نگاهی به تحول در طراحی و مدل لباس عروس طی ۱۰۰ سال گذشته

نگاهی به تحول در طراحی و مدل لباس عروس طی ۱۰۰ سال گذشته

لباس عروس سفید کلاسیک از دوران ملکه ویکتوریا روی مد مانده است اما همین لباس ها با وجود حفظ رنگ، طراحی و مدل های مختلفی طی قرن گذشته به خود گرفته اند. برای این که ببینید مدل لباس عروس طی ۱۰۰ سال گذشته چه تغییر و تحولاتی را از نظر طراحی و مدل پشت سر گذاشته است، خواندن این مطلب روزیاتو را از دست ندهید.

ما در این مطلب انواع لباس عروس، از دهه ۱۹۱۰ میلادی تا ۲۰۱۸ میلادی یعنی حدود ۲ سال پیش، را در تاریخ مد لباس عروس گردآوری کرده ایم. با روزیاتو همراه باشید.

دهه ۱۹۱۰: لباس عروس گشاد و شل و ول

تصویر زوجی که مشاهده می کنید متعلق به سال ۱۹۱۵ است. در این دوره، بسیاری از عروس ها لباس های گشادی که قد دامنش تا روی زمین بود می پوشند تا بتوانند راحت تر حرکت کنند. از همین زمان بود که رقصیدن در عروسی باب شد.

دهه ۱۹۲۰: لباس عروس شلوغ با تور بلند

عکسی که مشاهده می کنید متعلق به عروسی یک زوج در سال ۱۹۲۹ است. در این دوره، عروس ها تورهای بلندی داشتند و علاوه بر این که عروس ها رنگ سفید را برای لباسشان انتخاب می کردند، لباس هایشان تا گردن پوشیده و مدلشان راسته و کمر باریک بود .

دهه ۱۹۳۰: لباس عروس از جنس ابریشم یا ریون

لباس عروس ساده اما کلاسیکی که در بالا مشاهده می کنید، در سال ۱۹۸۳ دوخته شده است. لباس های عروس در این دهه بسیار ساده و براق بودند؛ تا گردن پوشیده و آستین بلند داشتند. عروس هایی که توان مالی خرید لباس ابریشم طبیعی را نداشتند، مدل های ارزان تر از جنس ریون یا ابریشم مصنوعی را انتخاب می کردند که ظاهری شبیه به همان کپی طبیعی شان داشت.

دهه ۱۹۴۰: لباس عروس پوشیده با آستین بلند

این عروسی متعلق به سال ۱۹۴۸ است. لباس های عروس دهه ۴۰ نسبت به دهه ۳۰ تغییر چندانی نکرد. در آن دوران، بسیاری از عروس ها لباس های راسته و باریک پوشیده با آستین بلند بر تن می کردند.

دهه ۱۹۵۰: لباس عروس پفی

لباس عروس های پفی با دامن های بزرگ مد دهه ۵۰ میلادی بودند؛ لباس هایی که عروس ها با پوشیدن آنها بیشتر شبیه آباژور می شدند. بالا تنه باریک و پایین تنه پف دار. شاید خیلی از دخترها از این مدل لباس ها نفرت داشته باشند.

دهه ۱۹۵۰: لباس عروس دکلته

عروسی که در تصویر مشاهده می کنید، در سال ۱۹۵۷، لباس عروس پفی از نوع بدون یقه یا دکلته پوشیده است. این مدل لباس عروس بر خلاف لباس عروس های پوشیده با آستین بلند بود که از همان زمان به بعد مد شد. اما همه عروس ها حاضر نیستند با آستین های لباس خود خداحافظی کنند. حذف آستین از لباس عروس مدی بود که کم کم رواج پیدا کرد زیرا کمی ریسکی به نظر می رسید.

دهه ۱۹۶۰: لباس عروس های اندامی و باریک تر

مدلی که در تصویر مشاهده می کنید یک لباس عروس از برند پیر گاردین در سال ۱۹۶۴ بر تن کرده است. بعد از لباس عروس های پفی و حجیم دهه ۵۰، عروس ها ترجیح دادند لباس هایی بپوشند که باریک تر و متناسب با اندامشان باشد. حتی برخی از عروس ها دوست داشتند لباسشان ترکیبی از لباس عروس پفی و راسته باشد. در این دوره، لباس عروس های راسته با پایین تنه مدل ماهی مد شد.

دهه ۱۹۷۰: لباس عروس با آستین های بلند

تصویر عروسی که مشاهده می کنید متعلق به سال ۱۹۷۶ است. وقتی برند دیور لباس های پوشیده با آستین های بلندی که در سر شانه کمی پف داشتند را در دهه ۱۹۷۰ رونمایی کرد عروس خانم ها مشتقانه از این مدل استقبال کردند.

دهه ۱۹۸۰: لباس عروس دکلته و بدون آستین

لباس عروسی که در تصویر مشاهده می کنید در سال ۱۹۸۱ طراحی و دوخته شده است. این مدل لباس عروس یک تغییر بزرگ بود. تا دهه ۱۹۸۰، خریدن هر چیزی که دکلته نباشد خیلی سخت بود.

دهه ۱۹۸۰: لباس عروس تنگ

در دهه ۸۰، مخصوصا اواخر این دهه، لباس عروس ها تنگ تر شد و دیگر پفی نبودند. تصویری که مشاهده می کنید متعلق به سال ۱۹۸۷ است. لباس عروس های این دهه کمی جذب با آستین های بلند بودند که سر شانه آن پف داشت و خیلی هم طرفدار داشتند.

دهه ۱۹۹۰: لباس عروس آستین دار

مدلی که در تصویر مشاهده می کنید لباس عروس برند تورنته را در سال ۱۹۹۳ پوشیده است. در دهه ۹۰ میلادی ، عروس ها خواستار لباس های آستین دار بودند و از پوشیدن لباس های دکلته خسته شدند. در این دهه بود که لباس ها مدرن تر شدند. لباس های این دوران جذب بودند و بیشتر شبیه لباس تانگو به نظر می رسیدند.

دهه ۲۰۰۰: لباس عروس تنگ

لباس عروسی که در تصویر مشاهده می کنید، متعلق به سال ۲۰۰۸ و هفته مد لباس عروس در بارسلون است. از سال ۲۰۰۰ به بعد، شما شاهد تنوع بیشتری در لباس عروس خواهید بود. از لباس عروس های دنباله دار گرفته تا لباس عروس های تنگ و جذب. در این دوره، لباس عروس های گلدوزی شده مد شد.

دهه ۲۰۱۰: لباس عروس آستین دار

در دهه ۲۰۱۰ بود که آستین بازگشتی سلطنتی داشت. در بالا، تصویر کیت میدلتون با لباس عروس خود در سال ۲۰۱۱ را مشاهده می کنید. کم کم، دیگر عروس ها داشتند آستین را به فراموشی می سپردند که کیت میدلتون با لباس عروس آستین دار خود در تیتر رسانه های مد و لباس قرار گرفت.

البته، مشتریان در ابتدا خیلی به چنین لباسی علاقه نشان ندادند و طراحان لباس مجبور شدند ۴ سال بعد آن را مجددا طراحی کنند تا بهتر به فروش برسد. از آن به بعد بود که این مدل لباس عروس تا مدتی مد بود. امروزه، عروس ها خیلی راحت نیستند که این مدل آستین ها را بپوشند. چیزی که اکنون مورد علاقه عروس هاست لباس های آستین کوتاه، آستین بلند و آستین بلوزی است.

دهه ۲۰۱۰: لباس عروس نیمه برهنه

مدلی که مشاهده می کنید لباس عروس کلینفلد را در سال ۲۰۱۴ بر تن کرده است. این لباس عروس تکه های توری و شفاف دارد که بخش هایی از بدن را نمایش می دهد. از نظر برخی از عروس خانم ها این مدل خیلی بدن نما، تحریک کننده و پوشیدنش ریسکی است.

امروز: لباس عروس متناسب با شخصیت عروس خانوم

مدلی که مشاهده می کنید در آوریل سال ۲۰۱۸ در هفته لباس عروس بارسلون کت واک قدم می زند. طی سال های اخیر، فاصله بین مد روزانه و مد لباس عروس در حال کم شدن است. سبک لباس عروس ها متنوع تر و سلیقه ای تر شده و تقریبا از روی طر احی لباس عروس می توان به شخصیت عروس خانم هم پی برد.

این روزها دیگر حق انتخاب نوع طراحی و مدل لباس عروس بسیار زیاد است. بازار لباس عروس آن قدر هیجان انگیز است که تقریبا می توان گفت هر عروسی لباسی پوشیده است که هیچ عروسی دیگری شبیه آن را تنش نکرده است.

به شما پیشنهاد می کنیم خواندن مطالب زیر را از دست ندهید:

عجیب و غریب‌ترین لباس‌های عروس‌ و داماد در دنیا

نگاهی به لباس عروس های خاندان های سلطنتی دنیا در روز عروسی شان

نگاهی به تغییرات لباس عروسی در ۲۰۰ سال گذشته

نوجوانی که با استفاده از دستمال کاغذی یک لباس عروس بسیار زیبا دوخته است

لباس عروس ۱۹ ساله اهل اسلواکی ۷۰۰ میلیون تومان ارزش دارد

نگاهی به لباس های سنتی عروس و دامادها در کشورهای مختلف دنیا

نگاهی به لباس های عروس در ۲۱ کشور مختلف دنیا

ایده کارت عروسی؛ نگاهی به جدیدترین و متفاوت ترین طرح های کارت دعوت عروسی

ایده گیفت عروسی؛ یادگاری هایی زیبا برای مهمانان مراسم عروسی

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود