درمان قرمزی چشم با سه روش ساده خانگی

درمان قرمزی چشم با سه روش ساده خانگی

قرمزی چشم که با نام التهاب ملتحمه نیز از آن یاد می شود زمانی اتفاق می افتد که غشای محافظ چشم (با نام ملتحمه) دچار عفونت یا تورم می شود. در ادامه این مطلب سه روش درمان قرمزی چشم را برایتان خواهیم گفت که در خانه می توانید انجام دهید اما در وهله نخست بهتر است با انواع قرمزی چشم آشنا شوید:

قرمزی چشم غالبا بنابر سه دلیل رخ می دهد:

درمان قرمزی چشم

  • قرمزی چشم باکتریال: باکتری هایی نظیر استافیلوکوک یا استرپتوکوک معمولا این نوع از قرمزی چشم را به وجود می آورند که باعث ایجاد چرک یا ماده ای چسبناک در چشم ها شده و در نهایت پلک ها و موژه ها را به هم می چسباند. این نوع از عفونت چشمی معمولا از طریق داروهای آنتی بیوتیک درمان می شود.
  • قرمزی چشم ویروسی: این نوع همانطور که از نامش مشخص است از طریق ویروس های مرتبط با سرماخوردگی ایجاد می شود و در نتیجه آن چشم های فرد آبکی و آشک آلود می شوند. داروهای آنتی بیوتیک تاثیری روی این نوع از قرمزی چشم ندارند و باید منتظر باشید تا بیماری زمینه شما خوب شود.
  • قرمزی چشم آلرژیک یا ناشی از حساسیت: حساسیت های مختلف میتوانند باعث بروز عطسه و قرمزی چشم شوند. در این موارد توصیه می شود که تماس خود را با مواد آلرژی زا کاهش دهید و از داروهای ضد حساسیت استفاده نمایید.
  • قرمزی چشم تحریک کننده: چشم ها ممکن است به خاطر تحریک یا خشکی (ناشی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار یا آلودگی هوا) قرمز شوند که در موارد از بین بردن منبع تحریک چشمی میتواند قرمزی چشم را نیز برطرف کند.

درمان قرمزی چشم در خانه

درمان قرمزی چشم

درمان قرمزی چشم معمولا بدون دخالت انسان و به خودی خود انجام می شود. در مواردی که علت این مساله باکتریال باشد ظرف مدت پنج روز مشکل حل می شود و نوع ویروسی نیز دست کم به دو هفته زمان برای بهبودی نیاز دارد. اما در مواردی که قرمزی چشم شما با درد همراه است یا دچار تاری دید شده اید بهتر است فورا به پزشک مراجعه نمایید.

اما بسته به نوع التهاب چشمی که دچارش شده اید سه راهکار خانگی برای درمان قرمزی چشم را با شما در میان می گذاریم.

درمان قرمزی چشم با کمپرس سرد: کمپرس سرد راهی ساده برای کاهش التهاب و خشکی چشم محسوب می شود البته اگر علت قرمزی چشم شما ویروسی یا آلرژیک باشد.

چطور انجام دهیم: یک دستمال تمیز را درون آب سرد قرار دهید. آب اضافه را از آن بگیرید و سپس تا کنید و برای چند دقیقه روی چشم های خود قرار دهید.

درمان قرمزی چشم با کمپرس گرم: از آنجایی که در عفونت باکتریایی ایجاد مایعات سفید و چسبناک در چشم رایج است، کمپرس گرم میتواند راهکار موثری برای حل مشکل باشد چراکه باعث روان شدن این مخاط سفید رنگ حول چشم می شود. اما مراقب باشید که آب را بیش از اندازه گرم نکنید و دما را در حدی نگه دارید که لمس کردنش راحت باشد.

چطور انجام دهید: یک دستمال تمیز را با آب گرم خیس کنید. آب اضافه آن را بگیرید و سپس روی چشم های خود قرار دهید.

درمان قرمزی چشم با اشک مصنوعی: اشک مصنوعی که با نام قطره چشمی روانساز نیز شناخته می شود خصوصا در مواردی که دچار تحریک چشمی شده باشید موثر واقع می شوند. این قطره ها ضمن مرطوب کردن چشم باعث می شوند که عامل محرک از چشم خارج شود.

چند نکته مهم برای درمان قرمزی چشم:

  • به چشم های خود دست نزنید
  • دست های خود را مرتبا بشویید تا از گسترش عفونت جلوگیری کنید.
  • از حوله مشترک استفاده نکنید.
  • تا زمان درمان قرمزی چشم و برطرف شدن عفونت آن به جای لنز از عینک استفاده کنید.

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود