با مصرف عسل کلسترول خون را به زانو درآورید

با مصرف عسل کلسترول خون را به زانو درآورید

کلسترول چربی موجود در خون است که اگر کنترل نشود می تواند سلامت ما را به خطر اندازد. اما در میان مواد غذایی یک اسلحه ی قدرتمند در برابر این ماده ی مضر وجود دارد که یک درمان طبیعی به شمار می رود و مؤثر بودن آن به اثبات رسیده.

کلسترول نوعی چربی است که به طور طبیعی در کبد تولید می شود که به عملکرد بدن کمک می کند چون همه ی سلول های بدن از آن استفاده می کنند،. با این حال، همه ی انواع کلسترول مفید نیستند. کلسترول LDL که معمولاً از آن به عنوان کلسترول «مضر» یاد می شود، به درون دیواره ی عروق خونی می چسبد. این مسأله باعث مسدود شدن عروق خونی و باریک شدن شریان هایی می شود که کار خون رسانی به قلب را برعهده دارند، موضوعی که ریسک حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی را افزایش می دهد.

کلسترول HDL نوع مفید کلسترول است که ضد این فرآیند مضر عمل می کند. کلسترول HDL کلسترول LDL را جدا می کند و آن را به کبد برمی گرداند که در آنجا از بدن دفع می شود.

تحقیقات نشان داده برخی مواد غذایی میزان کلسترول LDL خون را کاهش و در عین حال سطح کلسترول HDL را افزایش می دهند، بنابراین با گنجاندن این مواد غذایی در رژیم غذایی خود می توانید این ماده ی مضر را تحت کنترل نگه دارید.

یکی از این مواد غذایی عسل است که تحقیقات نشان داده قادر به ایجاد این تعادل در بدن است.

تأثیر عسل در کاهش کلسترول خون

دانشمندان در تحقیقی با شرکت ۵۵ بیمار به مقایسه ی عسل و شکر پرداختند و متوجه شدند مصرف عسل باعث کاهشی ۵/۸ درصدی در میزان کلسترول LDL و افزایشی ۳/۳ درصدی در سطح کلسترول HDL شده بود.

علت این خاصیت عسل ممکن است در آنتی اکسیدان های موجود در این ماده ی غذایی نهفته باشد. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که تصور می شود فواید متعددی در خصوص حفظ سلامت قلب دارند که یکی از آن ها کاهش سطح کلسترول LDL است.

علاوه بر این، تحقیقی بر روی موش ها نشان داد مصرف عسل باعث شده بود قلب این موجودات از تنش اکسیداتیو در امان بماند. تنش اکسیداتیو فرآیندی طبیعی است که طی آن مولکول های ناپایداری به نامی رادیکال های آزاد به سلول های بدن صدمه می زنند.

چند راهکار دیگر برای کاهش کلسترول خون

برای کاهش کلسترول باید مصرف غذاهای چرب به خصوص مواد غذایی ای که حاوی نوعی چربی به نام چربی اشباع شده هستند را کاهش دهید.

مواد غذایی ای که چربی اشباع شده ی زیادی دارند عبارتند از:

  • گوشت های چرب و سوسیس
  • کره، پیه و کره ی مایع
  • پنیرهای کرمی و سفت، مانند چدار
  • کیک ها و بیسکوییت ها
  • مواد غذایی حاوی روغن پالم یا روغن نارگیل

اما بسیاری از مواد غذایی هم هستند که از نوع سالم تری از چربی به نام چربی اشباع نشده برخوردارند.

این مواد غذایی منابع غنی چربی اشباع نشده به شمار می روند:

  • ماهی های چرب مثل سالمون و ماهی خال مخالی
  • برنج قهوه ای، نان و پاستا
  • مغزها و دانه های خوراکی
  • میوه ها و سبزیجات

داشتن یک سبک زندگی پرتحرک هم می تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند. این فعالیت ها می تواند ورزش های ساده ای مانند پیاده روی و دوچرخه سواری تا فعالیت های سنگین تری همچون دویدن و رقص پرتحرک باشد.

۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی در حد متوسط در طول هفته می تواند سطح کلسترول را بهبود ببخشد. ورزش هوازی در حد متوسط یعنی آنقدر فعالیت بدنی داشته باشید که ضربان قلب تان بالا رود و عرق تان درآید.

یک راه برای اینکه بتوانید تشخیص دهید شدت ورزشی که انجام می دهید متوسط محسوب می شود یا نه، این است که در حین انجام آن بتوانید صحبت کنید اما قادر به خواندن آواز نباشید.

استاتین ها هم داروهایی هستند که می توانند به کاهش میزان کلسترول خون کمک کنند. این داروها معمولاً برای افرادی تجویز می شوند که به بیماری قلبی کرونری یا دیگر بیماری های قلبی عروقی مبتلا هستند، یا کسانی که سابقه ی پزشکی خانواده ی آن ها نشان می دهد احتمال بروز این بیماری ها در عرض ۱۰ سال آینده در آن ها وجود دارد.

منبع: express
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود