میلیونر شدن معدنچی تانزانیایی با کشف سنگ قیمتی نادر

میلیونر شدن معدنچی تانزانیایی با کشف سنگ قیمتی نادر

گروهی از معدنچیان تانزانیایی بزرگ ترین سنگ های تانزانیت دیده شده در تاریخ کشور خود را یافته اند.

سانینیو لایزر، یک معدنچی مستقل ۵۲ ساله از قوم ماسای تانزانیا و گروهش ۲ سنگ تانزانیت یافته اند که یکی از آن ها ۹/۲۷ کیلوگرم و دیگری ۵/۱۰۳ کیلوگرم وزن دارد. این سنگ ها در محل تپه ی مررانی در شمال تانزانیا کشف شدند.

لایزر این سنگ ها که به رنگ آبی یا بنفش پررنگ هستند و تنها در کشور تانزانیا یافت می شوند را به مبلغ ۳/۳ میلیون دلار به دولت تانزانیا فروخت.

لایزر بعد از دریافت چک خود در مراسمی که هفته ی گذشته با حضور مقامات عالی دولت تانزانیا برگزار شد، گفت که این پول را خرج مردم قوم خود می کند.

این معدنچی تانزانیایی در مصاحبه ی خود گفت: «از پولی که از فروشی تانزانیت هایم گرفته ام می خواهم برای ساخت یک مدرسه برای کمک به مردم قومم و یک فروشگاه برای کمک به خانواده ام استفاده کنم.»

رئیس جمهور تانزانیا، جان ماگوفولی، به این مرد معدنچی تبریک گفت و بیان کرد این دستاورد نشان داد «تانزانیا یک کشور ثروتمند است. این در حقیقت به نفع معدنچیان مستقل است.»

وزیر معادن تانزانیا، دوتو بیته کو، در این مراسم گفت تانزانیا با هدف توانمندسازی مردم خود، نزدیک به ۵ هزار مجوز حفاری را باطل و آن ها را به معدنچیان مستقل اعطا کرد.

به گفته ی او، معدنچیان مستقل نباید به خاطر نداشتن تکنولوژی های مدرن حفاری دلسرد شوند.

بیته کو گفت: «تانزانیت های کشف شده، بزرگ ترین تانزانیت در تاریخ حفاری تانزانیت در کشور ما هستند. به همین خاطر رئیس جمهور دستور خرید و حفظ آن ها را صادر کرد، تا بعد که تصمیم بگیریم می خواهیم با آن ها چه کنیم.»

تانزانیا برای افزایش سهم خود از سود اکتشاف ها و فروش ذخایر طبیعی، در سال های اخیر تغییراتی در قوانین خود به وجود آورده.

طبق قوانین جدید، شرکت های معدنی خارجی، از جمله شرکت های حفاری طلا و گرافیت، ملزم هستند یک سهم ۱۶ درصدی به صورت رایگان به دولت اعطا کنند.

معاون وزیر سرمایه و برنامه ریزی تانزانیا، آشاتو کیجاجی هم در این مراسم گفت کشف سنگ های قیمتی سرآغاز عصر جدیدی از کسب و کار برای معدنچیان مستقل محلی است تا از ذخایر طبیعی کشور خود استفاده ببرند.

منبع: cnn
دیجیاتو
بدون نظر

ورود