گشتی در مراکز خرید نصف جهان: اصفهان گردی در بازارهای زیبا با معماری تاریخی

گشتی در مراکز خرید نصف جهان: اصفهان گردی در بازارهای زیبا با معماری تاریخی

بازارهای اصفهان مثل بازار کاشان و تبریز و شیراز و یزد، دیدنی های بسیار دارد. محال است کسی عزم دیار حافظ خلوت نشین بکند و بازار وکیل را نبیند و به قزوین برویم و در سعد السلطنه قدم نزنیم. دیدار از بازارهای تاریخی ایران در نقاط مختلف کشور، بخشی از برنامه سفر ایرانگردی به خصوص مسافران نوروزی است که توصیه می کنیم در زمان سفر به نصف جهان،‌ دیدار از بازارهای سنتی با قدمت تاریخی و جذابیت های فراوان معماری را که حرف های زیادی در نهان دارد را فراموش نکنید.

اصفهان مقصد لاکچری گردی نیست. اینجا باید مهمان هنر صفوی شوید. اینجا، تاریخ ایران با شما سخن می گوید. اینجا هنر عصر شاه عباس و ماقبل را به خوبی می توان دید و برای درکش، باید از قبل مطالعات لازم را انجام داد. به خصوص برای گردش در بازارهای اصفهان.

آرزوی خیلی از گردشگران بین المللی و ایرانشناسان، سفر به نصف جهان است. این فرصت ارزان را که در نوروز یا هر زمان دیگر در اختیار شما هموطن عزیز قرار گرفته، به راحتی از دست ندهید. اصفهان، جایی است که مثل دیار قنات و قنوت و قناعت (یزد) و دیار اولین های ایران (تبریز)، کسی دست خالی آن جا را ترک نمی کند.

سوغات خوشمزه و صنایع دستی فوق العاده اش، شهره خاص و عام است. خرید صنایع دستی از هر نقطه از ایران را در نوروز ۹۹ فراموش نکنید تا به اقتصاد صنایع دستی کشور کمک کنیم. این فرهنگ ملی باید نهادینه شود. بهترین یادگار برای حال و آینده از نقاط مختلف کشور، صنایع دستی مردمان این کهن دیار اهورایی است که باید جدی بگیریم.

بازار بزرگ اصفهان، جایی است که مثل چهارباغ و منارجنبان و چهل ستون و مسجد امام، شناسنامه اصفهان است. نقش و نگارهایش، دانشجویان رشته هنر و محققان معماری را به یاد هنر عصر صفوی می اندازد. زمانی که نقش جهان، مرکز اصفهان بود، این بازار از مسیرهای فرعی با محله های مسکونی مرتبط می شد.

بازار اصفهان

معماری بازار اصفهان

اینجا، عرصه اقتصاد شهری است از آهنگری تا کفاشی و صحافی و منبت کاری و خاتم کاری و نقره کاری را شامل می شود. امتداد بازار بزرگ اصفهان به مسجد جامع می رسد. حداقل ۱ ساعت برای گشت در بازار بزرگ اصفهان زمان نیاز است.

بازار قیصریه اصفهان که از قدیمی ترین بازارهای نصف جهان محسوب می شود، از دیگر مقصدهای بازارگردی در این شهر تاریخی و دیدنی در ایام نوروز یا هر زمان دیگر است. در قدیم به این بازار، بازار سلطانی اطلاق می شد و از بازارهای معروف و بزرگ ایران در عصر صفوی به شمار می آمد. در بخش قدیمی اصفهان واقع شد و سابقه ساختش به عصر سلجوقی می رسد.

معماری بازار قیصریه

محوطه بازار قیصریه اصفهان

بخش جدید به عصر صفوی مربوط است که البته راهنماهایی که وزارت گردشگری در ایام نوروز در اختیار مسافران اصفهان قرار می دهد، احتمالا جزییاتی از این بازار رابه اطلاع شما خواهد رساند. کسبه این بازار نیز معمولا راهنمای خوبی برای بازارگرد های خوش ذوق است. بازار قیصریه سه طبقه دارد. در بازار گردی در اصفهان، مراقب آسیب زدن اشیاء برنده به ابنیه باشید. این بازار باید تا قرن ها، مقصد گردشگری اصفهان گردها باشد.

اگر عازم اصفهان شدید، گشتی در بازار هنر این شهر را از دست ندهید. جایی که کلکسیون صنایع دستی اصفهان است. شاهکار معماری را در این بازار شاهد خواهید بود که پبش تر به آن بازار کاروانسرای مادر شاه اطلاق می شد و امروزه روی کاشی کاری لاجوردی با خط نستعلیق، نام «بازار هنر» درج شده است. سقف بلند ۸ متری دارد و بازار بلند نیز نامیده می شود.

بازارهای اصفهان

سرای هنرمندان اسپادانا اصفهان از دیگر مقصدهای بازار گردی اصفهان است. جایی برای خرید انواع صنایع دستی نصف جهان که در میدان نقش جهان قرار دارد. معماری دیدنی دارد. هم برای لاکچری گردها و هم برای تاریخ نوردها.

مجتمع پارک اصفهان از مقصدهای بازار گردی جدید اصفهان است. سابقه چهل ساله دارد و بیش از پانزده هزار متر مربع مساحت دارد و قریب به چهارصد فروشگاه را در خود جای داده است. مملو از کافه و رستوران است.

در خیابان چهار باغ اصفهان، مراکز خرید زیادی وجود دارد که حتما در پیاده گردی های عصرانه نوروزی در نصف جهان آن ها را زیر نظر داشته باشید. مرکز خرید جلفا نیز اگر چه وسعت زیادی ندارد و تاریخی نیست، اما اصفهان گردهای تریپ ادوایزر و لونلی پلنت از آن تعریف کرده اند.

برای آگاهی از فرصت های اقامتی، خرید و گردش در اصفهان به خصوص اطلاع از بازارهای این شهر و نقاط دیدنی به سایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وزارت گردشگری در استان اصفهان در این نشانی: isfahancht.ir رجوع کنید.

اگر شما هموطن مقیم اصفهان یا ایرانگرد عزیز که سابقه و تجربه بازدید از بازارهای مختلف اصفهان دارید، دیدگاهی درباره بازارهای دیگر این استان زیبا و دیدنی دارید، نظرات خود را از طریق بخش کامنت به اطلاع ما برسانید.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود