نجف دریابندری درگذشت؛ خداحافظی با مترجم پیرمرد و دریا

نجف دریابندری درگذشت؛ خداحافظی با مترجم پیرمرد و دریا

نجف دریابندی از مترجمان و نویسندگان صاحب سبک معاصر ایران در سن ۹۱ سالگی در خانه اش در تهران درگذشت. سازمان میراث فرهنگی ایران، در سال ۱۳۹۶، آقای دریابندری را به عنوان “گنجینه زنده بشری” ثبت کرد .

نجف دریابندری متولد سال ۱۳۰۸ هجری شمسی در آبادان است و مردم او را بیشتر به خاطر ترجمه آثار ارنست همینگوی از جمله وداع با اسلحه می شناسند. آقای دریابندری تحصیلاتش را تا سال سوم دبیرستان در زادگاه خود ادامه داد و نهایتا پیش از آنکه موفق به اخذ دیپلم شود درس را رها کرد تا وارد بازار کار شود.

این دوران مصادف بود با حضور انگلیسی ها در شهرهای جنوبی کشور و نجف دریابندری نیز به واسطه تردد نیروهای انگلیسی در سطح شهر علاقمند به یادگیری زبان انگلیسی شد و به صورت خودآموز این زبان را فرا گرفت. او در سال ۱۳۳۲ اولین اثر خود را که ترجمهٔ کتاب معروف وداع با اسلحه، نوشتهٔ ارنست همینگوی بود، برای چاپ به تهران فرستاد. همزمان با چاپ این کتاب در سال ۱۳۳۳، به دلیل فعالیت‌های سیاسی در آبادان به زندان افتاد و بعد از یک سال به زندان تهران منتقل شد.

او در دوران حبس به مسائل فلسفی علاقمند شد و کتاب تاریخ فلسفه غرب اثر برتراند راسل را ترجمه کرد که بعدها توسط انتشارات سخن منتشر شد. نجف دریابندری چهار سال از عمر خود را در زندان سپری کرد و پس از آزادی به سمت مدیریت انتشارات فرانکلین در آمد و در آنجا آثاری چون پیرمرد و دریا اثر ارنست همینگوی و هاکلبریفین اثر مارک توین را ترجمه کرد. او مدت ۱۷ سال را با نشریه فرانکلین همکاری کرد و بعدها در رادیو تلویزیون ملی ایران مشغول به کار شد و بعد از انقلاب اسلامی ایران از رادیو تلویزیون ایران فاصله گرفت.

مستطاب آشپزی

نجف دریابندری

دریابندری در کنار  ترجمه آثار فلسفی و ادبی غرب دستی هم در آشپزی دارد. او در دورانی که در زندان به سر می برد به مقوله آشپزی علاقمند شد و پس از آزادی با همکاری همسرش فهمیه راستکار کتابی به نام مستطاب آشپزی را به چاپ رساند. این کتاب تاکنون بیش از ۳۰ بار توسط انتشارات کارنامه چاپ شده است.

دریابندری در این کتاب به معرفی و تاریخچه‌ غذاها و ارتباط آنها با فرهنگ و ادبیات می پردازد و در ادامه فهرستی از طرز پخت انواع غذاهای ایرانی و فرنگی با زبان و شرحی ساده در اختیار خواننده قرار می‌دهد. اطلاعاتی که دریابندری در این مستطاب در مورد غذاها ارائه می‌دهد، به‌قدری جامع است که می‌توان آن را در حد یک دایره‌المعارف دانست.

برخی آثار نجف دریابندری

نام اثر

انتشارات

نوع اثر

مستطاب آشپزی

کارنامه

تالیف

گفتگو با نجف دریابندری

انتشارات مروارید

تالیف

وداع با اسلحه

انتشارات نیلوفر

ترجمه

پیرمرد و دریا

انتشارات خوارزمی

ترجمه

سرگذشت هکلبری فین

انتشارات خوارزمی

ترجمه

گور به گور

نشر چشمه

ترجمه

رگتایم

انتشارات خوارزمی ترجمه

پیامبر و دیوانه

نشر کارنامه

ترجمه

آنتیگونه

آگه ترجمه

تاریخ فلسفه غرب

آوند دانش

ترجمه

برف های کلیمانجارو

  ترجمه

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود