۱۰ واقعیت ناخوشایند در مورد دانشگاه‌ ها و دانشجو بودن در ایالات متحده [قسمت اول]

۱۰ واقعیت ناخوشایند در مورد دانشگاه‌ ها و دانشجو بودن در ایالات متحده [قسمت اول]

آمریکا یکی از ثروتمندترین، پیشرفته ترین و قدرتمندترین کشورهای جهان است که اغلب دانشگاه های طراز اول جهان را در خود جای داده است. هر ساله در ایالات متحده دو سوم از فارغ التحصیلان دبیرستان برای حضور در دانشگاه ثبت نام می کنند. آن ها به امید داشتن آینده ای بهتر در وارد دانشگاه می شوند. در تئوری، رفتن به دانشگاه می تواند آینده بهتری برای آنان رقم بزند اما واقعیت دردناک این است که این دانشجویان آمریکایی وارد یکی از پرهزینه ترین سیستم های آموزش عالی در جهان می شوند و اکثر آن ها توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند. بسیاری از آن ها پس از فارغ التحصیلی با بدهی هنگفتی مربوط به شهریه دانشگاه یا وامی که بابت آن دریافت کرده اند تنها می مانند و برخی نیز هیچگاه نمی توانند این بدهی را پرداخت نمایند. دانشجویان آمریکایی وارد یکی از پرهزینه ترین سیستم های آموزش عالی در جهان می شوند و اکثر آن ها توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند.

۱۰- شهریه دانشگاه های ایالات متحده چهار برابر شده است

در سال ۱۹۷۵، هزینه شهریه یکسال تحصیل در دانشگاه های دولتی ۵۱۰ دلار بود که با در نظر گرفتن نرخ تورم معادل حدود ۲.۷۰۰ دلار در سال جاری است. در بسیاری از کشورها، این رقم برای یکسال تحصیل در مقطع دانشگاهی کاملاً نرمال است اما در ایالات متحده اینطور نیست. در ۳۵ سال گذشته، هزینه متوسط تحصیل در دانشگاه های این کشور چهار برابر شده است. شرایط در صورتی که بخواهید به یکی از دانشگاه های برتر کشور بروید از این نیز بدتر است. شهریه متوسط سالانه تحصیل در دانشگاه های برتر ایالات متحده حدود ۵۰.۰۰۰ دلار است که معادل درآمد متوسط یک خانواده آمریکایی در تمام طول سال است. نکته ناخوشایندتر این است که آن ها به خاطر نیاز به این پول نیست که از شما شهریه ای چنین سنگین می گیرند. برای مثال، دانشگاه هاروارد از طریق کمک های مالی که به این دانشگاه می شود تمامی هزینه هایش را می تواند پوشش دهد و نیازی به گرفتن شهریه از دانشجویان برای کسب سود ندارد. تنها نکته خوب این است که در صورت پذیرفته شدن در این دانشگاه و در صورتی که خانواده شما کمتر از ۶۵.۰۰۰ دلار در سال درآمد داشته باشد نیازی به پرداخت شهریه نخواهد بود. دانشجویان آمریکایی وارد یکی از پرهزینه ترین سیستم های آموزش عالی در جهان می شوند و اکثر آن ها توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند.

۹- بودجه دولتی بخش آموزش عالی ایالات متحده افزایش یافته است

امروزه دولت ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری در زمینه آموزش عالی هزینه می کند. میزان سرمایه گذاری دولت در آموزش عالی ۱۰ برابر بیشتر از سال ۱۹۶۰ است. دستمزد متوسط اساتید دانشگاه نسبت به دهه ۱۹۷۰ تفاوت چندانی ندارد از این رو این افزایش بودجه به جیب اساتید نمی رود بلکه به مدیریت دانشگاه ها تعلق می گیرد. نسبت هیئت امنای دانشگاه ها به هیئت علمی ده برابر شده است و به همین دلیل دانشگاه ها در ایالات متحده به یک کسب و کار تبدیل شده است تا یک مکان آموزشی. دانشجویان آمریکایی وارد یکی از پرهزینه ترین سیستم های آموزش عالی در جهان می شوند و اکثر آن ها توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند.

۸- دانشگاه های خصوصی برای بودجه نگرفتن دانشگاه های دولتی لابی می کنند

در آستانه قرن بیستم، دانشگاه‌های خصوصی برتر ایالات متحده لابی می کردند تا بودجه دانشگاه‌های دولتی را کاهش دهند. آن ها نمی خواستند در این زمینه ناچار به رقابت شده و در نهایت نیز پیروز شدند. به خاطر همین لابی ها، در ایالاتی که دانشگاه‌های خصوصی مشهوری وجود نداشت نسبت به ایالاتی که دانشگاه‌های بزرگ خصوصی در آن ها وجود داشت هزینه بیشتری در دانشگاه‌های دولتی کرده بودند. برای مثال در ایالت آیووا به ازای هر دانشجو ۸۴ درصد بیشتر از ایالت ماساچوست که دانشگاه هاروارد را دارد در دانشگاه‌های دولتی هزینه شده بود. در نتیجه، امروز، تمامی دانشگاه‌های دولتی برتر ایالات متحده در ایالت هایی هستند که دانشگاه‌های خصوصی برتری در آن ها دیده نمی شود. هنوز هم هستند کسانی که می خواهند دانشگاه‌های دولتی را پایین بکشند و حتی سیاست مرکز آموزش عالی کشور نیز بر علیه اختصاص بودجه به این دانشگاه‌ها عمل می کند. دانشجویان آمریکایی وارد یکی از پرهزینه ترین سیستم های آموزش عالی در جهان می شوند و اکثر آن ها توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند.

۷- هزینه کتاب های دانشگاهی ۱,۴۰۱ درصد افزایش یافته است

شهریه دانشگاه در ایالات متحده بسیار بالاست اما بیشترین افزایش هزینه در مورد کتاب های درسی بوده است. قیمت متوسط کتاب های دانشگاهی نسبت به سال ۱۹۷۷ تاکنون ۱.۰۴۱ درصد افزایش یافته است . اما از آن جایی که دانشجویان هیچ گزینه و چاره دیگری ندارند این قیمت ها همچنان در حال افزایش است. تنها ۴ ناشر بیش از ۸۰ درصد از تمامی کتب دانشگاهی ایالات متحده را تولید می کنند. اساتید نیز که انتخاب های زیادی ندارند کتاب های همین ناشران را به عنوان کتب درسی معرفی کرده و دانشجویان نیز که گزینه دیگری ندارند مجبور به خرید همین کتاب ها از همین ناشران می شوند. به طور متوسط، هر دانشجو در ایالات متحده سالانه ۱.۲۰۰ دلار صرف خرید کتب و دیگر منابع درسی دانشگاهی می کند. این عدد تنها عدد متوسط است و هزینه خرید کتب درسی در برخی موارد بسیار بالاتر از این عدد خواهد بود. برای مثال تنها یکی از کتاب هایی که توسط دانشجویان رشته شیمی باید خریداری می شد ۴۰۰ دلار قیمت داشت. دانشجویان آمریکایی وارد یکی از پرهزینه ترین سیستم های آموزش عالی در جهان می شوند و اکثر آن ها توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند.

۶- بدهی شهریه دانشجویان در ایالات متحده اکنون سال هاست که از مرز یک تریلیون دلار گذشته است

در حال حاضر آمریکایی ها نزدیک به ۱.۵ میلیون دلار بدهی شهریه دانشگاهی دارند. این عدد سرسام آور هر ساله بزرگتر نیز می شود و اکثر افراد هیچگاه نمی توانند این بدهی را پرداخت نمایند. در واقع نیمی از بدهی های دانشجویی در مرحله تاخیر در بازپرداخت قرار دارد. انتظار می رود که بدهی شهریه دانشجویان در سال ۲۰۲۵ در ایالات متحد به ۲.۵ تریلیون دلار برسد. در بسیاری از مواقع، شهروندان آمریکایی تا زمان مرگ همچنان به دانشگاه‌ها بدهکار می مانند. در حال حاضر بیش از ۲.۲ میلیون آمریکایی بالای ۶۰ سال هنوز هم بدهی های شهریه خود را پرداخت نکرده اند. پیرترین بدهکار آمریکایی از لحاظ شهریه دانشگاه هنوز ۱۹.۵۲۱ دلار بدهکار است و به همین دلیل شانس بسیار کمی وجود دارد که تا پیش از مرگ بتواند شهریه معوقه خود را پرداخت نماید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ واقعیت ناخوشایند در مورد ایالات متحده؛ از تبعیض جنسیتی تا نقص معاهدات بین‌المللی

منبع: listverse
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • احمدی فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

    جالبه تو ایران فکر کنم دانشگاه آزاد بیشتر از ماساچوست درآمد زایی کرده. نامردها به هیچ آبادی رحم نکردن هر جا اثری از حیات بود اونجا دانشگاه تأسیس کردن.خوب سر ملت رو شیره مالیدن .الان میلیون ها جوان با مدرک دانشگاهی ولی بیکار تو کشور هست.کیفیت آموزش در حد مهدکودک هم نیس.

  • دانیال فروردین ۱۲, ۱۳۹۹

    البته بهتره به خروجی اون دانشگاه ها هم اشاره کنید که یه مشت مدرک دار به جامعه نمیدن !!!