چرا انجام کارهای خانه از ما آدم بهتری می سازد؟

چرا انجام کارهای خانه از ما آدم بهتری می سازد؟

انجام کارهای خانه یکی از مسائلی است که اغلب باعث بحث و جدل میان اعضای یک خانه می شود. فرقی نمی کند این والدین تان هستند که از شما می خواهند اتاق تان را تمیز کنید یا همسر یا هم خانه ی شما است که همیشه ظرف های کثیف خود را در سینک رها می کند، به نظر می رسداین مشکل هرگز تمامی ندارد. در هر حال احتمالاً بیشتر ما دوست داریم محیط زندگی مان مرتب و تمیز باشد، اما گاهی تنبل تر یا گرفتارتر از آن هستیم که دست به کار شویم. این عدم تمایلی که در مورد انجام کارهای خانه در بیشتر ما وجود دارد قابل درک است اما این کار مزایای زیادی برای خود ما دارد که اگر از آن ها آگاه شوید حتماً زمان بیشتری صرف آن خواهید کرد.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا انجام کارهای خانه آدم بهتری از ما می سازد.

۱- آدم قوی تری از شما می سازد

فواید انجام کارهای خانه

هر حرکتی که هنگام انجام کارهای خانه انجام می دهید را می توان یک ورزش به حساب آورد. ساییدن حمام، تی کشیدن کف خانه و تمیز کردن قاب پنجره ها به طور قطع به قدرت و چالاکی نیاز دارند. تمیز کردن اتاق با چند حرکت هوازی و اسکوات همراه است، وقتی ظرف های داخل ماشین ظرفشویی را خالی می کنید چند حرکت خمشی انجام می دهید و تلاشی که برای رسیدن دست تان به گرد و غبار قسمت های غیر قابل دسترس کمدها می کنید با مقادیری حرکت کششی همراه است. به همین راحتی سهم امروزتان از ورزش را انجام دادید!

۲- کمک می کند محیط سالم تری برای زندگی خود بسازید

بعید است علاقه ای به همخانه شدن با مایت های گرد و غبار یا سوسک ها در خانه تان داشته باشید. اجازه ندهید قارچ های حمام و دستشویی از کابوس های شبانه تان به واقعیت راه پیدا کنند. از میکروب هایی که در گوشه و کنار خانه ی شما کمین کرده اند غافل نشوید.

اما تمیزی یا کثیفی خانه ی شما فقط روی سلامت جسمانی شما تأثیر نمی گذارد. این مسأله می تواند سلامت روان شما را هم تحت تأثیر قرار دهد. اگر اتاق به همین ریخته ای داشته باشید، این بی نظمی ممکن است به وضعیت روانی شما هم راه پیدا کند. با وجود کوهی از لباس که گوشه ای تلنبار شده اند و آشغال هایی که روی زمین به چشم می خورند، سخت می شود تمرکز کرد.

همه ی این ها روی سلامت جسمی و روحی شما تأثیر می گذارند، اما این هم همه ی مسأله نیست. اگر بخواهید کسی را به خانه ی خود دعوت کنید، اول باید خانه ی خود را مرتب و تمیز کرده باشید. مگر اینکه بخواهید مهمانان تان دیگر هرگز پایشان را در خانه ی شما نگذارند.

۳- به کاهش اضطراب کمک می کند

شستن ظرف ها و لباس ها برای بسیاری از مردم یک کار آرامش بخش محسوب می شود. انجام کارهای خانه به کاهش اضطراب کمک می کند و اگر کاری باشد که انرژی زیادی از شما بگیرد، فرصت خوبی برای شما به وجود می آید که ذهن خود را از افکاری که آن را به خود مشغول کرده اند آزاد کنید و خشم و ناامیدی خود را برای برق انداختن خانه ی خود به کار گیرید. به علاوه، انجام کارهای خانه این فرصت را ایجاد می کند که در آرامش افکار خود را نظم دهید و اتفاقاتی که در زندگی پر جنب و جوش تان رخ داده اند را هضم کنید.

۴- آدم مستقل تری از شما می سازد

اگر هنوز با پدر و مادر خود زندگی می کنید، انجام کارهای خانه به شما یاد می دهد که مسئولیت پذیرتر و مستقل تر باشید. وقتی به خانه ی خودتان بروید، دیگر کسی نیست که برایتان آشپزی کند، لباس هایتان را بشوید و خانه تان را نظافت کند، بنابراین همه ی این بار بر دوش خودتان خواهد بود. به علاوه انجام کارهای خانه به طور منظم می تواند به شما کمک کند در مجموع به آدم منظم تری در زندگی خود تبدیل شوید.

۵- کمک می کند وقت بگذرانید و دیگر حوصله تان سر نرود

به جای اینکه یک گوشه دراز بکشید و اجازه دهید حوصله تان سر برود، آن هم فقط به خاطر اینکه نمی دانید چه کاری انجام دهید، همیشه می توانید وضعیت خانه تان را بررسی کنید. همه ی ما هم می دانیم که همیشه کاری برای انجام دادن در خانه هست. می توانید چند کار را هم همزمان باهم انجام دهید و نهایت استفاده را از این زمان ببرید؛ مثلاً در حین اتو کردن یا تا زدن لباس ها کتاب صوتی گوش کنید. اگر کارهای خانه برایتان خسته کننده و حوصله سربر هستند، این کار می تواند این فرآیند را برایتان کمی لذت بخش تر کند.

۶- مهارت های حل مسأله ی شما را تقویت می کند

گرچه امور خانه به خودی خود کارهای پیچیده ای نیستند اما شما همیشه می توانید روش های جدیدی برای انجام بهتر، سریع تر و مؤثرتر آن ها پیدا کنید. به علاوه گهگاه با اتفاقات پیش بینی نشده ای رو به رو می شوید که باید از پس آن ها بربیایید، چه خراب شدن ماشین لباسشویی باشد و چه قطع شدن آب خانه.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود