روزگار کرونایی اقتصاد ایران، به منظور حمایت از فعالان مبارزه با بیماری منحوس کرونا به خصوص جامعه محترم پزشکی کشور و هم چنین تامین نقدینگی مورد نیاز مراکز بهداشتی، درمانی و خدماتی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در مبارزه با این بیماری نقش آفرینی می کنند، ۲ نماد ویژه کرونا به جمع نمادهای حاضر در فرابورس ایران اختصاص داد.

این برای اولین بار در تاریخ بورس کشور است که سازمان بورس و اوراق بهادار، نمادهای ویژه ای به منظور جمع آوری کمک های مالی برای حمایت از فعالان صنعت سلامت و بهداشت کشور ایجاد می کند تا بستر بورس ایران، محفلی برای جمع آوری کمک های مالی خیرین و نیکوکاران باشد.

طبق این دو نماد که کرونا ۱ و کرونا ۲ نام دارند، شما قادر هستید به هر تعداد که علاقمند هستید، سهم کرونا ۱ و سهم کرونا ۲ خریداری کرده و پول خرید این دو نماد به نهادهای فعال در عرصه پزشکی کشور به منظور مقابله با بیماری کرونا واریز می شود.

قیمت هر سهم کرونا ۱ و کرونا ۲، ۱۰۰۰ تومان است و این سهام، چون حالت نیکوکاری دارد، افزایش یا کاهش قیمت ندارد. ۱۰ میلیارد ورقه نیکوکاری از طریق هر نماد کرونا ۱ و کرونا ۲ توسط شرکت فرابورس ایران عرضه شده است.

این یک اقدام شایسته از طرف بورس ایران است تا به منظور مقابله با کرونا در سراسر کشور، از میلیون ها بورس باز ایران برای مشارکت در یک کار خیر و نیکوکارانه، دعوت به همکاری کرده و منابع مالی مورد نیاز وزارت بهداشت را جمع آوری کند. بیش از ۱۲ میلیون ایرانی، کد بورس داشته و قابلیت خرید سهام ارائه شده توسط این دو نماد را دارند.

تصویر تابلو معاملاتی نماد کرونا ۲ در گروه تامین مالی فرابورس ایران

هیچ کارمزد معاملاتی یا مالیاتی از خریداران سهام کرونا ۱ و کرونا ۲ کسر نخواهد شد. هر کد بورسی می تواند به هر تعدادی که علاقمند است، سهم کرونا ۱ و کرونا ۲ را خریدار کرده و در سبد سهام خود نگهداری کند.

نماد کرونا ۱ و کرونا ۲
اطلاعیه فرابورس ایران درباره نماد کرونا ۱ و نماد کرونا ۲

تامین مالی جمعی فرابورس ایران در دو نماد کرونا ۱ و کرونا ۲ از طریق سامانه معاملاتی فرابورس ایران صورت می گیرد و بورس بازهای نیکوکار می توانند از تاریخ ۲۷ اسفند ۹۸ لغایت ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ با مراجعه به دو نماد کرونا ۱ و کرونا ۲، نسبت به خرید برگه های نیکوکاری اقدام کنند. همه وجوه حاصل از فروش ورقه های نیکوکاری در قالب دو نماد کرونا ۱ و کرونا ۲ به وزارت بهداشت پرداخت می شود و شرکت تامین سرمایه نوین، مدیریت تامین مالی را بر عهده دارد.

فقط توجه داشته باشید که اگر می خواهید اصل مبلغ پرداخت شده شما به وزارت بهداشت از طریق نمادهای کرونا، به شما پس از یک بازه زمانی برگشت داده شود، بایستی سهام ارائه شده در نماد کرونا ۲ را خریداری کنید.

در این نماد، مبالغ تامین شده توسط بورس بازهای نیکوکار، توسط شرکت تامین سرمایه نوین، سرمایه گذاری شده و منافع حاصل از آن به متقاضی، اهدا می شود. اصل مبلغ تامین شده با درخواست تامین کنندگان، قابل بازگشت است.

۲ نماد کرونا ۱ و کرونا ۲ از طریق سامانه TSETMC.com در دسترس نیکوکاران گرامی است

اما در نماد کرونا ۱، اصل و منافع حاصل از پولی که پرداخت کردید، صرف امور بهداشتی در کشور می شود. در سامانه codal.ir می توانید هر ماه، گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در نماد کرونا ۱ و نماد کرونا ۲ را مشاهده کنید.

گفتنی است، شرکت فرابورس ایران در قالب نماد «فرابورس»، یکی از سهام قابل معامله در بورس کشور است که به دلیل نقش حاکمیتی و راهبردی در هدایت بازار سرمایه، از سهام استراتژیک و خوش آتیه در بازار سرمایه ایران در عصر ۱۴۰۰ محسوب می شود. قیمت هر سهم فرابورس در سال ۹۸، ۶۰۰ درصد افزایش یافت و به بالای ۷۰۰۰ تومان رسید.

اقدام دولت به تامین مالی فعالیت های مبارزه با بیماری کرونا از طریق فرابورس ایران نشان می دهد که سال به سال عزم دولت ایران برای جدی گرفتن بازار سرمایه به عنوان محفل موثر وقدرتمند تامین مالی فعالیت های کسب و کار تا نیکوکاری، بیش تر می شود و این خبر خوبی برای میلیون ها بورس باز ایران در سال ۱۳۹۹ و پس از آن است.

بدون نظر

ورود