حذف چهار صفر از پول ملی ؛ واحد پول ایران تومان می شود

حذف چهار صفر از پول ملی ؛ واحد پول ایران تومان می شود

صبح امروز علی ربیعی سخنگوی دولت با انتشار توییتی به بررسی لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در مجلس اشاره کرد و خاطرنشان ساخت که حذف چهار صفر یک کار لازم برای ساده کردن روابط مالی است.

فردا در مجلس، برای اصلاح چهار صفر از پول ملی بحث می‌شود. مردم به تومان صحبت و مراکز رسمی به ریال ثبت می‌کنند. حتی تومان می‌نویسیم و تومن می‌گوئیم. حذف چهار صفر یک کار لازم برای ساده کردن روابط مالی است

بانک مرکزی، موضوع حذف چهار صفر از پول ملی را در قالب لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور تدوین و در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۹۷ جهت بررسی و تصویب به هیئت وزیران ارائه داد. پس از تصویب این لایحه در ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، موضوع برای طی تشریفات قانونی در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

نمایندگان نیز در جلسه مورخ ۷ مهر ۱۳۹۸ ضمن تصویب یک فوریت این لایحه، آن را جهت بررسی‌های تکمیلی و ابعاد مختلف اجرایی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع کردند. این لایحه با انجام اصلاحات جزئی در ششم بهمن ۱۳۹۸ مورد تصویب آن کمیسیون قرار گرفته و مقدمات طرح موضوع در جلسات صحن علنی مجلس فراهم شد. این لایحه در صورت تصویب نهایی به حذف چهار صفر از پول ملی منجر می شود و براساس آن، واحد پول ایران تومان و هر تومان برابر ۱۰ هزار ریال جاری و معادل یکصد پارسه خواهد بود.

بهمنی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی

محمود بهمنی مدیر سابق بانک مرکزی ایران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت درباره گزارش این کمیسیون در مورد بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور اظهار داشت:

این لایحه حدود ۱۰ سال است که مورد بحث و بررسی در محافل اقتصادی قرار گرفته.

امروز واحد پولی ما ریال و واحد ریزتر آن دینار است در حالی که این واحد ۵۰ سال قبل تعیین شده و اصلاً دینار در مبادلات ما وجود ندارد و کسی هم همچنین پولی را در اختیار ندارد.

سکه های ۵ تومانی جایگزین اسکناس پنج هزار تومانی می شوند

به گفته آقای بهمنی ضرب هر سکه یک ریالی ۳۵۰ ریال هزینه بابت تامین نیکل آن در بر خواهد داشت که به هیچ وجه قابل توجیه نیست. همچنین امروز اسکناس‌های ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ تومانی هزینه زیادی برای چاپ و ضرب دارد لذا ناچار به تغییر پولی کشور هستیم. در حال حاضر ۸ میلیارد اسکناس در کشور وجود دارد که ۵ میلیارد آن زیر ۲ هزار تومان است.

وی تأکید کرد: این تغییر واحد پولی بر روی تورم تاثیر گذار نیست.

طبق گفته بهمنی در ۵۰ سال گذشته قیمت‌ها در کشور ۳۵۰۰ برابر رشد داشته است این در حالی است که حجم پولی ما فقط ۵۰۰ برابر رشد کرده است. اصلاح ساختارهای پولی کشور قرار است که در یک دوره پنج ساله اتفاق بیفتد.

در راستای این تغییرات سکه های سکه‌های دو تومانی به جای اسکناس دو هزار تومانی به مرور زمان وارد صحنه پولی و بانکی کشور خواهد شد و سکه ۵ تومانی هم به جای اسکناس ۵ هزار تومانی عملیاتی خواهد شد.

 

شاید به خواندن این مطلب علاقمند باشید:

بی ارزش ترین واحدهای پولی دنیا

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود