۱۰ فیلم جنگی برتر تاریخ سینما از لحاظ فیلمبرداری و زیبایی بصری [قسمت دوم]

۱۰ فیلم جنگی برتر تاریخ سینما از لحاظ فیلمبرداری و زیبایی بصری [قسمت دوم]

ژانر جنگی یکی از محبوب ترین ژانرهای سینمایی است که به خاطر ماهیت پرهزینه خود و همچنین ذات داستان های جنگی همواره از باکیفیت ترین و جذاب ترین ژانرهای سینمایی بوده است. فیلم جنگی از همان روزهای اول شکل گیری سینما، روی پرده نقره ای به تصویر کشیده شد و بسیاری از بهترین فیلمسازان تاریخ سینما بهترین آثارشان را در این ژانر تولید کرده اند. اگر چه در این رسانه بارها به بهترین فیلم های جنگی پرداخته ایم اما این بار قصد داریم از دریچه ای متفاوت به بهترین فیلم های این ژانر بپردازیم.

در ادامه می خواهیم شما را با بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما از لحاظ جلوه های بصری و زیبایی های فیلمبرداری آشنا کنیم. لازم به ذکر است که در این فهرست اشاره ای به برخی از بهترین فیلم های این ژانر مانند Schindler’s List، Letters from Iwo Jima و The Deer Hunter نشده است که اگر چه از بهترین آثار جنگی تاریخ سینما هستند اما در یک فهرست ۱۰ عنوانی، قافیه را به فیلم هایی که از لحاظ فیلمبرداری بهتر بوده اند، با اختلافی بسیار اندک باخته اند.

فیلم جنگی

۵- The Thin Red Line

جان تول، فیلمبردار اهل کلیولند از قبل به خاطر فیلم حماسی جنگی تاریخی برنده اسکار Braveheart مورد توجه همگان قرار گرفته بود که کنترل دوربین اولین فیلم ترنس مالیک بعد از دو دهه را در دست گرفت. اما وقتی که از مناطق وحشی اسکاتلند به کمپین جنگی گوادال کانال رسید، استانداردی بالاتر برای خود ایجاد کرد.  فیلم The Thin Red Line که در جزایر سلیمان و کوئینزلند فیلمبرداری شده، در مورد نبرد کوهستان آوستن است با شفافیتی باورنکردنی و حسی خارق العاده و استادانه از وضوح فضایی که همگی از دید دقیق تول نشأت گرفته اند.

شاید اگر یانوژ کامینسکی بزرگ فیلمبردار فیلم Saving Private Ryan نبود، تول به خاطر کار فوق العاده اش در The Thin Red Line می توانست به جوایز اسکار خود بیفزاید (این دو شاهکار تاریخ سینمای جنگی هر دو در یک سال، ۱۹۹۸، منتشر شدند). با این وجود میراث تول در این فیلم هنوز پابرجاست که با تماشای فیلم مذکور شما را در تاریخ به عقب خواهد برد.

فیلم جنگی

۴- ۱۹۱۷

از زمان انتشارش، همواره نقدهایی به تجلیلی که از فیلم جنگی ۱۹۱۷ شده وجود داشته است اما تنها چیزی که همگان بر سر آن توافق دارند، جذابیت بصری فیلم است، تک برداشت بدون قطعی فیلم که جریانات یک روز و یک شب در جبهه غربی را روایت می کند و فیلم برداری که با یک مهارت استادانه توسط راجر دیکینز اجرا شده است. این فیلمبردار باسابقه بریتانیایی دومین اسکارش را در سه سال اخیر برای کارش در حماسه جنگ جهانی اول سم مندس دریافت کرد و دلیل این موفقیت نیز با تماشای این فیلم کاملاً مشهود است. این فیلم به طور کامل بر دیدگاه و سبک فیلمبرداری خاص دیکینز استوار است، بیش از هر جنبه دیگری از فیلم حتی بازی های بازیگران.

۱۹۱۷ یک تمرین تکان دهنده از خشم و زشتی های جنگ و تنش های آن است و دیکینز نیز ستاره پنهان این نمایش. او اجازه می دهد که هر شات یک یا دو ثانیه بیش از حد معمول طول بکشد و بدین ترتیب است که تجربه تقلا کردن در میان خندق های پر از خون فرانسه از دیدگاه اول شخص نسبت به کشتار اطرافش را به مرحله ای بالاتر می برد. بدون کار بی نظیر دیکینز، فیلم مندس براحتی می توانست دچار شکست شود اما در دستان او، ۱۹۱۷ به یک فیلم تکان دهنده و جذاب از لحاظ بصری تبدیل می شود.

فیلم جنگی

۳- Saving Private Ryan

استیون اسپیلبرگ در طی دوران فعالیت فیلمسازی خود تاکنون چندین فیلم جنگی ساخته و برخی از آن ها را با همکاری یانوژ کامینسکی، فیلمبردار شناخته شده لهستانی تولید کرده است، فیلمبرداری ۶۰ ساله که تاکنون پنج بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده و دو بار نیز این جایزه را به خانه برده است. از میان بهترین آثار کامینسکی می توان به درام هولوکاستی Schindler’s List اشاره کرد با آن فضای سیاه و سفید به یاد ماندنی اش و همچنین War Horse، Jaws و Raiders of the Lost Ark legend. با این وجود بهترین اثر او را باید فیلم جنگی افسانه ای Saving Private Ryan که در مورد جنگ جهانی دوم است دانست.

کمتر فیلمی توانسته به اندازه این شاهکار خشونت و تاریکی دنیای جنگ را به تصویر بکشد، از آن سکانس ابتدایی در ساحل اوماها تا سکانس پایانی مقاومت. در سراسر فیلم، تصویرسازی کامینسکی توانسته خشونت موجود در نبرد نورماندی را به تصویر بکشد و از دل این خونریزی و هرج و مرج وصف نشدنی، زیبایی شاعرانه خیره کننده ای بیرون بکشد، تصاویری که تا مدت ها پس از بالا رفتن تیتراژ پایانی فیلم همراه شما باقی خواهند ماند. فیلم جنگی Saving Private Ryan یک شاهکار تکان دهنده است.

فیلم جنگی

۲- Das Boot

اگر قرار بود یک فیلم جنگی زیردریایی محور در صدر این فهرست قرار گیرد، گمانه زنی خاصی در مورد آن وجود نمی داشت. Das Boot بدون شک بهترین فیلم زیرشاخه ژانر فرعی است که در آن زندگی خدمه یک زیردریایی یوبوت آلمانی در جریان نبرد آتلانتیک به تصویر کشیده و به یکی از بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما تبدیل شده است، فیلمی به شدت واقع گرایانه و بسیار انسانی که تلاش های شخصیت کالون برای زنده نگه داشتن مردانش در دنیایی مدام در حال تغییر در اطرافش را به تصویر می کشد. بخش زیادی از رئالیسم تنگی فضای فیلم را باید به سبک فیلمبرداری خاص جوست واکانو نسبت داد، فیلمبرداری که برای مدت زیادی از دوران حرفه ایش همراه پل ورهوون بود.

در کنار وولفگانگ پترسون، این دو یک سیستم دوربینی را خلق کردند که با دو ژیروسکوپ کار می کرد تا از میان شکاف های روزنه های باریک زیردریایی بدون از دست رفتن کیفیت کادر دوربینی عمل کنند که تاثیری خیره کننده بر فضای داستان داشت. موفقیت خیره کننده جهانی این فیلم باعث شد که فیلم پترسون و واکانو بیش از ۱۰ نامزدی اسکار بدست آورد، از جمله در بخش فیلمبرداری و اینکه فیلم جنگی Das Boot اکنون یکی از شاهکارهای تاریخ سینمای آلمان شناخته می شود.

فیلم جنگی

۱- Apocalypse Now

آیا فیلمی در تاریخ ژانر جنگی هست که به اندازه این یکی دارای میراث ماندگار و جنجال همزمان باشد؟ فیلم حماسی فرانسیس فورد کوپولا در مورد جنگ ویتنام با مشکلات زیادی در زمینه فیلمبرداری و همچنین حضور مارلون براندو در فیلم روبرو شد اما نتیجه نهایی و نسخه های متعدد آن بدون شک در برابر آزمایش گذشت زمان سرفراز بوده و همچنان به عنوان یکی از جذاب ترین و تاثیرگذارترین داستان هایی که تاکنون خود را به لنزهای دوربین سپرده است شناخته می شود.

فیلم جنگی Apocalypse Now که برداشتی آزاد از رمان Heart of Darkness جوزف کنراد است، داستان ویلارد را روایت می کند، یک افسر ارتش ایالات متحده که برای کشتن یک ژنرال دیوانه و فراری به نام کورتز مامور می شود و ماجراجویی هایی که وی برای یافتن هدف خود متحمل می شود. دردسرهای جانبی و پشت دوربین ساخت این فیلم به اندازه جذابیت و زیبایی خود فیلم مشهور هستند و بخش زیادی از این جذابی واقعی به فیلمبرداری خیره کننده ویتوریو استورارو باز می گردد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلم جنگی برتر در مورد جنگ جهانی دوم؛ از «فهرست شیندلر» تا «پیانیست»

منبع: whatculture
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود