بیوگرافی قالیباف؛ همسر، فرزندان و مسئولیت های رئیس جدید مجلس

بیوگرافی قالیباف؛ همسر، فرزندان و مسئولیت های رئیس جدید مجلس

محمد باقر قالیباف ، پسر متولد دهه چهل شمسی و رزمنده دفاع مقدس و از فرماندهان سابق سپاه و ناجا و نامزد چند دوره انتخابات ریاست جمهوری، بالاخره امروز ۸ خرداد ۹۹ به آرزوی دیرینه خود رسید و به ریاست یکی از سه قوای نظام جمهوری اسلامی ایران، انتخاب شد.

محمد باقر قالیباف که تا کنون ۳ بار بخت خود را برای ورود به پاستور و نشستن روی صندلی ریاست جمهوری اسلامی ایران آزموده بود و هر بار، دست خالی به خانه بازگشت، در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که ۲ اسفند ۹۸ برگزار شد و با کمترین سطح مشارکت از سوی واجدان شرایط همراه گردید، توانست رای اول تهران را کسب کند و امروز با ۲۳۰ رای و اختلاف چشمگیر در مقابل مصطفی میرسلیم، رقیب انتخاباتی او که تنها ۱۳ رای کسب کرد، بر کرسی ریاست مجلس یازدهم تکیه کرد.

بعضی ها معتقدند که حضور ۲ رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری (ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و محمد باقر قالیباف رئیس مجلس) در کسوت روسای قوا، می تواند یک سال اخر بسیار سختی را برای دولت تدبیر و امید رقم بزند.

به هر حال اگر محمد باقر قالیباف را یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خرداد سال ۱۴۰۰ شمسی بدانیم، ۱۱ ماه طلایی سردار از امروز آغاز شده است و او این بار نه از کانال تلگرامی و اینستاگرامی بلکه از تریبون مجلس و به عنوان منتقد دولتی که آن را دولت ۴ درصدی ها خطاب کرده است!، دولت را در کانون انتقادات قرار می دهد. موضوعی که به نظر می رسد فرصت خوبی برای تقویت بنیه تبلیغاتی رئیس فعلی مجلس برای هدایت افکار عمومی به سمت انتخابات ریاست جمهوری بهار ۱۴۰۰ باشد.

علی لاریجانی، رئیس ۱۲ ساله مجلس نیز امروز با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به عضویت مجمع تشخیص و مشاور رهبری منصوب شد تا شایعات درباره دبیری شورای امنیت ملی لاریجانی، پایان یابد. احتمالا علی لاریجانی را باید یکی از رقبای جدی کاندید احتمالی اصلاح طلبان (دکتر  عارف) در انتخابات ریاست جمهوری بهار ۱۴۰۰ بدانیم.

محمد باقر قالیباف ، شهردار سابق تهران، از  مطرح ترین چهره های پارلمان یازدهم است. احتمالا با قرارگرفتن قالیباف در کرسی ریاست مجلس، پخش مستقیم صحن علنی مجلس در ۱۱ ماهه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰، جذاب خواهد بود و خیلی ها را به سمت گوش کردن به رادیو فرهنگ در روزهای برگزاری صحن علنی مجلس، جذب می کند.

محمد باقر قالیباف ، متولد دهه چهل شمسی است. پسر طرقبه استان خراسان، از فرماندهان قرارگاه خاتم و ۳ دوره نامزد ریاست جمهوری با طولانی ترین دوره مدیریت پایتخت. همسر سردار قالیباف، خانم دکتر زهرا سادات مشیر استخاره است.

زهرا سادات مشیر استخاره را اگر در سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه جست و جو کنید، به مناصب و مسئولیت های وی در شرکت های دولتی و خصوصی مواجه می شویم. او در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران حضور داشت. محمد باقر قالیباف و همسرش زهرا سادات مشیر استخاره، ۳ فرزند به نام الیاس، اسحاق و مریم دارند.

محمد باقر قالیباف

محمد باقر قالیباف در ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶

محمد باقر قالیباف ، در سال ۱۳۶۲ با همسرش ازدواج کرد. خطبه عقد آن ها را آیت الله خمینی (ره) در جماران ایراد کرد. طبق گفته های سردار، ماهی ۲ پرواز با هواپیمایی ایرباس داشته است. این را در برنامه دستخط شبکه ۳ اعلام  کرد.

یکی از فعالیت های رئیس فعلی مجلس  شورای اسلامی، در شرکت سپاسد بود. ایشان به همراه شماری از رزمندگان جنگ، از هیات موسسان مجتمع تولیدی سپاسد خراسان با همراهی حاج محسن رفیق دوست، وزیر سابق سپاه، محسوب شود که این شرکت را در سال ۱۳۶۶ تاسیس کردند. قالیباف در سال ۱۳۸۰، مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران و در سال ۱۳۸۵، مدرک دکترا خود را از دانشگاه  تربیت مدرس تهران دریافت کرد. قالیباف همواره از کمبود واگن های مترو تهران، خود را شرمنده پایتخت نشینان اعلام کرده بود.

تنها صفحه اینستاگرامی رسمی دکتر قالیباف در این آدرس: @mbghalibaf قرار دارد.

محمد باقر قالیباف از ۲۳ مرداد ماه سال ۱۳۹۶ با حکم مقام معظم رهبری، به عنوان عضو حقیقی مجمع تشخیص مصحلت نظام انتخاب شد. محمد باقر قالیباف، ‌سمت های نظامی، مدیریتی و سیاسی بسیاری در ۴۰ سال اخیر داشته است که از آن جمله می توان به :

 • قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا
 • نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
 • نیروی انتظامی
 • ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز
 • فرماندهی تیپ امام رضا
 • فرماندهی لشکر پنج نصر خراسان

اشاره کرد. او در سال ۱۳۸۴، نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد و از محمود احمدی نژاد شکست خورد و نفر چهارم شد. در شهریور ماه همان سال با اجماع شورای اصولگرای شهر تهران، به  عنوان شهردار پایتخت انتخاب شد و تا حدود ۹ سال،‌ در این سمت باقی ماند.

محمد باقر قالیباف در سال ۱۳۹۲ برای دومین بار با شعار «ایران سربلند»، وارد رقابت های انتخاباتی شد. او نفر دوم انخابات شد و ۶  میلیون رای کسب کرد. در هفدهم شهریور ماه سال ۱۳۹۲ نیز برای سومین دور، به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

محمد باقر قالیباف برای سومین بار، نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ شد که این بار به نفع سید ابراهیم رئیسی، انصراف داد. او در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری، از عنوان «۴ درصدی‌ها» به عنوان نماینده قشر ثروتمند که دارایی و ثروت ۹۶ درصد کشور را به یغما برده اند سخن گفت و درباره دارایی های اسحاق جهانگیری و حسن روحانی،‌ افشاگری کرد.

او ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ گفته بود که حاضر است همه اموال خود و خانواده ام را با نصف منزل حسن روحانی در تهران، عوض کند. او از رقبای انتخاباتی خود (روحانی و جهانگیری) خواسته بود که به جای استندآپ های سیاسی، اموال خود را اعلام عمومی کنند. او گفته بود که ایران، نیازمند جهاد «ضد دروغ» است.

محمد باقر قالیباف

محمد باقر قالیباف در کنار نوه ارشد

محمد باقر قالیباف

تصویری از فرزندان الیاس قالیباف ، پسر ارشد رئیس مجلس که در اینستاگرامش منتشر شده بود

تحصیلات محمد باقر قالیباف

دکتر محمد باقر قالیباف، در رشته جغرافیای سیاسی تحصیل کرده و دوره خلبانی هواپیما را در فرانسه طی کرده است. او دانشیار گروه جغرافیای سیاسی دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران بوده و عضو هیات علمی این دانشگاه محسوب می شود.

پایان نامه دکترا محمد باقر قالیباف، بررسی سیر  تکوین نهادهای محلی ایران در دوره معاصر بوده است. مشاوران علمی و اساتید راهنمای وی: دکتر عزت الله عزتی، محمد رضا حافظ نیا و حسین شکویی معرفی شد. برای اگاهی از پایان نامه دکترا محمد باقر قالیباف که در دانشگاه تربیت مدرس تهران دفاع شده به این لینک بروید.

وی دکترای خود را در سال ۱۳۸۰ گرفت و مدرک کارشناسی ارشد خود را دز سال ۱۳۷۵. پایان نامه کارشناسی ارشد وی، نقش عوامل جغرافیایی در امنیت سیستان و بلوچستان اعلام شد که جزییاتش را در این لینک مشاهده کنید.

کتاب های سردار سرتیپ پاسدار محمد باقر قالیباف

 • کتاب مقدمه ای بر ژئوپلتیک . نوشته کالین فلینت. ترجمه  محمد هادی پوینده و محمد باقر قالیباف  . نشر قومس سال ۱۳۹۰
 • کتاب نگاه راهبردی به مسکن و شهرسازی در ایران. نوشته محمد باقر قالیباف. نشر نگارستان حامد. سال ۱۳۹۰
 • کتاب نگاه راهبردی به نظام مدیریتی و اداری کشور. نوشته محمد باقر قالیباف به سفارش موسسه اندیشه و عمل پویا. نشر نگارستان خرد. سال ۱۳۸۹
 • کتاب آمایش سرزمین پیشنهاد بیست و هفتم. نوشته محمد باقر قالیباف. نشر  نگارستان حامد سال ۱۳۹۱
 • کتاب اقتصاد دانش محور پیشنهاد ششم. نوشته محمد باقر قالیباف. نشر نگارستان حامد سال ۱۳۹۱
 • کتاب برنامه ای برای پیشرفت  و عدالت. نوشته محمد باقر قالیباف. نشر نگارستان حامد سال ۱۳۸۹
 • کتاب برنامه راهبردی سیاست خارجی ایران . نوشته محمد باقر قالیباف. نشر نگارستان حامد سال ۱۳۹۰
 • کتاب برنامه راهبردی دیپلماسی، نوشته محمد باقر قالیباف. نشر نگارستان حامد سال ۱۳۹۱

در  رقابت های انتخابات ریاست جمهوری بهار ۹۶، الیاس قالیباف با انتشار پستی در اینستاگرامش، فهرست اموال خود را به شرح فوق اعلام کرده که ۳ دانگ از اپارتمان مسکونی در منطقه  ۳ تهران و چند میلیون تومان موجودی در بانک پاسارگاد، بانک  آینده و بانک انصار از آن جمله است. او گفته بود که مریم قالیباف (خواهرش)، آپارتمان مسکونی ۱۵۰ متری در منطقه ۴ تهران دارد.

 

۱۰ نظر

ورود

 • سهیل خرداد ۸, ۱۳۹۹

  در این مجلس که این آقا رئیس ش هست باید گل گرفت

 • a خرداد ۸, ۱۳۹۹

  ??????
  ?‍♂️?‍♂️

 • غفارمنش خرداد ۹, ۱۳۹۹

  شما طبق اخطاری که در سایت فتوکده داده شده حق استفاده از مطالب آنرا ندارید ، سریعا نسبت به حذف تصویر کپی شده که لوگو را نیز حذف کردید اقدام کنید در غیراینصورت شکایت کپی رایت از گوگل برای حذف کل مطلب انجام می شود

  • عبدالله خرداد ۱۰, ۱۳۹۹

   کپی رایت ماسونی برای دشمن ملّتها (امریقای وامپیر) است

 • هادی خرداد ۹, ۱۳۹۹

  بعد چهل سال آدم رفت به مجلس
  قالیباف تهران آباد کرد برعکس خیلی ها چند برابر قالیباف بودجه داشتن هیچ کاری نکردن

 • Amoo خرداد ۹, ۱۳۹۹

  بیهوده گذشت عمر و غافل گشتیم بر کشته ی وقتِ رفته،قاتل گشتیم بر حول مدار ِ روز و شب، تکراری قربانی چرخ ِ دور باطل گشتیم

 • گوران خرداد ۱۱, ۱۳۹۹

  اگر آنچه روحانی وقالی باف در مناظره انتخابات گفتند راست باشد بایدبه خاطر دزدی اعدام شوند واگر دروغ باشد با محاکمه وبه خار افترا شلاق بخورند

 • علی خرداد ۱۲, ۱۳۹۹

  واقعا جقد جنب گرایانه و هدفمند صحبت کرید،دوس ندارم این کلمه رو بگم ولی گویا از روی عقده و عمد به این شکل مطلبو نوشتید.

 • اسماعیل موسوی خرداد ۲۷, ۱۳۹۹

  تبریک میگم صادقانه .کاش به پتروشیمی گچساران یه بازرس میفرستادی که ببینی چقد سابقه دار و پرونده دارهای همه کیفری دارد ولی ما باید ۳سال به ما قول امروز فردا بدن,