مارها چه فایده ای برای انسان‌ها دارند؟

مارها چه فایده ای برای انسان‌ها دارند؟

مارها از آن دست حیواناتی نیستند که مورد علاقه ی هر کسی باشند. حتی یک نوع فوبیا به نام اوفیدیوفوبیا یا همان مار هراسی وجود دارد که بسیار هم شایع است و بیشتر مردم ترجیح می دهند هرگز با یک مار رو به رو نشوند. اگر شما هم از این دسته هستید شاید تصور کنید که مارها هیچ فایده ای برای انسان ها ندارند در حالی که واقعیت چیز دیگری است. در ادامه می خواهیم ببینیم مارها چه فایده ای برای انسانها دارند .

۱- کنترل آفات

مارها چه فایده ای برای انسانها دارند

مارها نقش مهمی در هر اکوسیستمی دارند. آن ها جمعیت جوندگان از جمله موش های خانگی و صحرایی را تحت کنترل نگه می دارند. با کاهش جمعیت مارها، تعداد موش ها افزایش می یابد.

بسیاری از حیوانات دیگری هم که غذای مارها هستند به محصولات کشاورزی آسیب می زنند از جمله پرندگان، قورباغه ها و حشراتی مثل کرم ها و عنکبوت ها.

بعضی از گونه های مار هم از دیگر انواع مار تغذیه می کنند. حتی در مواردی مارهای سمی خوراک مارهای غیر سمی می شوند. برخی انواع مار پروتئینی در خون خود دارند که آن ها را در برابر سم نیش مارهای افعی مصون می کند.

۲- پیشرفت علم

مارها به دانشمندان و محققان هم کمک می کنند درک بیشتری و بهتری از دنیای پیرامون ما پیدا کنند.

در بسیاری از تحقیقات پزشکی از مارها استفاده می شود. مثلاً از نیش یک مار اغلب برای درمان نیش همان مار استفاده می شود.

به فرآیند استخراج سم از مار «دوشیدن» گفته می شود. مارها باید به دفعات دوشیده شوند تا سم کافی برای ساخت پادزهر مار به مقدار مؤثر به دست آید.

علاوه بر این به گفته ی محققان، سم نیش مارها نقش مهمی در ساخت ابزارهای توقف خونریزی دارد.

بسته به گونه ی مار، مواد تشکیل دهنده ی سم مار عبارتند از مواد انعقاد کننده ی خون که به انعقاد خون کمک می کنند و دیگر موادی که مانع از آن می شوند که پلاکت های خون زخم را ببندند. علم به این موضوع به ساخت درمان هایی برای اختلالاتی همچون هموفیلی کمک کرده، بیماری ای که باعث می شود زخم ها به درستی التیام نیابند.

اما سم مار تنها بخش این حیوان نیست که از آن در علم پزشکی استفاده می شود.

پوست مار و پوست انسان، علیرغم تفاوت های بسیارشان، نفوذ پذیری مشابهی دارند. به همین دلیل اگر دانشمندان قصد انجام تحقیقی در رابطه با پوست انسان، مثلاً میزان جذب دارو از طریق پوست یا زیست پذیری پیوندهای پوستی داشته باشند می توانند به جای پوست انسان از پوست مار استفاده کنند. برای این کار از پوست هایی که مارها قبلاً انداخته اند استفاده می شود که از هر نظر بهتر از نمونه ی پوست انسان هستند چرا که دستیابی به آن ها ارزان تر و کم خطرتر بوده و ذخیره و نگهداری آن ها هم ساده تر است.

مارها به پیشرفت علم رباتیک هم کمک می کنند، علمی که در آن به طراحی و ساخت ربات ها پرداخته می شود.

مارها هیچ پایی ندارند اما برای حرکت دادن بدن خود نیازی به آن ندارند. این حیوانات در حین خزیدن طوری بدن خود را پیچ و تاب می دهند که می توانند مستقیم به جلو حرکت کنند بدون آنکه دائماً از سمتی به سمتی دیگر جا به جا شوند.

دانشمندان با بررسی حرکت مارپیچ بدن مارها موفق به شبیه سازی آن در یک ربات شدند. آن ها یک ربات شبه مار ساخته اند که قادر است بدون استفاده از پا، مستقیم به جلو حرکت کند. این ویژگی باعث می شود ربات بتواند وارد مکان های تنگ و کوچک شود، همانطور که مارها قادرند وارد حفره های کوچک شوند.

از چنین ربات هایی می توان در هنگام وقوع بلایای طبیعی برای جستجو و نجات افراد استفاده کرد. اینگونه ربات ها علاوه بر اینکه به راحتی وارد مکان های کوچکی می شوند که تنگ تر از آنی هستند که انسان بتواند داخل شان شود، پایی هم ندارند که در جایی یا چیزی گیر کند و بنابراین در مسیرهای صعب العبور یا ناهموار هم می توانند به راحتی حرکت کنند.

از چنین ربات هایی می توان بر روی سطوح عمودی هم استفاده کرد و آن ها می توانند به ارتفاع بالاتری برسند.

محققان همچنین با مدل برداری از نحوه ی حرکت ستون فقرات مارها که انعطاف پذیری زیادی دارد، موفق به ساخت یک سیستم تله رباتیک برای انجام عمل جراحی حلق شده اند.

۳- غذا

گرچه برای بسیاری از مردم نکته ی خوشایند و قابل قبولی نیست اما در بسیاری از نقاط دنیا از مارها به عنوان یک منبع غذایی استفاده می شود.

در تهیه ی بسیاری از غذاهای چینی از انواع مار، از مار زنگی گرفته تا مار کبرا استفاده می شود.

سوپ مار یکی از غذاهای پرطرفدار در جنوب چین، به ویژه در فصل زمستان است. چینی ها معتقدند این غذا خاصیت درمانی دارد به طوری که عوارض بیماری آرتریت (التهاب مفصل) را کاهش می دهد، سرفه را درمان می کند و گردش خون را بهبود می بخشد.

شراب مار هم یک نوشیدنی چینی است که برای تهیه ی آن از گوشت مار استفاده می شود.

در رستوران های برخی نواحی ویتنام هم شما می توانید حتی نوع ماری که مایلید در غذای شما استفاده شود را انتخاب کنید. ویتنامی ها هم غذاهای متنوعی با انواع مار طبخ می کنند.

در بعضی قبایل بومی آمریکای شمالی هم خوردن مار رایج است.

۴- پوشاک و اکسسوری

این هم مورد ناخوشایند دیگری از کاربردهای مار برای انسان است که البته حقیقتی است گرچه بی رحمانه اما غیر قابل انکار.

مارها، به خصوص مارهای بزرگ، بیشتر برای پوست شان شکار می شوند تا به عنوان غذا. تجارت پوست مار یکی از بزرگ ترین تهدیدات برای جمعیت در معرض انقراض مارها در دنیا به شمار می شود.

اتحادیه اروپا بزرگ ترین صادرکننده ی پوست خزندگان در دنیا است که از آن اغلب برای ساخت انواع کیف استفاده می شود. از پوست مار برای ساخت کمربند، کفش، کلاه، کت، جلیقه و حتی جاسیگاری هم استفاده می شود.

پوست مار علاوه بر اینکه زیبا و متنوع است، انعطاف پذیری زیادی دارد و ضد آب هم هست.

متأسفانه پوستی که بعد از پوست انداختن مار از آن باقی می ماند نازک تر از آن است که مناسب استفاده در پوشاک و اکسسوری باشد، به همین دلیل مورد استفاده قرار نمی گیرد.

با این حال، در سال های اخیر برخی برندها تغییر رویه داده و تصمیم به توقف استفاده از پوست طبیعی حیوانات از جمله پوست مار در محصولات خود گرفته اند و آن ها را صرفاً با طرح مار تولید می کنند.

۵- حیوان خانگی

شاید مارها انتخاب اول بسیاری از ما به عنوان حیوان خانگی نباشند اما برخی از گونه های کوچک و غیر سمی مار قابلیت نگهداری در خانه را دارند. البته مارها مانند سگ و گربه اهلی نمی شوند، اما تجارت آن ها به عنوان حیوان خانگی بسیار پررونق است.

مارهای وحشی معمولاً از انسان ها دوری می کنند اما بعضی از گونه های آن ها برونگراتر هستند، به صاحب خود اعتماد می کنند و از پیچ و تاب خوردن روی دست ها و شانه های او لذت می برند.

نگهداری از مارها هم به نسبت دیگر حیوانات ساده تر است. آن ها معمولاً بیشتر از یک بار در هفته نیاز به غذا ندارند و لازم هم نیست آن ها را به پیاده روی ببرید یا به ظاهرشان رسیدگی کنید.

۶- نماد

انسان از گذشته مجذوب مارها بوده و این حیوان نقش پررنگی در اساطیر تمدن های سرتاسر دنیا داشته.

چینی ها از گذشته احترام ویژه ای برای مارها قائل بوده اند و آن ها را به عنوان تجسم مادی خدایان رودخانه با نوری فراطبیعی به تصویر می کشیدند. مار همچنین یکی از ۱۲ حیوان زودیاک چینی است. با این حال، در اساطیر چینی مارها نماد اهریمن و خصوصیات منفی هم بوده اند.

مصریان باستان هم مارها را مقدس می دانستند. استفاده از جواهراتی که به شکل مارپیچ تراش خورده بودند رایج بود و بر روی تاج فرعون هم یک مار وجود داشت.

در بسیاری از قبایل بومی آمریکا مارها نماد زمین و متعاقباً نماد طبیعت یا باروری بودند. علت این مسأله هم نزدیکی مارها به زمین بود.

در هند معابد هندوی زیادی وجود دارد که هنوز به مارهای کبرا اختصاص دارند. این مارها اغلب در نقاشی ها و مجسمه های شیوا و ویشنو، خدایان آیین هندو به تصویر کشیده شده اند. پیروان مذهب هندو هر سال یک جشنواره برای بزرگداشت مارها در هند برگزار می کنند.

بیشتر بخوانید:

با ۱۰ گونه از ترسناک ترین و خطرناک ترین مارها در سراسر جهان آشنا شوید [قسمت اول]

با ۱۰ گونه از ترسناک ترین و خطرناک ترین مارها در سراسر جهان آشنا شوید [قسمت دوم]

۵ قابلیت و توانایی شگفت انگیز مارها که شما را متحیر خواهند ساخت

منبع: snakesforpets
یک نظر

ورود

  • لیلا اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹

    ممنون از مقاله عالی تون