۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر تاریخ سینما با موضوع اتفاقات آخرالزمانی [قسمت دوم]

۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر تاریخ سینما با موضوع اتفاقات آخرالزمانی [قسمت دوم]

فیلم آخرالزمانی یکی از ژانرهای فرعی و زیر مجموعه ژانر علمی تخیلی است که عمدتاً بر روی یک اتفاق که منجر به وقوع آخرالزمان می شود یا شرایطی که ممکن است به یک اتفاق آخرالزمانی منتهی شود تمرکز دارد. موضوع این فیلم ها می تواند با شیوع یک بیماری، ظهور زامبی ها، حمله موجودات فرازمینی، جنگ هسته ای، بلایای طبیعی یا برخورد شهاب سنگ در ارتباط باشد. کیفیت هر یک از این فیلم های آخرالزمانی می تواند متفاوت باشد و در کنار هر فیلم باکیفیتی یک فیلم درجه دوم نیز دیده خواهد شد. با توجه به گستردگی این ژانر می توان گفت که برای هر نوع سلیقه ای یک فیلم آخرالزمانی خاص و باکیفیت ساخته شده است که در ادامه این مطلب به تعداد دیگری از آن ها خواهیم پرداخت.

با توجه به گستردگی این ژانر می توان گفت که برای هر نوع سلیقه ای یک فیلم آخرالزمانی خاص و باکیفیت ساخته شده که در ادامه به تعداد دیگری از آن ها خواهیم پرداخت

۵- Children Of Men

سال ساخت: ۲۰۰۶

فیلم آخرالزمانی Children Of Men به یک اندازه از لحاظ تکنیکی شاهکار و یک فیلم ترسناک و حال بهم زن است. تکنیک تک دوربینی و سکانس های تعقیبی باعث می شوند که به عنوان مخاطب مستقیماً وارد دنیای بهم ریخته بریتانیا پس از یک اتفاق آخرالزمانی شوید. در شرایطی قدرت رفته رفته در اختیار یک حکومت توتالیتر قرار می گیرد که بر جامعه در آستانه سقوط حاکمیت یافته در حالی که نسل بشریت به دلیل ناباروری گسترده و نسبتاً کامل زنان در آستانه انقراض دارد، این فیلم با انقلاب اجتماعی-سیاسی و درام عمیقاً انسانی و شخصی بازی می کند. جدای از سبک روایی و داستان فیلم، فضای تکان دهنده و تاثیرگذار Children of Men به شکلی هنرمندانه با طراحی تولید تاریک و کثیف و فیلمبرداری بی نقصی که بیشتر و بیشتر شما را با به نفس افتادن مهلت شخصیت ها به درون خود می کشد، ایجاد شده است.

این دو تکنیک حیاتی به خوبی با هم جفت شده و بدین ترتیب هر سکانس در نهایت تنش ممکن قرار دارد. فیلم آخرالزمانی Children of Men به عنوان یکی از دراماتیک ترین و جذاب ترین فیلم های علمی تخیلی قرن بیست و یکم شناخته می شود. علیرغم فضای پر از ناامیدی و بدبینی حاکم بر آن، زیبایی اصلی فیلم این است که از نابودی و سقوط اجتماعی و واقعیت دروغین برای روایت یک داستان عمیقاً امیدوار کننده در بریتانیای آینده استفاده می کند. فیلم Children of Men که به یک اندازه اکشن و تاثیرگذار است، بدون شک ارزش تماشا کردن را داشته و قدرت تکنیکال موجود در آن همراه با بار داستانی که دارد باعث شده که تماشای دوباره و چندباره آن نیز خالی از لطف نباشد.

با توجه به گستردگی این ژانر می توان گفت که برای هر نوع سلیقه ای یک فیلم آخرالزمانی خاص و باکیفیت ساخته شده که در ادامه به تعداد دیگری از آن ها خواهیم پرداخت

۴- Mad Max Fury Road

سال ساخت: ۲۰۱۵

فیلم آخرالزمانی Mad Max Fury Road از ابتدا تا به انتها یک ماجراجویی پرتنش، جنبشی و هیجان انگیز است. داستان حماسی اکشن جرج میلر هر گونه چربی را در بدن می سوزاند، که به یک تجربه هیجان انگیز از اولین شکست تام هاردی از فرار از دست شخصیت شرور و زشت چهره ایمورتان تا درگیری پرشور پایان فیلم تبدیل می شود. نه تنها Mad Max: Fury Road یک فیلم با روایت دائماً پرهیجان و بی پایان است بلکه به خاطر مهارتی که در حوزه های تکنیکال فیلم به کار رفته می توان آن را یک شاهکار به تمام معنا دانست. بدون شک بسیاری از مخاطبان ساعت های زیادی را در مورد چگونگی اجرای بدلکاری های موجود در این فیلم فکر کرده اند. در این فیلم از ترفندهای بسیار خلاقانه فیلمبرداری استفاده شده و تلاش های زیادی همراه با وقت قابل توجهی برای انجام آن ها به کار گرفته شده است.

وقتی در مورد بهترین فیلم های قرن بیست و یکم صحبت می شود دیر یا زود پای این فیلم نیز به میان می آید و دلیل آن نیز کاملاً مشخص است. این فیلم از لحاظ بصری یک جعبه رنگ نقاشی کاملی است که تام هاردی و شارلیز ثرون در آن بازی های بی نقصی ارائه داده و موسیقی متن آن نیز تا سال ها در سینما ماندگار خواهد بود، به ویژه آن گیتار عجیب و غریب شعله انداز که به این زودی ها فراموش نخواهد شد. اگر به دنبال آدرنالین هستید، به تماشای فیلم Mad Max: Fury Road بنشینید تا خیلی زود به آنچه که می خواهید برسید.

با توجه به گستردگی این ژانر می توان گفت که برای هر نوع سلیقه ای یک فیلم آخرالزمانی خاص و باکیفیت ساخته شده که در ادامه به تعداد دیگری از آن ها خواهیم پرداخت

۳- The Road

تاریخ ساخت: ۲۰۰۹

فیلم آخرالزمانی The Road که بر اساس رمانی به همین نام نوشته نویسنده برنده جایزه پولیتزر، کورمک مک کارتی، ساخته شده یک روایت ماجراجویانه ترسناک در مورد سفر خطرناک یک مرد و پسرش در خاک ایالات متحده که بر اثر یک واقعه نامشخص آخرالزمانی به مرز نابودی کامل رسیده است. در طی سفر، این دو با دار و دسته های آواره زباله جویان مواجه شده، از دست آدمخواران فرار کرده و در کل بدترین چیزهایی که برای بشریت متصور است را شاهد هستند. جذابیت اصلی فیلم The Road بدون شک شیمی دوست داشتن بین پدر بی نام و پسرش است زیرا این رابطه پویا در واقع تنها چیزی است که این دو در این دنیای هولناک داشته و نظر مخاطب را به خود جلب می کند.

تصمیم برای فیلمبرداری صحنه های فیلم در مناطق شهری قدیمی و ویران شده و همچنین ساختمان های متروکه در داخل و خارج از ایالات متحده به خوبی توانسته تاریکی مطلق فضای رمان مک کارتی را به تصویر بکشد و جایگزین کردن رنگ آبی آسمان با یک رنگ خاکستری تیره نیز به کمک خلق این فضای ترسناک آمده است. دنیای فیلم و سبک روایی آن به خوبی با هم هماهنگ هستند تا یک فضای ترومایی بی نقص ترسیم شود.

با توجه به گستردگی این ژانر می توان گفت که برای هر نوع سلیقه ای یک فیلم آخرالزمانی خاص و باکیفیت ساخته شده که در ادامه به تعداد دیگری از آن ها خواهیم پرداخت

۲- ۱۲ Monkeys

تاریخ ساخت: ۱۹۹۵

احتمالاً بروس ویلیس با آخرالزمان به خوبی آشنا باشد زیرا در فیلم ۱۲ Monkeys او را به گذشته می فرستند تا اطلاعاتی در مورد یک ویروس دستکاری ژنتیکی بدست آورد که در زمان حاضر باعث نابودی بخش زیادی از جمعیت کره زمین شده و ظاهراً توسط یک سازمان تروریستی در گذشته شیوع یافته است. البته پیش از هر کاری او باید به همه ثابت کند که دیوانه نبوده و دلیل صحبتش در مورد آینده این است که به شکل واقعی به گذشته فرستاده شده است. تریلر علمی تخیلی تری گیلیام یک فیلم آخرالزمانی هوشمندانه و تکان دهنده است، با ایده هایی منحصربفرد برای ارائه و یک سبک بسیار خاص تصویرسازی که تماشای چندباره آن خالی از لطف نخواهد بود.

این فیلم بدون بازی های خوب از بازیگرانش نمی توانست موفق باشد و بازی خارق العاده و دیوانه کننده برد پیت یکی از بهترین بازی های این فیلم است که باید به آن اشاره کرد. علیرغم داستان به نحوی پیچیده فیلم، هر پیچش داستانی با دقت تمام در اوایل فیلم قرار داده شده تا به خوبی فاش شده و در نقطه مناسبی از داستان قرار گیرند. شاید آنچه که در فیلم ۱۲ Monkeys می بینید نسخه ای غریب از علم و سفر در زمان باشد اما تا جایی که روی داستان فیلم تمرکز کنید، تری گیلیام شما را به یک ماجراجویی واقعاً هیجان انگیز و راضی کننده خواهد برد که تا پایان و هنگام بالا رفتن تیتراژ آخر شما را در حال حدس زدن نگه خواهد داشت.

با توجه به گستردگی این ژانر می توان گفت که برای هر نوع سلیقه ای یک فیلم آخرالزمانی خاص و باکیفیت ساخته شده که در ادامه به تعداد دیگری از آن ها خواهیم پرداخت

۱- Akira

سال ساخت: ۱۹۸۸

فیلم Akira از طریق استعدا بصری انیمه سازی ژاپن شما را به یک توکیو جدید پادآرمانشهری در آینده می برد. توکیو جدید یک فانتزی سایبرپانک، یک ابرشهر وسیع و پرجنب و جوش است که می خواهد جایگزین شهری شود که روزگاری بر اثر یک انفجار بزرگ از بین رفته است. شهر جدید توکیو اکنون پر از احساسات ضد دولتی، تروریسم و در آستانه فروپاشی اجتماعی مطلق است. در ادامه ماجراهای انیمه Akira شاهد داستان هایی علمی تخیلی از توطئه های دولت، قدرت های ماورای احساس انسان، نیروهای ویژه مخفی، سیاستمداران فاسد و خشونت بسیار هستیم. در کنار این عناصر از موسیقی متاثر از سنت های موسیقایی سنتی ژاپن و اندونزی برای خلق صداهای تصادمی همراه با فریادها و خشونت فراوان فیلم استفاده شده است.

این فیلم به لطف ارائه خاص خود گاهی اوقات هم زیبا و هم به شدت خشن است اما همچنان پر از زندگی است و با انرژی جنبشی تمام به روایت داستان می پردازد که همین موضوع نقش مهمی در تبلیغ و توسعه صنعت انیمه سازی ژاپن در خارج از این کشور داشت. علیرغم انحراف فراوان از مانگای اورجینال، انیمه Akira یک فیلم فوق العاده است که از ابتدا تا انتها شما را درگیر خود خواهد ساخت. به همین دلیل است که Akira  از زمان انتشار در بیش از ۳ دهه پیش همچنان بر فرهنگ عامه در سراسر جهان تاثیرگذار است.

بیشتر بخوانید: سناریوهایی برای پایان دنیا؛ ۸ عاملی که می‌توانند به وقوع آخرالزمان منتهی شوند [قسمت اول]

منبع: whatculture
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود