سفر به دیزنی لند و حقایقی از تاریخ ۶۴ ساله‌اش

سفر به دیزنی لند و حقایقی از تاریخ ۶۴ ساله‌اش

دیزنی لند که واقع در آناهایم کالیفورنیا است یکی از نخستین شهربازی‌های دیزنی به حساب می‌آید که سال ۱۹۵۵ تأسیس شد. از آن زمان به بعد کمپانی دیزنی ۵ شهربازی دیگر با چهره‌هایی متفاوت ساخت که در میانشان تاریخی غنی برای بازدیدکنندگانش نهفته، تاریخ و خاطراتی که بدون تحقیق از دید بازدیدکنندگان پنهان خواهند ماند. البته برای اینکه از حضورتان در دیزنی لند لذت ببرید نیازی به دانستن این حقایق ندارید اما شک نکنید با دانستنشان لذت دیزنی‌گردی دوچندان می‌شود.

اشباح قصر جن‌زده

دیزنی لند

قصر جن‌زده‌ی دیزنی حالا ۹۹۹ شبح دارد اما یکی از اشباحش نسبت به گذشته حذف شده. این شبح ترسناک به گونه‌ای طراحی شده بود که سر از تنش جدا شود اما تأثیرگذاری‌اش آنگونه که باید نبود و کمتر از یک ماه پس از افتتاح آن از جمع دیگر اشباح این قصر حذف شد. بسیاری با فهمیدن حذف این شبح گمان کردند شاید بیش از حد ترسناک بوده و شاید هم وجودش اساساً شایعه‌ای بیش نبوده اما فیلم و عکس‌هایی از آن زمان در دسترس است که وجود آن را ثابت می‌کند و حتی در سال ۲۰۱۵ و در جشن شصتمین سالگرد دیزنی لند این شبح با افکت‌های امروزی دوباره به قصر جن‌زده برگشت.

پیست اسکی

دیزنی لند

والت دیزنی قصد داشته پیست اسکی بسازد. سال ۱۹۶۰ و پس از افتتاح دیزنی لند در کالیفورنیا والت دیزنی قصد داشت در مینِران کینگ وَلی پیست اسکی بسازد. روزنامه‌ی او.سی رجیستر گزارشی نوشته مبنی بر اینکه دیزنی فضای مورد نیاز این پیست اسکی را خریده بود و در مرحله‌ی طراحی ساخت آن بود اما این پروژه به واسطه‌ی مسئولان محلی و فعالان محیط زیست متوقف شد. سال ۱۹۶۶ پس از درگذشت والت دیزنی نیز این پروژه به کلی لغو شد. البته نمی‌توان لغو این پروژه را خبر بدی تلقی کرد چون مدیران دیزنی تمرکزشان را بر پروژه‌ی بزرگ‌تری در فلوریدا معطوف کردند که به دیزنی ورلد معروف شد.

دیزنی ورلد سال‌ها پیش سالن نمایش و کلوپ جهانگردی داشته

دیزنی لند

توصیف دیزنی ورلد رسماً غیرممکن است چون هیچ چیزی را روی زمین نمی‌توان یافت که بتوان با آن مقایسه‌اش کرد. جو رود، از مدیران سابق دیزنی در مورد فضای دیزنی ورلد گفته آنجا قبلاً یک کلوپ شبانه به نام اَدوَنچرِرز کلاب و سالن تئاتری نه‌چندان پرمخاطب هم داشته. این دو فضای مفرح از زیرمجموعه‌های پلِژِر آیلند محسوب می‌شدند که خود منطقه‌ای جداگانه در دیزنی ورلد به شمار می‌آمد، اما این مجموعه در سال ۲۰۰۸ تعطیل شد جایش را به دیزنی اسپرینگ داد. ریک راتشیلد، مدیر پلِژِر آیلند، در مورد ایده‌ی تأسیس چنان فضایی گفته در یکی از جشن‌های جو رود شرکت می‌کند و همانجا بود که ایده‌ی اَدوَنچرِرز کلاب به ذهنش می‌رسد و آن را در سال ۱۹۸۹ تأسیس می‌کنند. اَدوَنچرِرز کلاب پس از دهه‌ی ۱۹۳۰ و با الهام از کلوپی برای جهانگردان تأسیس شد اما امکاناتی بیش از سرو نوشیدنی در اختیار بازدیدکنندگانش می‌گذاشت؛ بدین‌ترتیب که عصرها کاراکترهای دیزنی (چه انیمیشن و چه بازیگران) در آن کلوپ بازی می‌کردند.

 

وجود گروهی کاوشگر با تخم‌مرغ‌های ایستِر در شهربازی‌های دیزنی

دیزنی لند

این ایده اولین‌بار در دیزنی‌سی توکیو پیاده شد و بدین‌ترتیب بود که موقع ورود بازدیدکنندگان به هرکدام نقشه‌ای از قلعه و مکان‌های متفاوتی برای جستجو می‌داند و در مورد داستان گروهی از کاوشگران به اسم اِس.ای‌.اِی نیز توضیح کوتاهی ارائه می‌کردند. اعضای این گروه واقعی نیستند اما آثار حضورشان را می‌شود در بسیاری از شهربازی‌های دیزنی پیدا کرد.

ترن هوایی ماترهورن از همان ابتدا اینقدر ترسناک نبوده

دیزنی لند

ترن هوایی ماترهورن سال ۱۹۵۹ افتتاح شد و نخستین ترن هوایی طونلی دنیا محسوب می‌شود. این ترن هوایی ابتدا از میان کوهی می‌گذشت تهی می‌گذشت اما در سال ۱۹۷۸ فضاهای خالی طونل با افکت‌هایی پر شد و به مرور زمان نیز آن‌ها را به‌روز کردند و بعدها نیز یتی‌های ترسناک‌تر را جایگزینشان کردند.

فسیل‌های حقیقی

دیزنی لند

بسیاری از فسیل دایناسورها که در قلمروی حیوانات دیزنی ورلد به نمایش گذاشته شده‌اند حقیقی هستند. جو رود که مدیر تیم طراحان این بخش بوده هر از گاهی در مورد شهربازی دیزنی ورلد و چگونگی شکل‌گیری ایده‌ها حقایقی را بیان می‌کند؛ از جمله اینکه «فسیل حیوانات ماقبل تاریخ که می‌بینید همه‌شان یا حقیقی هستند و یا نمونه‌ای از نسخه‌ی حقیقی‌شان.» او تأکید می‌کند که فسیل دایناسورها کاملاً حقیقی هستند و آن‌هایی که حقیقی نیستند بازسازی از نمونه‌ی حقیقی آن به شمار می‌آیند، مثل دینو-سو که ۴ متر ارتفاع دارد و طولش به ۱۲ متر می‌رسد.

اِپکات خاص دیزنی لند

دیزنی لند

شهربازی دیزنی کالیفورنیا اَدوَنچِر هم‌اکنون بخش‌های متعدد و دیدنی دارد و در فوریه‌ی سال ۲۰۰۱ بنا شد اما یک دهه پیش از تأسیسش دیزنی قصد داشت دومین شهربازی کالیفورنیا را هم تأسیس کند. این شهربازی که قرار بود به نام وست‌کات و با الهام از اِپکات ساخته شود و اینکه سفینه‌ی فضایی خودش را به اسم «ایستگاه فضایی زمین» داشته باشد. علاوه‌براین قرار بود امکانات تفریحی و رستوران و فروشگاه هم داشته باشد، چیزی شبیه به داون‌تاون دیزنی دیستریکت امروزی. همچنین قرار بود ۳ هتل جدید و یک مونوریل برای جابجایی بازدیدکنندگان هم برای آن بسازند.

رد پای خاطرات قدیمی

دیزنی لند

هر از گاهی خواه ناخواه شهربازی‌های دیزنی بخش‌های جدیدی را می‌سازند و جایگزین بخش‌های قدیمی می‌کنند اما طراحانش همواره رد پای خاطرات قدیمی را نگه می‌دارند. مثلاً هنگامی که در سال ۱۹۹۹ تونل تاریک (ماجراهای بسیار وینی پو) جای تونل تاریک آقای تود (کاراکتر قورباغه) را گرفت، اما اگر از نزدیک به خانه‌ی اول (کاراکتر جغد) نگاهی بیندازید عکس‌هایی از او همراه با کاراکترهای جایگزین‌شده را خواهید دید.

فناوری انیماترونیک

دیزنی لند

دیزنی نخستین‌بار از این فناوری در قسمت (اتاق جادویی تیکی) استفاده کرد. این بخش شهربازی در ۲۳ ژوئن سال ۱۹۶۳ آغاز به کار کرد و یک‌سال پس از آن نیز دیزنی از همین فناوری برای طراحی بخش (لحظات به‌یادماندنی با آقای لینکلن) بهره برد و از پس نیز همواره سعی در پیشرفت فناوری انیماترونیک داشته.

تأسیس بخش (دنیا کوچیکه) خارج از دیزنی لند

دیزنی لند

آغاز به کار بخش (دنیا کوچیکه) به خارج از دیزنی لند برمی‌گردد. با اینکه ایده و اجرای این بخش به اوایل فعالیت دیزنی لند و سال ۱۹۶۶ برمی‌گردد اما نخستین بار در نمایشگاه بین‌المللی نیویورک سال ۱۹۶۵ – ۱۹۶۴ بود که آن را به شکل غرفه‌ای نمایشگاهی بنا کردند. از سال ۲۰۰۹ اینماترونیک‌های جدیدی از کاراکترهای به‌یادماندنی دیزنی و پیکسار به این بخش اضافه شده‌اند.

الفبای خیالی صرفاً برای تونل تاریک ایندیاناجونز

دیزنی لند

دیزنی لند به خاطر ساخت تونل تاریک ایندیاناجونز حروف الفبای کاملاً جدیدی ابداع کرد. دیزنی چنان به این مورد پرداخت که انگار ساخت بخش‌های جدید و متنوع برایش کافی نبود. دیزنی الفبای جدیدی را که برای تونل تاریک ایندیاناجونز ساخت با الهام از نام الهه مارا (ماراگلیفیکس) گذاشت و هنگام ورود بازدیدکنندگان به این بخش به هر کدام کارت‌هایی راهنما می‌داد تا پیام مخفی آن بخش را رمزگشایی کنند.

دیگر مطالب خواندنی:

با پربازدیدترین و مشهورترین شهر بازی‌ و تم پارک‌های سرتاسر دنیا آشنا شوید

فیلم های سینمای امروزی و کلیشه‌ هایی که برق از سر مخاطبان می ‌پراند

بازآفرینی آثار هنری توسط خانه نشین های دوران کرونا + تصویر

معرفی برترین اپلیکیشن های رنگ آمیزی برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس

تست روانشناسی: اولین چیزی که در این تصاویر می بینید شخصیت شما را فاش خواهد کرد

منبع: insider
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود