رسیدن نرخ رشد جمعیت به زیر یک درصد؛ ۳۰ سال آینده پیرترین کشور جهان خواهیم بود؟

رسیدن نرخ رشد جمعیت به زیر یک درصد؛ ۳۰ سال آینده پیرترین کشور جهان خواهیم بود؟

بر اساس خبر برخی خبرگزاری های داخلی و به نقل از یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رشد جمعیت در ایران به زیر یک درصد رسیده است. امیرحسین بانکی پور، نماینده اصفهان در مجلس، در گفتگویی با تسنیم این ادعا را مطرح کرده و چنین گفته است :«یکی از مسائل جدی کشور، مسئله جمعیت است؛ ما به یک آمار عجیب در این زمینه دست پیدا کرده‌ایم و آن رسیدن به نرخ رشد زیر یک درصد است».

کاهش نرخ رشد جمعیت
امیرحسین بانکی پور نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی

وی با تاکید بر اینکه تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده در مجلس یازدهم ضروری است تصریح کرد: «رسیدن به نرخ رشد زیر یک درصد برای جمعیت کشور بسیار خطرناک است و در حال حاضر بحران جمعیت کاملا ملموس است؛ در این میان وظیفه قانونگذاران و مسئولان این است که قبل از وقوع بحران‌ها، آن را پیش‌بینی و برای پیشگیری از آنها اقدامات لازم را انجام دهند».

نماینده اصفهان در ادامه به کاهش ازدواج و افزایش طلاق در کشور اشاره کرده و گفت: «در حوزه خانواده شاهد آمارهای نگران کننده‌ای در زمینه رشد طلاق و کاهش ازدواج هستیم؛ در ۶ سال گذشته، آمار ازدواج کشور حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است، قبلا ناراحتی ما از کاهش رشد ازدواج بود اما در حال حاضر با کاهش ازدواج مواجه شده‌ایم. جالب این است که جمعیت آماده به ازدواج کشور طی ۶ سال گذشته ثابت بوده و تغییری نکرده و تنها تعداد ازدواج‌ها کاهش پیدا کرده است، در حالیکه طرف دیگر با رشد طلاق مواجه بوده‌ایم؛ این مسئله بسیار خطرناک است و لازم است به سرعت در دستور کار رسیدگی مجلس و دولت قرار بگیرد».

کاهش نرخ رشد جمعیت

برای تشکیل یک کمیسیون در مجلس به درخواست ۱۵ نماینده و رأی گیری در سطح مجلس نیاز است که در صورت تصویب، ۱۵ نماینده به عنوان اعضای کمیسیون بار دیگر با رأی گیری انتخاب خواهند شد. علاوه بر ادعای نماینده اصفهان در مورد کاهش شدید نرخ رشد جمعیت در کشور و رسیدن آن به زیر یک درصد، محمد اسماعیل اکبری، مشاور عالی وزیر بهداشت نیز در اظهاراتی مدعی کاهش ۱۷۰ هزار نفری زاد و ولد در کشور در سال ۹۸ نسبت به سال قبل شده و ادعا کرده که ایران به سمت پیر شدن پیش می رود.

بر اساس ادعای اکبری، جمعیت ایران در ۶۰ سال گذشته به طور میانگین ۱۰ سال پیرتر شده و از ۲۰.۲ به ۳۰ سال رسیده در حالی که جمعیت جهانی به طور متوسط در ۷۰ سال گذشته حدود ۵ درصد پیرتر شده و از ۲۶.۶ به ۳۱.۳ سال رسیده است. بر اساس ادعاهای مشاور عالی وزارت بهداشت ایران در ۳۰ سال آینده پیرترین کشور جهان خواهد بود.

کاهش نرخ رشد جمعیت

این ادعاها در حالی است که اکنون تنها ۱۰ درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند و عملاً کشوری جوان به شمار می آییم. بر اساس آخرین سرشماری نفوس که در سال ۱۳۹۵ انجام شده، جمعیت ایران کمی کمتر از ۸۰ میلیون نفر و نرخ رشد جمعیت نیز ۱.۲۴ درصد نسبت به سال ۱۳۸۵ بوده است. اکنون جمعیت ایران حدود ۸۴ تخمین زده می شود که در رده هجدهمین کشور پرجمیعت جهان قرار می گیرد و ۱.۰۸ از کل جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است. داده های سازمان ملل، سن متوسط ایرانیان را ۳۲ سال و نرخ رشد را حدود ۱.۳ درصد نشان می دهد.

بیشتر بخوانید: ۲۰ کشوری که جمعیت آن‌ها تا سال ۲۰۵۰ با بیشترین کاهش مواجه خواهد شد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • رضا خرداد ۲۱, ۱۳۹۹

  با این طور اداره کردن کشور ، خدا برسه به دادمون ….خدا رحم کنه

 • ali خرداد ۲۳, ۱۳۹۹

  سلام
  مهم اینه با چه کیفیتی این مردم زندگی میکنن؟
  شخصا با دور هم جمع کردن حدود ۱۲ تا کارشناس و پژوهش حدود ۱۲ ماهه میتونم یه برنامه ریزی ۳۰ میلیارد دلاری برای بالا بردن ظرفیت رفاه اموزش بهداشت اشتغال دفاع و یک استراتژی فعال منطقه ایی و فرامنطقه ایی در سیاست خارجی ایجاد کنم. همش ۳۰ میلیارد دلار. با توجه به اینکه تمام ساختارها برای پاسخگویی به حدود ۸۶ میلیون نفر باشه. کل ۳۰ میلیارد دلار ۵ تا اختلاس بیشتر نمیشه. یه پلان جامع یه زمانی درست کرده بودم و چون تنها بودم حدود ۴ ماه طول کشید. یادش بخیر چه شور و شوقی بود.
  ادمای سطحی نگر فقط به ظرفیت کشور نگاه میکنن و با انداختن باد در غبغت میگن مثلا کشور ظرفیت ۲۰۰ میلیون ادم رو داره. بله داره. اما به شرطی و شروطها. برای ۲۰۰ میلیون نفر ادم بگیم ظرفیت داریم در صورتیه که به طور مثال حدود ۱۰۰۰ پارامتر تو کشور تغییر داده بشن و روشون کار بشه. اما از این ۱۰۰۰ پارامتر حتی برای ۱ دونش برنامه ایی وجود نداره.
  کسایی که به صورت سطحی میگن کشور ظرفیت ۲۰۰ میلیون نفر رو داره اصولا نگاهشون به انسانها همون نگاه به موش و سوسکه. و قطعا بالا بردن جمعیت با این طرز نگاه مملکت رو تبدیل به فاضلاب میکنه.