در انتخاب دوست چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

در انتخاب دوست چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

می دانستید که می توانید دقیق پیش بینی کنید پنج سال دیگر چه جایگاهی خواهید داشت؟ شما می توانید به راحتی بدانید که آن وقت کجا و مشغول چه کاری هستید و چقدر درآمد دارید. اگر می خواهید بدانید که چطور می شود این کار را انجام داد، جواب خیلی ساده است: با توجه به دوستان تان. کسانی که با آن ها معاشرت دارید، تأثیر و نفوذ زیادی در موفقیت شخصی شما دارند. شما می توانید با توجه به کسانی که یک شخص با آن ها رفت و آمد دارید بگوید که او در زندگی از کجا سردر خواهد آورد.

احتمالاً درآمد شما و صمیمی ترین دوست تان در یک حدود است. شما درباره ی موضوعات یکسانی صحبت می کنید و برای وقت گذرانی معمولاً به همان مکان های همیشگی می روید. احتمالاً زیاد پیش آمده که متوجه شده باشید هر دو یک کتاب را می خوانید، یا اینکه هر دو اصلاً مشغول مطالعه نیستید.

شما گرچه دوستان صمیمی خودتان را دارید اما وقتی خود را برای ایجاد یک تغییر مثبت در زندگی تان آماده می کنید باید ارزیابی ای از روابط خود داشته باشید. روابط ما با دیگران مانند آسانسور عمل می کنند، یا ما را بالا می برند یا پایین مان می آورند. هر رابطه ای را نباید تا ابد ادامه داد. گاهی به خود می آییم و می بینیم درگیر روابط سمی ای شده ایم که سال ها از تاریخ انقضایشان گذشته. به همین دلیل بسیار مهم است که روابط خود را به درستی انتخاب کنیم. برای برخورداری از موفقیت بلند مدت، باید دوست مناسبی پیدا کنید. در ادامه می خواهیم ببینیم در انتخاب دوست چه نکاتی را باید رعایت کرد.

در انتخاب دوست چه نکاتی را باید رعایت کرد

۱- با کسانی معاشرت کنید که جلوتر از شما هستند

اگر می خواهید پیشرفتی در زندگی/ شغل / کسب و کار خود داشته باشید، باید با کسانی معاشرت کنید که از شما جلوتر هستند. این کار به باز شدن ذهن و دید شما کمک می کند. اینکه با کسانی که شبیه تان هستند احساس راحتی بیشتری داشته باشید امری طبیعی است و ایرادی هم ندارد. با این حال، خوب است که هر از گاهی از حاشیه ی امن خود خارج شوید و با دوستانی وقت بگذرانید که شما را با چیزهای بزرگ تر، اطلاعاتی جدید و سطح بالاتری از زندگی آشنا می کنند. اگر چنین دوستی هایی برای شما ارزش و اهمیت داشته باشد، طولی نمی کشد که شما هم در مسیر پیشرفت قرار می گیرید.

۲- دوستانی با ارزش های مشابه انتخاب کنید

گرچه وجود تفاوت از بسیاری جهات بسیار عالی است اما وقتی پای ارزش ها و باورهای کلی در میان باشد، بهتر است با کسانی دوستی نزدیک داشته باشید که عقایدی شبیه به شما دارند. البته شما می توانید به عقاید و تفاوت های دیگران احترام بگذارید، اما اگر دوستانی برای خود انتخاب کنید که ارزش هایی مشابه شما دارند، این کار مانع از آن می شود که با کسانی که ارزش ها و استانداردهای حاکم بر زندگی شما مورد تأیید آن ها نیست، سازش کنید یا تحت تأثیر منفی آن ها قرار بگیرید. در یک رابطه ی دوستی، وقتی طرفین ارزش های مشابهی داشته باشند، این مسأله باعث می شود آن ها بتوانند به همدیگر کمک کنند به ارزش های زندگی خود پایبند باشند.

۳- دوستانی با اهداف مشترک انتخاب کنید

به این ترتیب شما و دوستان تان به شریک اهداف یکدیگر تبدیل می شوید. وقتی اهداف شما و دوستان تان مشترک باشد، به ویژه در مقام یک کارآفرین، شما می توانید یکدیگر را به جلو سوق دهید. شما می توانید با یکدیگر روی اهداف تان کار کنید و مشوق یکدیگر در دستیابی به آن ها باشید.

۴- دوستانی انتخاب کنید که بتوانند ضعف های شما را تعدیل کنند

همه ی ما نقاط قوت و ضعفی داریم که خود به آن ها واقفیم. اگر دوستان شما در زمینه ای تخصص داشته باشند که شما نداشته باشید، می توانید از استعدادها، توانایی ها و مهارت های آن ها استفاده کنید. مثلاً شاید خیلی وارد به مرتب کردن کمدتان نباشید اما دوستی داشته باشید که شیفته ی نظم و ترتیب باشد؛ شما می توانید از او کمک بگیرید. شاید نویسنده ی خیلی خوبی باشید و بتوانید در نوشتن رزومه ی کاری به دوست تان کمک کنید. استفاده از نقاط قوت یکدیگر، یک رابطه ی برد برد می سازد.

۵- دوستانی انتخاب کنید که شما را به نهایت توانایی هایتان برسانند، به شما انگیزه دهند و مشوق تان باشند

چنین دوستانی هم شریک اهداف شما محسوب می شوند. هیچکسی دوستی را نمی خواهد که اصطلاحاً انرژی منفی یا همیشه افسرده باشد. معمولاً این آدم های روحیه بخش و انرژی مثبت هستند که ما ذاتاً خواهان معاشرت با آن ها هستیم. دوستان شما در کدام دسته قرار می گیرند؟ گفتگوهای شما با آن ها چگونه است؟ بهترین دوست کسی است که گوش شنوای شما باشد و به شما کمک کند با هر موقعیتی برخورد مثبتی داشته باشید.

۶- دوستانی با علائق یکسان انتخاب کنید

دوستانی که علائق مشابهی دارند، به آن ها بیشتر خوش می گذرد. شما می توانید از مکان هایی که باهم به آنجا می روید و فعالیت هایی که باهم انجام می دهید لذت ببرید. وقتی علائق شما و دوستان تان مشترک باشد، چه این علاقه در زمینه ی ورزش باشد، چه در حوزه ی موسیقی و چه در مورد غذا، این مسأله این امکان را به وجود می آورد که بتوانید با هم به جایی بروید و کارهایی را باهم انجام دهید. شما کسی را دارید که با او به مکان های جدیدی بروید و از تجربیات جدید لذت ببرید.

۷- دوستانی انتخاب کنید که تشنه ی دانش باشند

زندگی یعنی یادگیری، رشد و پیشرفت. با وجود چنین دوستانی، شما می توانید چیزهای زیادی از یکدیگر یاد بگیرید. خیلی خوب است دوستی داشته باشید که بتواند کتاب خوبی به شما پیشنهاد دهد یا اطلاعاتی به شما دهد که به پیشرفت تان کمک کند. دوستانی که اهل مطالعه و مشتاق کسب علم و دانش هستند معمولاً بسیار خوش صحبت هستند و صحبت با آن ها سرگرم کننده هم هست.

۸- دوستانی انتخاب کنید که بتوانند شریک اهداف شما باشند

این عبارت چند بار دیگر هم در این فهرست آمده بود. برای توضیح بیشتر، شریک اهداف به کسی گفته می شود که اهداف و آرزوهای مشترکی با شما داشته باشد و مشوق شما در راه رسیدن به آن ها باشد. وقتی تصمیم و قصدتان را با شریک اهداف تان در میان بگذارید، او می تواند به شما کمک کند که متعهد به انجام تصمیم تان بمانید. اجازه دهید پیگیر شما باشد و از شما در مورد میزان پیشرفت تان بپرسد. شما هم باید همین رفتار را در قبال او داشته باشید.

۹- دوستانی انتخاب کنید که از موفقیت شما خوشحال شوند

شما باید به دنبال دوستی باشید که شما را تحسین کند نه اینکه فقط تحمل تان کند. دوست واقعی همه ی نقاط عطف، دستاوردها و موفقیت هایی که در مسیر پیشرفت تان داشته اید را تحسین می کند. او واقعاً از دیدن موفقیت شما خوشحال می شود و اولین کسی است که آن را به شما تبریک می گوید. چنین دوستانی کمیاب هستند، پس آن ها را پیدا کنید و از دست شان ندهید.

۱۰- دوستانی انتخاب کنید که مصمم هستند

افراد مصمم اهداف خود را جدی دنبال می کنند و مجدانه به دنبال موفقیت هستند. آن ها زندگی حساب شده ای دارند و وقت خود را با رفتن به دنبال چیزهای بیهوده تلف نمی کنند. آن ها سرعت عمل دارند و کاری را نیمه کاره را رها نمی کنند. اگر خودتان را شخص مصممی می دانید، حتماً باید دوستانی داشته باشید که آن ها هم به همین شکل باشند.

۱۱- همانطوری باشید که از دیگران انتظار دارید. هر رابطه ای یک بده بستان است

اگر انتظار دارید دوستان خوبی نصیب تان شود، ابتدا باید خودتان دوست خوبی باشید. یک قانون طلایی وجود دارد که می گوید با آدم ها همان طوری رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کنند. اگر به این قانون اعتقاد دارید، پس ناامید نشوید؛ حتماً از یک رابطه ی دوستی رضایت بخش و ارزشمند برخوردار خواهید شد.

روابط خود را ارزیابی کنید. آیا دوستان تان معیارهایی که گفته شد را دارند؟ آیا می توانید آن ها را شریک اهداف تان بدانید؟ اگر بله که عالی است! اگر نه پس شاید وقتش رسیده راه خود را جدا و دوستی های جدیدی را شروع کنید. این معیارها می توانند کیفیت روابط شما را بالا ببرند و موفقیت شما را در بلند مدت افزایش دهند.

بیشتر بخوانید:

پنج نشانه که ثابت می کند باید به رابطه دوستی خود پایان دهید

دشمنان دوست نما؛ چطور تشخیص شان دهیم و با آن ها چه کنیم؟

معیار دوستی از نظر ثروتمندان جهان چیست؟

چرا دوستان محل کارمان نقش مهمی در زندگی شغلی ما دارند؟

چرا برخی مردان از رابطه دوستانه با همجنس‌های خود بیشتر راضی اند تا روابط با زنان؟

چطور با همکلاسی های جدید ارتباط برقرار کنیم و با آنها دوست شویم ؟

چرا نباید با عشق قبلی مان دوست معمولی بمانیم؟

زوج های مشهوری که بعد از جدایی هم دوست یکدیگر باقی ماندند

سلبریتی هایی که از کودکی با یکدیگر دوست بوده اند

دوستی های ظاهری، آسیب‌های واقعی؛ با دیدن این ۷ نشانه به دوستی های خود پایان دهید

منبع: huffpost
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود