شیوه جدید درج اعتبار دفترچه های تامین اجتماعی از اول خرداد ۹۹

شیوه جدید درج اعتبار دفترچه های تامین اجتماعی از اول خرداد ۹۹

اعتبار اینترنتی دفترچه تامین اجتماعی راهکاری برای حذف دفترچه فیزیکی در آینده نزدیک است. درج اعتبار به دفترچه های بیمه سازمان تامین اجتماعی از امروز اول خرداد ۱۳۹۹ حذف شد. از امروز، کارگزاری های بیمه در سراسر کشور، مجاز به درج اعتبار با خودکار یا مهر روی صفحه اول دفترچه تامین اجتماعی بیمه پردازان اجباری، خویش فرما یا مشاغل آزاد و مشمولان بیمه بیکاری نیستند.

با توجه به اینکه روزانه میلیون ها تن از هموطنان به صدها کارگزاری بیمه در ۳۱ استان کشور مراجعه می کردند و این امر، مشکلاتی را ایجاد کرده بود و در اوضاع کرونا نیز، قضیه سخت تر شده بود، سازمان تامین اجتماعی بالاخره در اقدامی شایسته و شجاعانه، فرآیند سنتی درج اعتبار به دفترچه های تامین اجتماعی را از آخرین ماه بهار ۱۳۹۹ حذف کرد. کرونا سبب شده تا بسیاری از فرآیندها معطل مانده در کشور، تسریع شود.

مثل آزادسازی سهام عدالت، اینترنتی شدن ثبت درخواست بیمه بیکاری و امروز نیز شیوه جدید درج اعتبار به دفترچه های تامین اجتماعی. حذف تدریجی دفترچه درمانی و کنار رفتن کاغذ در فرآیند تمدید اعتبار و ارائه خدمات پزشکی سازمان به بیمه شده ها که در ثروت ملی، صرفه جویی عظیمی میکند، از امروز در دستور کار قرار گرفته است.

به منظور تسهیل در ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان، مستمری بگیران و افراد تحت تکفل آنان در کلیه مراکز درمانی اعم از ملکی و غیرملکی طرف قرارداد و همچنین کاهش مراجعه مخاطبین ذیربط به شعب و کارگزاری‌های رسمی سازمان و ایجاد رضایتمندی، درگام نخست درج اعتبار دفترچه‌های درمانی حذف و اخذ استحقاق درمان از طریق سامانه استحقاق درمان جایگزین آن می‌شود.

در این راستا بررسی و کنترل استحقاق درمان بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و افراد تحت تکفل آنان ضمن رعایت اصول و قواعد بیمه‌ای در بخش سرپایی در کلیه مراکز درمانی اعم از ملکی، غیرملکی طرف قرارداد و پزشکان، با استفاده از یکی از روش‌های جایگزین شامل ؛USSD ، Mobile App ، SMS و نرم افزارهای تحت وب medical.tamin.ir وdarman.tamin.ir انجام خواهد شد.

اعتبار اینترنتی بیمه تامین اجتماعی

سامانه استعلام برخورداری از حمایت های درمانی سازمان تامین اجتماعی

اعتبار اینترنتی دفترچه تامین اجتماعی

کد ملی خود را وارد کنید. اگر مشمول حمایت های درمانی سازمان تامین اجتماعی نباشید به شما اطلاع رسانی می شود.

لازم به ذکر است فرآیند اخذ استحقاق درمان در بخش بستری ضمن رعایت اصول و قواعد رفع همپوشانی‌های درمانی سازمان‌های بیمه گر پایه کماکان به قوت خود باقی است.

سامانه‌های ۴ گانه استعلام استحقاق درمان به نحوی طراحی شده است که در صورت استعلام از سوی مراکز درمانی طرف قرارداد اعم از پزشکان، بیمارستانها و مراکز پاراکلینیک دارا بودن یا دارانبودن استحقاق درمان را در تاریخ استعلام اعلام کرده و کدرهگیری نیز برای آنان صادر می‌کند.

در این سامانه برای شخص بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی امکان آگاهی از تاریخ استحقاق درمان نیز پیش‌بینی شده است و در صورت استعلام شخص بیمه شده، تاریخ اتمام استحقاق درمان نیز به وی اعلام می‌شود.

کلیه مراکز درمانی طرف قرارداد اعم از؛ پزشکان، داروخانه‌ها، مراکز پاراکلینیک، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها موظف به کنترل استحقاق درمان از یکی از روش‌های ذکر شده در بند ” ۱” می‌باشند. ضمناً فرآیند اخذ استحقاق درمان در بخش بستری ضمن رعایت اصول و قواعد رفع همپوشانی‌های درمانی سازمان‌های بیمه‌گر پایه، کماکان به قوت خود باقی است.

در صورتی‌که بیمه شده و مستمری‌بگیر به هر دلیل به وضعیت استحقاق درمان خود معترض باشد می‎تواند از طریق تماس با سامانه “۱۴۲۰” سازمان‎ تامین‌اجتماعی نسبت به پیگیری موضوع اقدام کند.

اعتبار اینترنتی دفترچه تامین اجتماعی

سوابق خود نزد سازمان تامین اجتماعی را در سایت eservices.tamin.ir استعلام کنید

در صورتی‌که فرزندان ذکور بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران (۱۹ سال تمام) به دلیل عدم ارائه گواهی تحصیلی معتبر دانشگاهی و همچنین فرزندان اناث آنان به جهت عدم ارائه اصل شناسنامه، در سرویس استحقاق درمان فاقد حمایت درمانی باشند، تا زمان برقراری تعامل الکترونیکی با پایگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ارائه خدمات درمانی جهت این دسته از فرزندان مطابق ضوابط و روال جاری انجام خواهد شد.

یک نظر

ورود

  • khani320 خرداد ۱, ۱۳۹۹

    سلام
    ممنون از مطالب خوب جنابعالی
    عاشقتم