مصطفی نیاز آذری کیست؟ متهم فراری پرونده ارتشاء اکبر طبری

مصطفی نیاز آذری کیست؟ متهم فراری پرونده ارتشاء اکبر طبری

در روزهای اخیر و در بحبوحه رسیدگی به پرونده فساد و ارتشاء اکبر طبری ، معاون اجرایی پیشن قوه قضاییه، بار دیگر از شخصی به نام مصطفی نیاز آذری با عنوان «متهم فراری» اسم برده است. همین موضوع باعث شد بسیاری به دنبال اطلاعاتی بیشتر در مورد این شخص که ظاهراً اکنون در خارج از کشور متواری است باشند.

مصطفی نیاز آذری

بر اساس اطلاعات بدست آمده، مصطفی نیاز آذری فرزند کیومرث نیاز آذری و متولد ۱۳۵۷ مازندران است که برای مدت های طولانی (از زمان وزارت آقای ری شهری و گلپایگانی در وزارت اطلاعات در اولین سال های انقلاب) ریاست اداره اطلاعات استان مازندران را بر عهده داشته و پس از بازنشستگی در سال ۱۳۸۵، به مدت بیش از ده سال ریاست دانشگاه آزاد مازندران را برعهده داشت که با روی کار آمدن علی اکبر ولایتی در دانشگاه آزاد، از سمت خود برکنار شد. همچنین مصطفی نیاز آذری پسرعموی حسین نیاز آذری است که در مجلس نهم و دهم نماینده شهر بابل در مجلس شورای اسلامی بود، شخصی که در دوران محمود احمدی نژادر ریاست کل اداره آب و فاضلات تهران را بر عهده داشت.

مصطفی نیاز آذری

کیومرث نیاز آذری، پدر مصطفی نیاز آذری

مصطفی نیاز آذری اولین بار در دی ماه سال ۱۳۹۰ و با اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور دستگیر شد اما ظاهراً با کمک اکبر طبری توانسته از اتهامات تبرئه و آزاد شود. به گفته رسول قهرمانی، نماینده دادستان در پرونده طبری، نیاز آذری از عناصر اصلی ارتشاء در شبکه اکبر طبری بوده و با تشکیل ۱۰ شرکت صوری در داخل و خارج از کشور و فاکتورسازی و ثبت سفارش های صوری توانسته مقادیر زیادی ارز به خارج از کشور منتقل کرده و به اموال نامشروع قابل توجهی دست یابد. در جریان تبرئه خود از اتهام فساد اقتصادی، نیاز آذری زمینی به مساحت تقریبی ۱۵ هزار کتار و ۳ طبقه ویلای لوکس به ارزش بیش از ۴۲ میلیارد تومان در بابلسر را در قالب رشوه با اکبر طبری می دهد.

مصطفی نیاز آذری

اکبر طبری معاون اجرایی سابق قوه قضاییه و متهم ردیف اول پرونده ارتشاء

انتقال اسناد این داد و ستد غیرقانونی به شکلی صورت گرفته که نامی از دو طرف برده نشده و از طرف فردی به نام بهرام حیدری فرد به همسر اکبر طبری و با کمک یکی از سردفتران تهران و با وکالت نامه جعلی صورت گرفته و جالب اینکه به جای اثر انگشت همسر طبری، از اثر انگشت خود اکبر طبری در زیر این اسناد استفاده شده است. به ادعای نماینده دادستان، ساخت و سازهایی در این ویلای مجلل با نظر طبری و پرداخت نیاز آذری انجام شده و طبری همواره در مراجعه به ویلای مذکور از نام جعلی حسین استفاده می کرده تا توسط سرایدار محل شناسایی نشود. مصطفی نیاز آذری متهم ردیف پنجم پرونده ارتشاء و فساد اقتصادی اکبر طبری بوده و همانطور که گفته شد سال گذشته از کشور متواری شد.

مصطفی نیاز آذری

علاوه بر او، حسن نجفی، غلامرضا منصوری، نادر شریف تجار و محمد انوشه چهار متهم دیگر این پرونده هستند که در خارج از کشور به سر می برند هر چند تعداد کل متهمین پرونده ۲۰ نفر عنوان شده است. اکبر طبری خود در تیرماه ۱۳۹۸ دستگیر شده و گفته شده که در طول حدود ۲۰ سال حضور در بالاترین مراتب قوه قضاییه اقدامات مجرمانه و غیرقانونی وسیعی انجام داده است.

مصطفی نیاز آذری

رسول قهرمانی، نماینده دادستان در اولین جلسه رسیدگی به پرونده فساد اکبر طبری در این باره چنین گفته است:«اکبر طبری با انبوهی از اتهامات هم خود به بیراهه رفته و هم راه اجرای عدالت را در مورد برخی از متهمان دانه درشت اقتصادی سد کرده است و با تشکیل گروه مجرمانه در معاونت اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه موجب شد تا دفتر وی به عنوان کانونی جهت مراجعه برخی از متهمان برای حل پرونده خود، تبدیل شود. آنچه در رفتار‌های مجرمانه اکبر طبری حائز اهمیت است مراودات ناسالم و تبانی با صاحبان پول و ثروت است که با اعمال نفوذ در مراجع قضایی و دستگاه‌های اجرایی حداکثر سوء استفاده مالی و اداری را به دست آورده است».

مصطفی نیاز آذری

بیژن قاسم زاده

یکی دیگر از متهمان جنجالی این پرونده بیژن قاسم زاده، کشتی گیر سابق و بازپرس کنونی قوه قضاییه است که همه او را با ماجرای فیلتر کردن تلگرام می شناسند، مردی که در جلسه دادگاه طبری نیز با ماسک بدون فیلتر خود خبرساز شد. اتهام وی از سوی نماینده دادستان، اعمال نفوذ در برخی پرونده های قضایی عنوان شده است.

بیشتر بخوانید: غلامرضا منصوری؛ قاضی رشوه بگیر متواری با نیم میلیون یورو

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • ز۰ف خرداد ۲۷, ۱۳۹۹

    وقتی شما خواب بودید همین اقای نیاز اذری تو ویلای لاکچری خودش تو ونکوور عشق و حال میکرد وزن و بچه های چادریش ابروی هر چی مذهبی رو بردند
    خدا لعنتشون کنه زره زره پول مردم ای مملکت از دهان زن و بچه ش بیرون بیاد