موکش آمبانی؛ ثروتمندترین مرد آسیا به جمع ۱۰ فرد ثروتمند اول دنیا راه یافت

موکش آمبانی؛ ثروتمندترین مرد آسیا به جمع ۱۰ فرد ثروتمند اول دنیا راه یافت

ثروتمندترین مرد آسیا، موکش آمبانی حالا در میان جمع ۱۰ نفره ی ثروتمندترین افراد دنیا قرار دارد.

آمبانی رئیس و مدیر اجرایی یکی از ارزشمندترین شرکت های هند به نام Reliance Industries است. ثروت خالص آمبانی اخیراً به ۶۴/۵ میلیارد دلار رسیده و حالا در فهرست ۱۰ فرد ثروتمند اول دنیا، در رتبه ی نهم، پایین تر از لری الیسون و بالاتر از فرانسوا بتانکور مییر، وارث شرکت آرایشی بهداشتی لورئال قرار دارد. آمبانی تنها فردی از قاره ی آسیا است که در این فهرست حضور دارد.

موکش آمبانی ثروتمندترین مرد آسیا

شرکت Reliance تحت مدیریت آمبانی، از یک شرکت نفت و گاز تبدیل به یک گروه تولیدی در حال توسعه شد که فروشگاه های خرده فروشی، یک حامل موبایل و پهنای باند، پلتفرم های دیجیتال و مواردی دیگر را دربرمی گیرد.

این نقطه ی عطف جدید کمی بعد از آن رخ داد که آمبانی توانست طی مدتی نزدیک به تنها ۳ ماه، مبلغی بیشتر از ۱۶/۵ میلیارد دلار در قالب سرمایه گذاری برای بخش تکنولوژی دیجیتال Reliance یعنی Jio Platforms جذب کند، آن هم علیرغم مشکلاتی که در بخش نفتی شرکت Reliance وجود دارد.

طبق اعلام این شرکت، دریافت کمک های مالی و فروش اخیر سهام شرکت، مجموعه ی Reliance Industries را بدون بدهی کرده. این شرکت گفته بدهی خالص آن در پایان ماه مارس ۲۱ میلیارد دلار بود.

ارزش سهام این گروه تولیدی بعد از یک افت در ماه مارس، بیشتر از دو برابر شده و از آغاز سال میلادی جاری با ۱۷/۲ درصد افزایش، به ۲۳ دلار رسیده. گرچه سهام شرکت Reliance در حال احیا شدن است، اما بسیاری از دیگر شرکت ها کماکان با پیامدهای اقتصادی شیوع جهانی ویروس کرونا دست به گریبان هستند و به نظر می رسد اقتصاد هند احتمالاً به زودی با یک رکود بزرگ اقتصادی مواجه شود.

فیسبوک و Silver Lake و TPG، سرمایه گذاران برتر سیلیکون ولی از جمله شرکت هایی هستند که اخیراً در Jio Platforms با مبلغی بیشتر از ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند. Jio Platforms مبلغ ۱/۲ میلیارد دلار هم از صندوق ثروت ملی ابوظبی و ۱/۵ میلیارد دلار هم از صندوق ثروت ملی عربستانی سعودی دریافت کرده. معامله با عربستان سعودی ارزش Jio Platforms را به چیزی در حدود ۶۸ میلیارد دلار رساند.

این سرمایه گذاری ها جاه طلبی آمبانی را برمی انگیزد تا Jio Platforms را به یک غول اینترنتی در اندازه ی رقابت با گوگل و علی بابا تبدیل کند. سرمایه گذاری ۵/۷ میلیارد دلاری فیسبوک در Jio Platforms یکی از بزرگ ترین معاملات شرکت فیسبوک تاکنون محسوب می شود، امری که نشان می دهد آمبانی و فیسبوک قصد دارند پلتفرمی شبیه به WeChat راه اندازی کنند، جایی که امکانی دسترسی به پیام رسان، بانکداری موبایلی، شبکه های اجتماعی و دیگر خدمات را به کاربران می دهد.

منبع: cnn
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • بهزاد تیر ۵, ۱۳۹۹

    بعله..
    ضمنا ایشون مالک antilia گرون ترین ملک شخصی جهان هستن.