بیماری کاوازاکی و کرونا ؛ سندروم جدیدی که کودکان مبتلا به کووید ۱۹ را درگیر می کند

بیماری کاوازاکی و کرونا ؛ سندروم جدیدی که کودکان مبتلا به کووید ۱۹ را درگیر می کند

مقامات آمریکایی اعلام کردند اخیرا نوعی بیماری تورمی در ده ها کودک اهل نیویورک مشاهده شده که به باور پزشکان این بیماری احتمالا به کووید ۱۹ ارتباط دارد و تاکنون یک نوجوان و دو کودک زیر ۸ سال را به کام مرگ کشانده است.

در حال حاضر مقامات دولتی آمریکا در تلاشند تا تشخیص دهند که آیا کرونا ویروس تهدیدات ناشناخته ای را متوجه کودکان میکند یا خیر؟ آنها در همین راستا همکاری هایی را با مقامات بهداشتی دولت مرکزی آمریکا شروع کرده اند تا استراتژی مناسب را برای دیگر بیمارستان های این کشور تدوین کنند و برایشان مشخص نمایند که باید به دنبال چه علائم و بیماری هایی باشند.

اندرو کومو فرماندار نیویورک در این باره گفت:

این تصور در ذهن ما وجود داشت که کودکان به کووید ۱۹ مبتلا نمی شوند اما حالا دیگر مطمئن نیستیم که چنین چیزی صحت داشته باشد.

اوایل این هفته مقامات دولتی آمریکا هشدار دادند که ده ها کودک در این ایالت به خاطر ابتلا به بیماری تازه ای تحت عنوان سندروم تورمی چند سیستمی کودکان، بستری شده اند که احتمالا به کووید ۱۹ ارتباط دارد. این کودکان با علائمی نظیر تب و نشانه هایی شبیه به بیماری کاوازاکی به بیمارستان مراجعه کرده بودند. طبق اعلام پزشکان بیماری کاوازاکی باعث ایجاد تورم در دیواره رگ های خونی (از جمله رگ های تامین کننده خون برای قلب) می شود که در مواردی نادر میتواند به محدود شدن جریان خون منجر شود.

بیماری کاوازاکی و کرونا

مقامات نیویورک اعلام کردند که نتایج تست کرونای بسیاری از این بچه ها مثبت بود یا اینکه آنتی بادی های این بیماری در بدنشان پیدا شده بود اما لزوما علائم بیماری کووید ۱۹ در آنها مشاهده نمی شد و مثلا خبری از مشکلات تنفسی در آنها نبود.

حالا ۷۳ کودک در نیویورک به این سندروم مبتلا شده اند و سه نفر از آنها جان خود را از دست داده اند. به گفته مقامات دفتر فرمانداری نیویورک این کودکان شامل یک پسر ۵ ساله، پسر ۷ ساله و یک نوجوان بوده اند.

گفتنی است محققان هنوز نمی دانند که آیا کرونا ویروس باعث بروز این بیماری در کودکان شده یا خیر اما این مساله در دست تحقیق است و به زودی نتایج آن اعلام می شود.البته این گزارشات صرفا محدود به نیویورک نیست و پیشتر گزارش های مشابهی در مورد ابتلای کودکان به این سندروم منتشر شد. در سیاتل، بیمارستان اطفال استنفورد، کالیفرنیا، انگلستان، ایتالیا و اسپانیا نیز گزارش هایی در این باره منتشر شده است. برای اینکه بدانید علائم بیماری کاوازاکی چیست و روش درمان آن چگونه است پیشنهاد میکنیم مطلبی که در همین باره در روزیاتو منتشر شده را بخوانید.

منبع: cnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود