داستان مافیا؟ عزل سنگالی «رحمانی»؛ نامه افشاگری و پاسخ دفتر رئیس جمهور

داستان مافیا؟ عزل سنگالی «رحمانی»؛ نامه افشاگری و پاسخ دفتر رئیس جمهور

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت تدبیر و امید که جایگزین مهندس نعمت زاده شده بود، دیشب از سمت خود برکنار شد. سورپرایز اردیبهشتی دولت تدبیر و امید، با این برکناری، کامل شد. پراید ۹۰ میلیونی و دلار ۱۷۰۰۰ تومان و تورم بالای ۴۰ درصد، ارمغان دولت و تدبیر و امید در سال جهش تولید است که با کرونا، وضعیت قمر در عقربی پیدا کرده است.

رضا رحمانی، فردی که وزارت علوم، مدرک دانشگاهی وی را کارشناسی حقوق قضایی اعلام کرده است و تحصیلان دانشگاهی در زمینه صنعت، معدن و تجارت نداشت، توانست نظر مجلس را برای حضور در کابینه دوم حسن روحانی دریافت کند. همان زمان هم مخالفت هایی درباره انتخاب رضا رحمانی به عنوان وزیر صمت وجود داشت.

وزیر صمت ساعاتی پس از انتشار خبر برکناری و معرفی جایگزین وی برای کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی، نامه ای منتشر کرد که نشان دهنده اوضاع بغرنج خرد جمعی و فرهنگ کار مشارکتی در دولت تدبیر و امید دارد. نامه ای که دیشب، با پاسخ رئیس دفتر رئیس جمهور نیز همراه شد تا همچنان موضوع داغ و جذابی برای نقد روزهای پایانی دولت تدبیر و امید باشد.

وزارت صمت، از ادغام چند وزارت خانه ایجاد شده است. ادغامی که ناکارآمدی و اشتباهش هر سال، بیش از قبل عیان می شود. هیچ وزیری نمی تواند همزمان ۳ وزارت صنعت، معدن و بازرگانی را باهم اداره کند و تشکیل وزارت بازرگانی، تلاشی بود برای اصلاح اشتباه گذشته دولت و مجلس و تخصصی تر شدن امور که متاسفانه از دستور کار مجلس دهم، خارج شد.

موضوع داغ عزل سنگالی وزیر صمت در دومین ماه سال جهش تولید، حتما تا اخر سال، سوژه داغ رسانه ها برای نقد ماه های پایانی دولت تدبیر و امید خواهد بود که از اواسط خرداد امسال نیز با روی کارآمدن مجلس یازدهم به ریاست احتمالی رقیب دیرینه حسن روحانی (سردار قالیباف)، وارد روزهای سختی می‌شود.

جنجال رحمانی-روحانی در حالی رخ داده است که قیمت خودرو، لجام گسیخته شده و قیمت ها ساعتی افزایش یا کاهش پیدا می کند. وزیر صمت همان روزی که مشغول ساماندهی بازار بلبشوی خودرو بود، از کار برکنار شد. همان روزی که شب قبلش، ۲۴ ساعت به شورای رقابت و خودروسازان فرصت داده بود تا ساز و کاری برای رهایی از وضعیت موجود صنعت خودروسازی و قیمت های عجیبش، اتخاذ کنند. به نظر می رسد که مافیای خودرو، دل خوشی از رضا رحمانی نداشت.

برکناری وزیر صمت در آخرین سال دولت تدبیر و امید، بازتاب های گسترده ای در روزنامه های امروز صبح ایران داشته است. امروز سهام شرکت ایران خودرو پس از افزایش سرمایه سنگین، بازگشایی می شود.

وزیر صمت
تصویر نامه وزارت علوم به معاون حقوقی و امور مجلس درباره مدرک تحصیلی رضا رحمانی، وزیر وقت صمت
تصویر نامه وزیر صمت به حسن روحانی در شامگاه دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹

واکنش روابط عمومی دفتر رییس جمهور به نامه وزیر سابق صمت

پیرو انتشار نامه‌‌ای از سوی جناب آقای رحمانی، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و طرح برخی ادعاهای خلاف واقع در خصوص رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور که به منظور گمراه‌سازی و تشویش اذهان عمومی بیان شده، نکات ذیل را به استحضار ملت شریف ایران می‌رساند:

به هیچ وجه از جناب آقای رحمانی خواسته نشده از لایحه دولت حمایت کنند، بلکه تاکید شده از فعالیت‌ها و رایزنی‌های فشرده سه نفر از نزدیکان‌شان-که در صورت لزوم نام آنها اعلام خواهد شد- در مجلس و رسانه‌ها علیه لایحه دولت، ممانعت بعمل آورند؛ همچنین از طرف رئیس‌جمهور به ایشان گوشزد شد که تداوم این روند تخلف است و قطعا با این تخلف برخورد خواهد شد.

امروز نیز بر خلاف آنچه ادعا شده، از ایشان خواسته نشده استعفا دهند، بلکه تصمیم رئیس‌جمهور برای جایگزینی به ایشان اطلاع‌رسانی و از وی درباره نحوه اعلام این خبر استمزاج شد که در خواست ملاقات حضوری داشتند و نهایتا نامه مذکور را منتشر کردند.

در پایان لازم به ذکر است که دلایل تصمیم رئیس‌جمهور به تغییر در وزارت صنعت، معدن و تجارت نه فقط منحصر به تلاش وزیر سابق برای رد لایحه دولت در مجلس، که مربوط به موارد متعدد دیگری نیز بود که افکار عمومی ، فعالان اقتصادی ، صاحبان کسب و کار و تجارت به خوبی از آن آگاهند.

ضمنا این تصمیم اگرچه به دلیل برآورده نشدن انتظارات رئیس‌جمهور اتخاذ شده اما نافی تلاشهای مجموعه همکاران وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت در طی ماههای گذشته در مقابله با تحریم‌ها و همیاری در مبارزه با کرونا نیست و دولت قدردان این تلاشهاست.

تطبیق دو برکناری!

بعضی از رسانه ها امروز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹ پس از انتشار نامه افشاگری وزیر برکنار شده صمت و پاسخ دفتر رئیس جمهور، این پاسخ را عذر بد تر از گناه تلقی کردند و دولت روحانی را با رویه محمود احمدی نژاد در برکناری عجیب منوچهر متکی (وزیر امور خارجه) در مسیر سفر به آفریقا، مقایسه کردند.

به نظر می رسد دولت روحانی در هفتمین سال فعالیت خود، همچنان به پختگی لازم در مدیریت کلان کشور نرسیده و اجماع و خرد جمعی، همانطور که در سبک زندگی ایرانیان، معنای خاصی ندارد، در دولت تدبیر و امید نیز محلی از اعراب ندارد. این وسط، ملت هر روز شاهد تورمی جدید است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود