قوانین و محدودیت های جدید پیش فروش خودروهای داخلی توسط شورای رقابت

قوانین و محدودیت های جدید پیش فروش خودروهای داخلی توسط شورای رقابت

شورای رقابت در جلسه ای که امروز دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت برای بررسی قیمت خودروهای داخلی و تنظیم بازار برگزار کرد، قوانین جدیدی را برای متقاضیان خرید خودروهای داخلی کارخانه ای اعلام کرد. بر اساس مصوبه این شورا، از این به بعد خودروهای کارخانه های سایپا و ایران خودرو تنها به صورت قرعه کشی به فروش رسیده و تنها کسانی که شماره ملی آن ها در سامانه پیش خرید خودرو ثبت نشده و در سه سال اخیر اقدام به خرید خودرو از این طریق نکرده اند می توانند برای خرید خودروهای داخلی کارخانه ای اقدام نمایند.

قیمت خودرو

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت در مورد نتیجه جلسه امروز چنین گفت: «راساس دستورالعمل جدید، در پیش فروش‌های جدید فروش خودرو به صورت قرعه کشی خواهد بود و افرادی که ظرف سه سال گذشته خودرویی خریداری نکرده باشند یا کارت ملی آنها دارای کد تکراری ثبت شده در سامانه نباشد، اجازه خواهند داشت تا در این قرعه کشی شرکت کنند». وی تصریح کرد که هدف شورای رقابت و قوانین مصوبه جدید این شورا این است که بازار افسارگسیخته خودرو سامان یافته و تنها مصرف کنندگان واقعی به سمت پیش خرید محصولات خودروسازان بیایند. شیوا در ادامه صحبت های خود اذعان داشت که در شرایط کنونی تقاضا بسیار بیشتر از ظرفیت تولید و عرضه بوده و چاره ای جز اجرای مکانیزمی اینچینی برای توزیع عادلانه خودرو وجود ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد که قیمت محصولات ایران خودرو به طور متوسط ۱۰ درصد و محصولات سایپا به طور متوسط ۲۳ درصد افزایش خواهد یافت. علاوه بر محدودیت های گفته شده، بر اساس مصوبه جدید شورای رقابت، افراد زیر ۱۸ سال و کسانی که گواهینامه ندارند نیز اجازه پیش خرید خودرو را نخواهند داشت.

قیمت خودرو

عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار نیز با تاکید بر محرومیت از ثبت نام مجدد پیش فروش خودرو در مورد افرادی که در سه سال گذشته با استفاده از شماره ملی خود اقدام به پیش خرید خودرو کرده اند، در مورد قوانین جدید در زمینه پیش خرید خودروهای سایپا و ایران خودرو چنین گفت: «بر این اساس، آنچه که برای ثبت نام متقاضیان خرید خودرو و نحوه تحویل لازم است، کاملاً شفاف و روشن شده و قرار است که هر کد ملی امکان ثبت نام یک خودرو داشته باشد و متقاضی نیز نباید سن کمتر از ۱۸ سال داشته باشد، به نحوی که سند فروش خودرو در رهن باقی خواهد ماند و شرایط خودرو در بحث احتکار نیز مورد تاکید است و دستگاه‌های نظارتی نظارت‌های لازم بر بازار را خواهند داشت».

علاوه بر این، عباس تابش، رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان نیز تصریح کرده که تمام خودروها باید با درج قیمت به فروش رسیده و تفاوت قیمت بین خودروها در کارخانه و بازار باید حداکثر ۱۰ درصد باشد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود