چگونه مچ دروغگوها را بگیریم؟ ۷ ترفند هوشمندانه برای تشخیص دروغ

چگونه مچ دروغگوها را بگیریم؟ ۷ ترفند هوشمندانه برای تشخیص دروغ

حتی اگر بتوانیم طوری دروغ بگوییم که قانع کننده به نظر برسد، بدن مان دست آخر حقیقت را آشکار خواهد کرد. علت این مسأله آن است که دروغگوها معمولاً از زبان بدن شان غافل می شوند و در عوض، تمام تمرکزشان را روی حرف ها و حالت چهره شان می گذارند. روانشناسان معتقدند راه تشخیص دروغ توجه به زبان بدن است و اگر به این مسأله دقت کنیم می توانیم مچ دروغگوها را بگیریم.

بعضی افراد دروغگوهای بهتری هستند. و گرچه هیچ علامت همه شمولی وجود ندارد که از روی آن بتوان ۱۰۰ درصد از دروغگویی کسی مطمئن شد، اما در این مطلب می خواهیم چند ترفند هوشمندانه به شما یاد دهیم که به تشخیص راحت تر دروغ کمک می کنند.

۱- مکث زیاد

ترفندهای هوشمندانه برای تشخیص دروغ

یکی از رایج ترین نشانه ها که دروغگویی یک شخص را معلوم می کند، مکث کردن او در هنگام صحبت است، پس به این مسأله توجه داشته باشید. اگر کسی در هنگام صحبت مدت طولانی یا زیاد مکث کند، یعنی احتمالاً در حال دروغ گفتن است و سعی دارد با این کار برای خود وقت بخرد و در مورد چیزی که می خواهد بگوید فکر کند. این مسأله در مورد استفاده از عبارات و اصوات پرکننده هم صدق می کند.

۲- طولانی شدن ابراز احساسات

احساسات واقعی معمولاً بیشتر از ۵ ثانیه طول نمی کشند. اگر کسی بیشتر از ۵ ثانیه ابراز احساسات کند، به احتمال زیاد واکنش او واقعی نیست. حتماً شما هم موافقید که ممکن نیست بتوانید چهره تان را ۱۰ ثانیه یکسره در یک حالت نگه دارید. پس از این نکته غافل نشوید.

۳- زمانبندی نادرست

دانشمندان پی برده اند همیشه اول احساسات بروز پیدا می کنند و سپس، به دنبالش کلمات می آیند. اگر کسی ابتدا بگوید که عصبانی است و تازه بعد از آن چهره اش حالت عصبانی پیدا کند، یعنی حرفش راست نیست.

۴- خالصانه نبودن احساسات

احساسات واقعی خالصانه هستند و تقلید آن همیشه کار ساده ای نیست، پس سعی کنید متوجه شوید تا چه حد بی ریا هستند. احساسات زمانی خالصانه هستند که فقط یک بخش از چهره تغییر نکرده باشد. مثلاً اگر کسی می خندد، نباید فقط لب هایش حرکت کند، بلکه چین و چروک هایی هم باید در نزدیکی چشم هایش ظاهر شود و ابروهایش خودکار پایین بیاید. این مسأله در مورد دیگر انواع احساسات هم صدق می کند.

۵- تکرار زیاد

گرچه به زبان آوردن افکار خود برای بعضی افراد کار دشواری است، اما تکرار بیش از اندازه هم ممکن است نشانه ی دروغگویی فرد باشد. اگر شخصی دائماً چیزی را تکرار کند، ممکن است به این معنی باشد که سعی دارد خودش و شما را قانع کند و از واکنش شما بفهمد که حرف هایش را باور کرده اید یا نه.

۶- جواب دادن به سؤالات با همان کلمات و عبارات سؤال

از انتخاب کلمات افراد هم به چیزهای زیادی می توان پی برد. اگر کسی در جواب از همان کلمات و عبارت های سؤال استفاده کند، یعنی به اندازه ی کافی احساس راحتی نمی کند و سعی دارد دقیقاً همان چیزی را بگوید که شما گفتید، چون ممکن است نگران باشد که بیشتر یا چیزی غیر از آنکه باید بگوید. تکرار خود سؤال قبل از جواب دادن به آن هم نشانه ی بدی محسوب می شود. بسیاری از دروغگوها با این کار سعی می کنند برای خود وقت بخرند و جوابی برای سؤال سر هم کنند.

۷- پوشاندن صورت یا دهان

یکی از راحت ترین نشانه ها در زبان بدن برای تشخیص دروغگویی افراد، پوشاندن صورت یا دهان است. این حرکت در میان افراد دروغگو شایع است چون در واقع یک واکنش روانی است. بنابراین اگر متوجه این مسأله شدید، به احتمال زیاد شخص مقابل تان در حال دروغ گفتن است.

منبع: brightside
یک نظر

ورود

  • علی فروردین ۲۲, ۱۳۹۹

    بعضی از حالاتی رو که گفتید دقیقا وقتی به اجبار ابراز احساسات میکنم دارم، مطلب واقعا جالبی بود