رونمایی از اولین هتل کپسولی ایران

رونمایی از اولین هتل کپسولی ایران

نمونه اولیه ی هتل‌ های کپسولی، با حضور وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در محل این وزارتخانه رونمایی شد.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌ آریا، این مدل از هتل‌ های کپسولی که برای نخستین بار در ایران استفاده خواهد شد، روز گذشته با حضور علی‌ اصغر مونسان وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی، رونمایی شد.

این مدل از هتل‌ های کپسولی به همت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به کشور وارد شده و قرار است تحت نظارت این کانون در استان های مختلف کشور به‌ عنوان شکل جدیدی از مراکز اقامتی مورد استفاده قرار گیرد.

رونمایی از اولین هتل کپسولی ایران

وزیر میراث‌ فرهنگی در این بازدید گفت: یکی از مزایای این اماکن اقامتی این است که باعث تحول در اکو کمپ‌ ها خواهد شد و به‌ عنوان یک محل اقامتی مناسب و به صرفه می‌ تواند در اماکنی مانند کمپ‌ های مختلف، فرودگاه‌ ها، پایانه‌ های مسافربری، راه‌آهن و غیره در اختیار گردشگران قرار گیرد.

هادی سجادی‌ راد، مدیر گردشگری و صنایع‌ دستی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی هم در حاشیه ی این مراسم گفت: در فاز اول قرار است ۲۰۰ دستگاه از این هتل کپسولی‌ ها در شهرهای مختلف از جمله، تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و تبریز راه‌ اندازی شود تا به‌عنوان یک محل اقامت و استراحت کوتاه‌ مدت برای گردشگران مورد استفاده قرار گیرد.

سجادی‌ راد افزود: این هتل‌های کپسولی در محل‌ هایی که گفته شد راه‌ اندازی خواهد شد و اقامت در آن‌ ها تابع قوانین مرتبط با اقامت در سایر اماکن اقامتی است.

هتل کپسولی چیست؟

این نوع اقامتگاه های کپسولی محبوبیت بسیار زیادی در ژاپن دارند و این استقبال به اندازه ای زیاد بوده که در سایر کشورها هم در حال گسترش است. ژاپنی ها همیشه به سختکوشی و تلاش بسیار شهرت داشته اند و شاید این ویژگی آن ها موجب شده تا ایده ی ساخت این نوع اقامتگاه ها را ارائه کنند. این هتل ها و اقامتگاه ها دارای اتاق های کوچک و ارزان قیمت کپسولی شکلی هستند که در کنار یکدیگر قرار دارند. اغلب کسانی که از این هتل ها استفاده می کنند افرادی هستند که نیازی به امکانات خیلی لوکس ندارند و معمولاً به دنبال مکانی برای یک اقامت یک شبه و ارزان قیمت هستند.

اولین کسی که این نوع از اقامتگاه های کپسولی را طراحی کرد معماری به نام «کیشو کوروکاوا» بود که در سال ۱۹۷۲ برج کپسولی ناکاگین که از آپارتمان ها و دفاتر کاری کوچک ساخته شده بود را ارائه کرد. هدف او از ارائه ی چنین ایده ای استفاده ی بهینه از حداقل فضای ممکن برای ارائه ی حداکثر امکانات بود. اولین هتلی که به شکل کپسولی طراحی شد هتل کپسولی «اوساکا» در سال ۱۹۷۹ در شهر اوساکای ژاپن بود. این نوع از هتل ها امروزه به دلیل استقبال فراوانی که از آن ها می شود در سایر شهرهای بزرگ این کشور مانند توکیو، کیوتو و ناگویا هم وجود دارد و اغلب در شهرهای بزرگ برای اسکان دادن به کارمندان مورد استفاده قرار می گیرد و تمامی امکانات در طول شب برای آن ها فراهم می شود.

زمانی که وارد این اقامتگاه ها می شوید قفسه هایی با کلید به شما تحویل داده می شود که می توانید وسایل شخصی خود را داخل آن ها قرار دهید. در هنگام ورود باید کفش های خود را درآورید و در قفسه ی مخصوص قرار دهید و برای جلوگیری از آلودگی در فضای هتل، از دمپایی های مخصوصی که در نظر گرفته شده استفاده کنید. ابعاد این کابین ها به اندازه ی ۲ متر در ۱ متر و ۲۵ سانتیمتر بوده و برای اقامت یک نفر در نظر گرفته شده است. امکانات مضاعف ارائه شده در هر یک از این کپسول ها بر اساس نوع آن هتل متنوع است. برخی از این کپسول ها شامل تلویزیون، شارژر، اینترنت بی سیم، آینه، ساعت زنگ دار، رادیو و دستگاه کنترل نور، دما و حتی شیب تشک است تا مهمانان بتوانند خواب راحتی را در این کپسول ها تجربه کنند. سرویس بهداشتی و حمام این هتل ها مشترک است و برخی از آن ها سونا، جکوزی و رستوران نیز دارند که مهمانان می توانند از آن ها استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید:

از سلول‌ های خواب تا اتاق ‎های لوله سیمانی؛ گشتی در میان کوچک ترین هتل های دنیا

نگاهی به کپسول‌ های خواب در شهر نیویورک که برای هر نیم ساعت ۱۵ دلار هزینه دارند

۱۲ هتل متفاوت و عجیب جهان؛ از خانه های درختی تا جرثقیل و خیمه های سرخپوستی

منبع: ایرنا
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود