ملاله یوسف زی از دانشگاه آکسفورد فارغ‌التحصیل شد

ملاله یوسف زی از دانشگاه آکسفورد فارغ‌التحصیل شد

ملاله یوسف زی ، برنده جایزه نوبل صلح و دختری که سال ها پیش توسط نیروهای طالبان به خاطر فعالیت هایش در زمینه ترویج آموزش دختران پاکستانی مورد حمله قرار گرفته بود تحصیلات خود در دانشگاه آکسفورد را به پایان رسانده است. ملاله که اکنون ۲۲ سال دارد، اوایل روز جمعه در توئیتی اعلام کرد که از دانشگاه آکسفورد فارغ التحصیل شده است.

وی در این پیام توئیتری چنین نوشت :«اکنون که مدرک فلسفه، سیاست و اقتصاد در دانشگاه آکسفورد را بدست آورده ام به سختی می توانم شعف و سپاسگزاری ام را بیان کنم. نمی دانم چه چیزی در پیش است. اکنون اما نوبت نتفلیکس، مطالعه و خواب خواهد بود». او همچنین عکسی از بریدن کیک در یک جشن خانوادگی و همچنین عکسی که در آن بدنش پوشیده از کیک و کاغذ رنگی است منتشر کرده است. ملاله یوسف زی همانطور که گفته شد در دره سوات در پاکستان که یکی از مراکز اصلی قدرت و نفوذ طالبان است به دنیا آمده و از همان کودکی به فعالیت در عرصه ترویج آموزش دختران و حقوق بشر پرداخت تا اینکه نیروهای طالبان دستور قتل وی را صادر کردند.

فارغ التحصیلی ملاله یوسف زی از آکسفورد

در روز ترور، نیروهای طالبان اتوبوسی که ملاله ۱۵ ساله و دیگر دختران مدرسه ای در داخل آن از مدرسه باز می گشتند را متوقف کرده و پس از یافتن ملاله به سر او شلیک کردند. اما ملاله به شکل معجزه آسایی زنده مانده و به یک چهره شاخص بین المللی در زمینه آموزش زنان و دختران تبدیل شد. او پس از این حادثه با هواپیما به بریتانیا منتقل شده و در بیمارستان ملکه الیزابت در بیرمنگام مورد معالجه قرار گرفت.

فارغ التحصیلی ملاله یوسف زی از آکسفورد

ملاله یوسف زی اکنون در رشته فلسفه، سیاست و اقتصاد از دانشگاه آکسفورد فارغ التحصیل شده است، رشته ای که بسیاری از رهبران برجسته جهان نیز در همین دانشگاه آن را طی کرده ان، از جمله بی نظیر بوتو فقید (نخست وزیر سابق پاکستان)، عمران خان (نخست وزیر کنونی پاکستان) و دیوید کامرون (نخست وزیر سابق بریتانیا).

بیشتر بخوانید: ۱۰ انسان خوش شانسی که پس از اصابت گلوله به سرشان باز هم زنده ماندند

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود