«صبا»: نخستین عرضه اولیه سال ۹۹ بورس با ۲/۰۰۰/۰۰۰ متقاضی

«صبا»: نخستین عرضه اولیه سال ۹۹ بورس با ۲/۰۰۰/۰۰۰ متقاضی

عرضه اولیه صبا نخستین عرضه اولیه سال ۱۳۹۹ (سال جهش تولید) است. بخاطر روزگار کرونایی اقتصاد ایران، این عرضه اولیه به بهار ۹۹ رسید. روز ۴شنبه ۲۰ فروردین ۹۹، عرضه اولیه صبا در نماد «صبا۱» به روش بوک بیلدینگ صورت گرفت. طبق آخرین اخبار فرابورس ایران، به هر کد، ۸۱۲ سهم صبا تعلق گرفت.

ما بقی مبلغ سفارش گذاری، در حساب خود نزد سامانه معاملات آنلاین کارگزاری، باقی خواهد ماند. تقریبا ۱ میلیون و ۸۴۰ هزار نفر در این عرضه اولیه شرکت کردند که بالاترین میزان مشارکت مردم در عرضه اولیه در تاریخ بورس ایران است.

قریب به ۱.۵ میلیارد سهم صبا تامین که معادل ۱۰ درصد کل سهام شرکت است، عرضه اولیه شد. سقف قیمتی عرضه اولیه، ۱۲۰۰ تومان به ازای هر سهم در نظر گرفته شده است. ۵ درصد از سهام آریا ساسول و یا بیشتر ، چهارشنبه آینده ۲۷ فروردین ۹۹ در فرابورس عرضه و کشف قیمت خواهد شد.

عرضه اولیه صبا از ساعت ۱۰ صبح روز ۴ شنبه ۲۰ فروردین تا ساعت ۱۲:۳۰ امکان سفارش گذاری از طریق سامانه معاملاتی انلاین کارگزاری ها داشت و به هر کد ملی، سهمیه مشخصی اختصاص پیدا کرد. به کلیه سهامداران حقیقی و حقوقی ، مقدار مشخصی از صبا۱ تعلق می گیرد.

بعد از عرضه اولیه صبا در روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹، از روز شنبه ۲۳ فررودین ۹۹ شاهد صف خرید میلیونی برای این تازه وارد بورس ۹۹ هستیم. لذا با مثبت های ۵ درصدی پی در پی، شاهد رشد سهم خواهیم بود.

اما توجه کنید که قانون جدید حجم مبنا، مشکلاتی را برای ثبت ۵ درصدهای روزانه سهام ایجاد کرده که عرضه اولیه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. لذا برای کسب سود ۲۰ تا ۳۰ درصدی از صبا، بایستی بیش از ۲ هفته صبر کنید. این سهم، کمی گران عرضه اولیه شده اما می توان تا چند ماه آینده با توجه روند صعودی شاخص کل، شاهد قیمت های بالای ۲۰۰۰ تومان برای صبا باشیم.

این شرکت از شرکت های سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی است که وارد بازار فرابورس می شود و مردم می توانند سهامدار این شرکت شوند. حداکثر سهم قابل خریداری توسط هر سهامدار، ۱۲۰۰ سهم است که به نظر می رسد با توجه به حضور میلیونی مردم در عرضه اولیه اخر سال ۹۸، به هر کد، کم تر از ۱۰۰۰ سهم تعلق بگیرد. لذا برای شرکت در عرضه اولیه صبا شما نیازمند حداکثر ۱۲ میلیون ریال نقدینگی هستید.

طبق ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار از امروز چهارشنبه مورخ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ حداقل ارزش سفارش خرید به صورت آنلاین، ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال می باشد. عرضه اولیه ها از این قانون مستثنی هستند.

در روزهای اخیر شاهد انتشار گزارش های مالی صبا تامین،یکی از شرکت های زیر مجموعه شستا (سرمایه گذاری تامین اجتماعی) در کدال هستیم. سال مالی صباتامین ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۹ است. عمده سود سرمایه گذاری صبا تامین در سال مالی ۹۹/۰۲/۳۱از محل فروش سهام است.

در سال ۹۹ شاهد درج و عرضه سهام شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و برخی از شرکت‌های زیرمجموعه غیربورسی آن در بازار سرمایه، پذیرش و عرضه سهام مجموعاً ۱۵ شرکت جدید با سرمایه بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال خواهیم بود و باید منتظر یک سال طلایی و صعودی در بورس ایران باشیم.

عرضه اولیه صبا

تصویر آگهی عرضه اولیه صبا در فرابورس در ۲۰ فروردین ماه سال ۱۳۹۹

تابلو عرضه اولیه صبا

همان طور که می دانید کلیه شرکت های پذیرفته شده در بازار بورس ایران، دارای یک نماد اختصاصی هستند که به آن نام در میان اهالی بازار بورس، شناخته می شوند. نماد شرکت سرمایه گذاری صبا تامین به عنوان نخستین مهمان سال ۹۹ بورس، صبا نام دارد که در بازار اول فرابورس قرار دارد و در این لینک در دسترس است.

عرضه اولیه صبا

تابلو نماد شرکت سرمایه گذاری صبا تامین با نماد صبا

شرکت پارس سوئیچ، شرکت نیروترانس، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس، شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق و شرکت مدیریت توسعه سرمایه گذاری آرمان فردا، ترکیب اعضاء هیات مدیره شرکت را در سال مالی ۹۸ تشکیل می دهند.

احتمال می رود که شاهد سود ۳۰ درصدی ظرف ۲ هفته برای این تازه وارد تا هفته اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ باشیم. اگر خواهان شرکت در ۲۸ عرضه اولیه سهام در سال ۱۳۹۹ هستید، باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورس از یکی از ۱۰۶ کارگزار رسمی سازمان بورس دریافت کنید. خرید عرضه اولیه سهام به صورت اینترنتی بوده و نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری ها ندارد.

به تازه واردهای بورس توصیه می شود که صرفا در سال اول، در عرضه اولیه ها شرکت کنند که سود تضمینی کوتاه مدت را برایشان به ارمغان داشته و با اصول سرمایه گذاری و تکنیک های تابلوخوانی و روانشناسی بورس هم آشنا می شوند. جزییات تکمیلی در سایت عرضه اولیه صبا تامین: http://www.sabatamin.ir/fa.

سال ۹۹ سال طلایی بورس ایران است و تا ماه های آینده شاهد ورود شاخص کل به کانال ۱/۰۰۰/۰۰۰ واحدی خواهیم بود. لذا اسیر نوسانات و اصلاحات مقطعی بورس نشوید. منتظر انفجار بورس در آبان ۹۹ با آزاد سازی سهام عدالت ۴۹ میلیون نفر باشید. احتمالا روزگار طلایی برای سهم «فرابورس» رقم خواهد خورد.

اگر قصد شرکت در عرضه اولیه صبا دارید، نظر خود را کامنت کنید.

دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • ناشناس فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

  سلام آقای زمانی با تشکر از اطلاع رسانی شما
  با توجه به روند پیش رو و دنبال کردن مقالات بورسی مفید شما که سهم هایی را هم در آنها معرفی کرده اید به نظر شما چه سهم هایی امسال رشد خوبی دارند با توجه به این که بورس قابل پیشبینی نمی باشد اما سهم های معرفی شده در مقالات سال قبل مثل انرژی ۳ ، بورس ، ….. رشد خوبی داشتند

  • علی زمانی فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

   سلام و ضمن تشکر از جنابعالی
   اجازه معرفی سیگنال نداریم. ۲ سهمی که اشاره کردید ارزش سهامداری بیش از ۲ سال دارد. از گروه دارویی و سیمانی و خودرویی، سهام خوب به دید یکساله انتخاب و سهامداری شود.

   • حسن فروردین ۳۱, ۱۳۹۹

    ممنون از راهنمایی خوب شما آقای زمانی