روش‌های علمی برای موفقیت در آزمون های مهم؛ توصیه هایی برای کنکوری ها

روش‌های علمی برای موفقیت در آزمون های مهم؛ توصیه هایی برای کنکوری ها

موفقیت در آزمون های پایان ترم تنها راه موفقیت تحصیلی است اما دانشجویان بسیاری در هفته‌های منتهی به آزمون‌ها دچار اضطراب می‌شوند و چه‌بسا همین استرس و اضطراب‌ها مانع پیشرفت خیلی‌ها باشد. بنابراین اگر می‌خواهید از شر آن همه استرس و اضطراب در امان باشید پیش از هر چیز باید راه و روش صحیح آمادگی برای آزمون‌‌های پایان ترم را بدانید. در این مطلب برای شما دانشجویان و محصلان روش‌هایی را گردآوری کرده‌ایم که بی‌شک راه موفقیت تحصیلی را برایتان هموارتر می‌کنند.

۱) درس‌خواندن شب‌امتحانی تعطیل!

یکی از مهمترین نکاتی که برای موفقیت در آزمون های پایان ترم باید رعایت کنید این است که نباید تمام محتوای آموزشی را طی مدت کوتاهی بخوانید. درواقع بهترین راه این است که در زمان درس‌خواندنتان وقفه ایجاد کنید. مثلاً طی هربار ۲۰ تا ۵۰ دقیقه‌ای که مطالعه می‌کنید حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه نیز استراحت داشته باشید. بدین‌ترتیب آنچه که به لحاظ علمی رخ می‌دهد این است که با مطالعه طی مدت طولانی مطالب آموزشی را در حافظه‌ی بلندمدتتان می‌گنجانید.

۲ ) ورزش را فراموش نکنید

موفقیت در آزمون های پایان ترم

به لحاظ علمی ثابت شده که ورزش بیست‌دقیقه‌ای ظرفیت حافظه را افزایش می‌دهد، تفاوتی هم ندارد به چه ورزشی می‌پردازید، مهم آن میزان انرژی‌ای است که وارد بدن می‌شود و درنتیجه‌اش نیز اضطراب کاهش می‌یابد. بنابراین برای موفقیت در آزمون های پایان ترم ورزش را فراموش نکنید.

۳) غذاهای مغذی و حاوی آنتی‌اکسیدان مصرف کنید

موفقیت در آزمون های پایان ترم

اهمیت خوردن صبحانه خصوصاً در روز آزمون‌های مهم برکسی پوشیده نیست. محققان مصرف غذاهایی غنی از کربوهیدارت و فیبر را توصیه می‌کنند، غذاهایی که هضم راحتی دارند (مثل برشتوک صبحانه). اما تغذیه‌ی هفته‌ی منتهی به آزمون نیز بی‌اهمیت نیست. به گفته‌ی کامورن هالووِی، یکی از محققان ارشد دانشگاه آکسفورد، مصرف غذاهای پرچرب، پرگوشت، تخم مرغ، پنیر و خامه از جمله غذاهایی هستند که عملکرد ذهنی را کاهش می‌دهند. اما میوه و سبزیجات دقیقاً نتیجه‌ی عکس دارند. به خاطر داشته باشید هنگامی که درس می‌خوانید مغذ گلوکز بدن را می‌سوزاند، بنابراین با هربار استراحتی که میان زمان مطالعه برای خودتان درنظر می‌گیرید عملاً به بدنتان اجازه می‌دهید تا سوخت کافی برای ادامه‌ی کار را تهیه کند. پس یکی دیگر از روش‌هایی که برای موفقیت در آزمون های پایان ترم تأثیر دارد مصرف غذاهای مغذی است.

۴ ) محل مطالعه‌تان را مدام تغییر دهید.

موفقیت در آزمون های پایان ترم

شب‌زنده‌داری در کتابخانه واقعاً رس آدم را می‌کشد. براساس مقاله‌ای که نیویورک‌تایمز چاپ کرده تغییر مداوم محل مطالعه تأثیر مثبتی بر یادگیری دارد. بررسی محققان بر دانشجویانی بود که برای حفظ فهرستی از لغات از دو اتاق مختلف استفاده می‌کردند، اتاقی بی‌پنجره و به‌هم‌ریخته، و اتاق دیگری که پنجره‌ای رو به فضای باز داشت. بدین‌ترتیب نتایج حاصل نشان داد که گروه دوم عملکرد بهتری داشته‌اند. اما چرا؟ ظاهراً به این دلیل که در مغذ ارتباط بسیار نزدیکی میان یادگیری و محیط مطالعه برقرار می‌کند. بنابراین برای موفقیت در آزمون های پایان ترم بهتر است از محل‌های مطالعه‌ی گوناگونی استفاده کنید.

۵ ) مدیریت زمان داشته باشید

موفقیت در آزمون های پایان ترم

عجله در مطالعه باعث افزایش استرس می‌شود و در نتیجه ظرفیت یادگیری نیز کاهش می‌یابد. پس با برنامه‌ریزی مناسب باید هر درس را در زمان خاص خود بخوانید تا بدین‌ترتیب قدرت یادگیری‌تان را افزایش دهید.

۶ ) شب‌زنده‌داری ممنوع

موفقیت در آزمون های پایان ترم

بسیاری از دانشجویان چند شب منتهی به آزمون را بیدار می‌نشینند و به مطالعه می‌پردازند اما طبق تحقیقی که پامِلا ثاکِر، استادیار رشته‌ی روانش‌شناسی دانشگاه سن لارنس در سال ۲۰۰۸ داشته عملکرد اینگونه دانشجویان به لحاظ منطقی و ذهنی کاهش می‌یابد. همچنین مشکل دیگری که این روش مطالعه دارد این است که افراد سعی می‌کنند با کاهش میزان خوابشان، صبح‌ها زودتر بیدار شوند و زمان مطالعه‌شان را اینگونه بیشتر کنند. اما در این مورد نیز دَن تیلور، مدیر بخش تحقیقات خواب و سلامتی در دانشگاه نورث تگزاس می‌گوید این کار باعث اختلال در خواب رِم است، خوابی که به تقویت حافظه کمک می‌کند.

پس خواب مناسب شبانه باعث عملکرد بهتر در آزمون‌هاست. نکته‌ی دیگری که بسیار کمکتان می‌کند این است که شب آزمون پیش از خواب بهتر است نگاهی اجمالی به مباحث آموزشی بیندازید. به عقیده‌ی تیلور این روش در یادآوری آنچه خوانده‌اید مؤثر است. پس برای موفقیت در آزمون های پایان ترم شب‌زنده‌داری را به هر شکلی که هست از ذهنتان بیرون کنید.

۷ ) عوامل حواس‌پرتی را کاهش دهید

موفقیت در آزمون های پایان ترم

از نتایج تحقیقات برمی‌آید که افراد بسیاری ترجیح می‌دهند هنگام مطالعه به موسیقی گوش کنند، تلویزیون ببینند یا با دوستانشان پیام‌نگاری کنند اما این روش نیز چیزی جز کاهش یادگیری را در پی ندارد. اگر عادت دارید که به موسیقی گوش دهید از موسیقی‌های بی‌کلام استفاده کنید.

۸ ) زمانی را برای آزمون خودتان اختصاص دهید

موفقیت در آزمون های پایان ترم

حتماً تا به حال فکر می‌کردید که کافی است مطالب را بخوانید، خلاصه‌برداری کنید، هایلایت بکشید و دوباره مطالب مهم را بخوانید اما بهتر است بدانید طی تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳  در مورد تکنیک‌های افزایش یادگیری برای دانشجویان صورت گرفت، مشخص شد که استفاده از فلش‌کارت و آزمون‌های تمرینی تأثیر بسیاری در یادگیری و موفقیت در آزمون های پایان ترم دارند.

۹ ) مطالعه‌تان را مرحله به مرحله پیش ببرید

موفقیت در آزمون های پایان ترم

هنگام مطالعه‌ی مطالب آموزشی سعی کنید مبحث به مبحث پیش بروید. پس از پایان هر مبحث باید اطمینان داشته باشید که آن را خوب یادگرفته‌اید، در غیر این صورت دوباره آن مبحث را مطالعه کنید و پس از یادگیری کامل سراغ مطالب بعدی بروید.

۱۰) از شب قبل از آزمون آماده باشید

موفقیت در آزمون های پایان ترم

برای موفقیت در آزمون های پایان ترم باید به خاطر بسپارید که تمام وسایل مورد نیازتان برای روز آزمون را از شب قبل آماده کنید. بدین‌ترتیب وقتی می‌خواهید از خانه خارج شوید چیزی را از قلم نمی‌اندازید. به هر حال همین موضوع که چیزی را فراموش کرده‌اید خودش به تنهای اضطراب‌آور است.

۱۱) آرامش داشته باشید

موفقیت در آزمون های پایان ترم

نکته‌ی آخری که برای موفقیت در آزمون های پایان ترم در این مطلب می‌خوانید اهمیت آرامش پیش از آزمون است. از شب پیش از آزمون تمام تلاشتان بر این باشد که به ذهنتان استراحت دهید و خودتان را نیز ریلکس کنید. بدین‌ترتیب خواب آرامی خواهید داشت و در یادآوری مطالب نیز راحت‌تر خواهید بود.

 

دیگر مطالب خواندنی:

۵ وبسایت و منبع برتر جهت آماده شدن برای آزمون IELTS

رشته‌ها، دروس و ضرایب آزمون کارشناسی‌ارشد علوم انسانی

راهکارهایی موثر برای به خاطر سپردن آنچه روزانه مطالعه می کنیم

همه چیز درباره «کارشناسی ارشد بدون آزمون» در دانشگاه های کشور

با ۳۰۰ رشته کارشناسی ارشد گروه علوم انسانی آزمون سراسری آشنا شویم

اشتباهات رایج آزمون GRE: آنچه متقاضیان تحصیل در آمریکا باید بدانند

۱۱ ترفند کاربردی مطالعه که می توانید در فصل امتحانات بیشترین بهره را از آنها بگیرید

 

 

بدون نظر

ورود