اعدام چهار متهم به قتل با داروهای کشنده بعد از ۱۷ سال در ایالات متحده

اعدام چهار متهم به قتل با داروهای کشنده بعد از ۱۷ سال در ایالات متحده

چهار قاتل سریالی و عامل کشتارهای گسترده که در انتظار اعدام هستند، از جمله نژادپرستانی که به برتری نژادی سفیدپوستان اعتقاد داشتند، به اولین زندانیان فدرالی تبدیل خواهند شد که در نزدیک به ۲۰ سال اخیر در ایالات متحده اعدام می شوند. ویلیام پی بار دادستان کل ایالات متحده روز دوشنبه به اداره زندان های فدرال دستور داد که اعدام دانیل لوییس لی، وسلی ایرا پورکی، داستین لی هانکن و کیت دوین نلسون را برای ماه های جولای و آگوست برنامه ریزی کند.

اعدام در آمریکا

برنامه دولت دونالد ترامپ برای از سرگیری اعدام زندانیان فدرال بر اثر دعواهای حقوقی بر سر داروهای کشنده ای که در این اعدام ها مورد استفاده قرار می گیرد متوقف شده بود. اما در ماه آوریل گذشته دولت در پرونده ای که به دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده ارسال شده و مانع از اعدام چهار قاتل مذکور شده بود پیروز شد و راه برای ادامه این فرآیند باز گردید. پرونده هر یک از این محکومان به اعدام به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته و اعدام آن ها با تزریق مواد کشنده در زندان تری هاوت در ایندیانا برگزار خواهد شد. لی عضو یک گروه نژادپرست معتقد به برتری نژادی سفیدپوستان بود که یک خانواده سه نفره، از جمله یک دختر هشت ساله را به قتل رسانده بود.

اعدام در آمریکا
دانیل لوییس لی

بعد از سرقت و استفاده از شوکر، لی سر قربانیان خود را در کیسه های پلاستیکی پیچیده، با نوار چسب در این کیسه ها را بسته و با وصل کردن سنگ های بزرگ به آن ها، جنازه هر سه نفر را به درون رودخانه ای در ایلینوی انداخت. در ۴ می ۱۹۹۹، قاضی منطقه شرق آرکانزاس لی را در سرقت به عنف و سه مورد قتل گناهکار شناخته و به مرگ محکوم کرد. اعدام او برای ۱۳ جولای برنامه ریزی شده است. وسلی ایرا پورکی یک دختر ۱۶ ساله را پس از تجاوز با خشونت تمام به قتل رساند و در ادامه بدن او را مثله کرده، سوزانده و در یک گودال آب پر از زباله انداخت. او همچنین به دلیل استفاده از چکش برای قتل یک پیرزن ۸۰ ساله ناتوان که با عصا راه می رفت گناهکار شناخته شد.

اعدام در آمریکا
کیت نلسون
اعدام در آمریکا
وسلی ایرا پورکی

در ادامه در ۵ نوامبر ۲۰۰۳، هیئت منصفه منطقه غربی میزوری، پورکی را در ربودن یک کودک که به مرگ او انجامید گناهکار شناخته و به مرگ محکوم کرد. اعدام پورکی نیز ۱۵ جولای انجام خواهد شد. هانکن ۵ نفر را به ضرب گلوله به قتل رساند- دو مردی که قرار بود علیه او شهادت دهند و یک مادر تنها و شاغل همراه با دختران ده و شش ساله او. در ۱۴ اکتبر ۲۰۰۴، هیئت منصفه منطقه شمالی آیووا، هانکن را در اتهام های مختلف، از جمله ۵ مورد قتل عمد، گناهکار شناخته و به مرگ محکوم کرد که ۱۷ جولای سال جاری انجام خواهد شد.

اعدام در آمریکا
داستین هانکن

نلسون نیز دختری ۱۰ ساله را که در جلوی منزل والدینش در حال بازی بود ربوده و بعد از تجاوز به او در جنگی در پشت کلیسای محل او را با سیم خفه کرد. در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۱، نلسون در دادگاه منطقه غربی میزوری گناهکار شناخته شده و به مرگ محکوم گردید. او در ۲۸ آگوست سال جاری اعدام خواهد شد.

در جولای ۲۰۱۹، دادستان کل ایالات متحده به سازمان زندان های فدرال دستور داد تا پروتکل فدرال مربوط به اعدام را برای استفاده از تنها یک داروی کشنده، پنتوباربیتال ، برای اعدام زندانیان بازنگری کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مورد از دردناک ترین و بیرحمانه ترین روش های اعدام در طول تاریخ [قسمت اول]

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود