علائم بیماران دمانس ؛ احساس بوهایی که وجود خارجی ندارند

علائم بیماران دمانس ؛ احساس بوهایی که وجود خارجی ندارند

زوال عقل یا دمانس عبارتی فراگیر در مورد مجموعه ای از بیماری ها و شرایط مرتبط با آسیب مغزی است و نوع علائمی که بیماران دمانس تجربه می کنند بسته به ناحیه ای از مغز که دچار آسیب می شود، متفاوت خواهد بود؛ برای مثال یکی از نشانه ها به حس بویایی مربوط می گردد که در ادامه توضیحات بیشتری در این باره ارائه خواهیم کرد.

زوال عقل، ابتدای پایان است و علائم آن متاسفانه بر اثر گذشت زمان وخامت پیدا می کنند. در نتیجه ضروری است که توجه کافی را به علائم هشدار دهنده در همسر یا اطرافیان خود داشته باشید تا یک گام نسبت به بیماری جلوتر باشید و کیفیت زندگی عزیزان خود را تا حد ممکن بالا ببرید. هم اکنون ۴۰۰ نوع مختلف از بیماری دمانس یا زوال عقل وجود دارد و در نتیجه نمیتوان یک حکم کلی را در مورد علائم بیماران دمانس صادر کرد.

اما یکی از دلایلی که نمی توان اشکال خاص بیماری دمانس را تشخیص داد شباهت علائم انواع آن به یکدیگر است.

برای مثال از دست دادن حافظه که به مرور زمان نیز بدتر می شود در اغلب بیماران دمانس دیده می شود. با این حال برخی اشکال خاص این بیماری در وهله نخست بخش هایی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهند که ارتباطی به حافظه ندارند. مثلا زوال عقل جسم لویی از جمله مواردی است که ارتباطی با از دست دادن حافظه ندارد.

اجسام لویی میتوانند در بخش های مختلفی از مغز تجمع پیدا کنند اما به طور مشخص قسمت هایی که به تفکر، حرکت، درک بصری و تنظیم خواب و هوشیاری مربوط می شوند تحت تاثیر این نوع از دمانس قرار می گیرند.

علائم بیماران دمانس

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود