دیدار با سوپر مغزهای ایران؛ از «علی بیات موحد» تا «تارا شریفی»

دیدار با سوپر مغزهای ایران؛ از «علی بیات موحد» تا «تارا شریفی»

تارا شریفی دختر ۱۲ ساله ایرانی الاصل مقیم لندن، مرداد ماه سال ۱۳۹۸ موفق شد در یک آزمون هوش، بالاترین نمره ممکن را کسب کرده و نام خود را در فهرست نوابغ ثبت کند. او به عضویت منسا (mensa) معتبر ترین جامعه تیزهولبرت انیشتن و پرفسور هاوکینگ اعلام کردند که به نظر می رسد این مقایسه، اصولا صحیح نیست.

تارا شریفی نابغه ایرانی الاصل ساکن لندن، دانش آموز دبیرستان السبیری در حومه پایتخت انگلیس بوده و توانسته در آزمون هوش موسسه منسا که زیر نظر دانشگاه آکسفور انگلستان فعالیت دارد، نمره ۱۶۲ را کسب کند که ۲۲ نمره بالاتر از نمره متعلق به ضریب هوشی نوابغ قرن بیستم میلادی است. او در سال ۱۳۸۷ شمسی متولد شد و خانواده اش، اهل روستای خون در بخش بوشکان توابع شهرستان دشتستان هستند. جایی در ۷۲۰ کیلومتری جنوب شرقی استان بوشهر. پدر تارا شریفی به رسانه ها گفته بود که دخترش، معادلات پیچیده را حل می کرد و از هم کلاسی های خود بالاتر بود.

معلمانش گفته بودند او را در مدرسه تیزهوشان ثبت نام کنید. آی کیو بالای تارا شریفی در سال های اخیر مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفته است.

معتبر ترین جامعه تیزهوشان جهان اکنون یک عضو ۱۲ ساله ایرانی مقیم لندن دارد که خودش هم معتقد است که اصلا انتظار کسب چنین نمره ای در آزمون منسا را نداشته است.

به ۲ دلیل، مقایسه ضریب هوشی تارا شریفی با آلبرت انیشتن و استیون هاوکینگ صحیح نیست. یکی اینکه یا ضریب هوشی استیون هاوکینگ و انیشتن اعلام نشده و یا آن ها اصلا تا کنون در آزمون ضریب هوشی شرکت نکرده اند. از طرفی، آزمون ضریب هوشی بر اساس سن مشخص می شود و ارتباط دادن ضریب هوشی دختر ۱۲ ساله با پیر مردها، نادرست است. ضمنا چندین آزمون تعیین ضریب هوشی وجود دارد و نمی توان صرفا به یک آزمون استناد کرد.

تارا شریفی
تارا شریفی در اتاقش در لندن

پدرش گفته بود که تارا شریفی از ۳ سالگی شروع به خواندن نوشتن می کرد و از اوایل مدرسه نیز در فهرست بچه های خاص قرار گرفت. موسسه منسا هیچ صفحه ای در اینستاگرام ندارد. برای آشنایی با موسسه منسا و آزمون های تعیین ضریب هوشی که هر ساله برگزار می کند به سایت منسا در نشانی mensa.org مراجعه کنید.

تارا شریفی
تصویر سایت منسا

پروفسور مرحوم مریم میرزا خانی، دختر پر افتخار و نخبه ایرانی و از نوابغ دنیای ریاضیات قرن بیست و یکم، تیر ماه سال ۱۳۹۶ شمسی  چشم از جهان فروبست. او حتما یکی از بالاترین ضرایب هوشی را در نخستین قرن هزاره سوم در اختیار داشت.

استاد دکتر علی بیات موحد، استاد دانشگاه مقیم تهران، یکی از اعضا، جامعه سوپر مغزهای جهان است که توانایی خارق العاده ای در انجام محاسبات ذهنی ریاضیات دارد. توانایی او را در ویدیوی بالا که چند سال پیش به برنامه حالا خورشید رضا رشید پور آمده بود، تماشا کنید.

استاد علی بیات موحد، متولد سال ۱۳۴۸ شمسی در زنجان است. از سن ۷ سالگی، محاسبات ذهنی را با جمع اعداد فرا گرفت و کتاب های اموزشی فراوانی برای یادگیری آسان ریاضی و انجام سریع پیچیده ترین محاسبات ریاضی منتشر کرده است.

کسب رتبه دوم پیدا کردن اعداد اول در دومین دوره جام جهانی محاسبات ذهنی آلمان ۲۰۰۶(جام جهانی سوپر مغزهای جهان)، کسب رتبه چهارم جذر در دومین دوره جام جهانی محاسبات ذهنی آلمان ۲۰۰۶، کسب رتبه پنجم ک م م و مخرج مشترک در دومین دوره جام جهانی محاسبات ذهنی آلمان ۲۰۰۶، کسب رتبه اول جهانی تقسیم بارکود ۳۷ رقم اعشار در جام جهانی سوپر مغزهای جهان آلمان (۲۰۱۰)  و کسب رتبه دوم جهانی Surprise درجام جهانی سوپر مغزهای جهان آلمان (۲۰۱۰) از افتخارات استاد بیات موحد است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵ نظر

ورود

 • بی نام مهر ۱۸, ۱۴۰۰

  ۷۲۰کیلومتر دیگه میرسی تهران.کل مساحت استان بوشهر ۷۲۰ کیلومتر نیست.خخخخ

 • حنانه اسفند ۲۷, ۱۴۰۰

  خاک تو سرت تارا علمت بخوره تو سرت بی حجاب شدی دیگه چه فایده اگه علم داشتی حجاب میکردی نه انقدر بی حجاب تو انگلس خاک تو سرت مثلا ایرانی جقد شهید دادیم که اخرش کسی مثلا تارا بیاد بره کشف حجاب بشه موهاشو بریزه بیرون علمت بخوره تو سرت

  • آوا اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱

   اولا خاک تو سر شما که نمیدونید و فرهنگ این رو ندارید که حجاب یک چیز شخصی هست و مربوط به خود آدم میشه و بی حجابی یا با حجابی کسی به کس دیگری ربط نداره و دوما اینکه خاک بر سر شما که اون همه علم رو نمیبینید و به خاطر یه تیکه پارچه شخصیت دیگران رو خراب میکنید واقعا برای یه همچنین طرز فکری متاسفم که دارای افکار پوچ و قدیمی هستین

 • فاطمه فروردین ۱۸, ۱۴۰۱

  راست میگی ولی مقصر والدینش هستند که تربیت صحیح نداشتند

 • ریحانه اردیبهشت ۸, ۱۴۰۲

  بابت هوشش بهش تبریک میگم ولی اینکه وطن فروشی کرده و به جای خدمت به کشورش رفته یه جای دیگه خیلی بده و براش متاسفم
  هر نقطه ی دنیا هم که باشی میتونی پیشرفت کنی