پایان راه رانی و دانی گیلون؛ مرگ پیرترین دوقلوهای بهم چسبیده جهان در سن ۶۸ سالگی

پایان راه رانی و دانی گیلون؛ مرگ پیرترین دوقلوهای بهم چسبیده جهان در سن ۶۸ سالگی

پیرترین دوقلوهای بهم چسبیده جهان، رانی و دانی گیلون، ۶۸ ساله، در روز ۴ جولای در محل زندگی شان در دایتون، اوهایو درگذشتند. رانی و دانی گیلون از همان بدو تولد در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۱ توجهات را به خود جلب کردند. ایلین و وسلی گیلون، پدر و مادر این دوقلوهای بهم چسبیده انتظار دوقلو را نداشتند چه برسد به از نوع بهم چسبیده. این دو کاملاً سالم بدنیا آمده و وزن طبیعی داشتند اما دو سال اول زندگی خود را در بیمارستان گذراندند و پزشکان قصد داشتند راهی ایمن برای جدا کردن آن ها از هم بیابند. وقتی که پزشکان اعلام کردند هیچ تضمینی وجود ندارد که هر دو پسر بعد از جراحی جداسازی زنده بمانند، وسلی و ایلین از انجام این جراحی روی فرزندانشان منصرف شدند.

پیرترین دقلوهای بهم چسبیده جهان

برای ۶۸ سال، این دو برادر رو در روی هم زندگی کردند، برادارانی که از جناغ سینه تا کشاله ران به هم متصل بوده و سیستم گوارشی تحتانی مشترکی داشتند. آن ها قلب و معده جداگانه داشتند و دست و پاهایشان نیز جدا از هم بود. وقتی که برداران گیلون ۳ ساله شدند، پدرشان تصمیم گرفت آن ها را به یک سیرک دوره گرد ببرد تا بدین ترتیب هزینه خانواده در حال بزرگ شدنشان با ۹ فرزند را تامین نماید. بدین ترتیب این دوقلوی بهم چسبیده در قالب سیرک موسوم به جهان عجایب در کانادا و ایالات متحده به نمایش درآمدند. بر اساس زندگینامه وارد هال، مدیر سیرک، مادر این دو قلو هنگام تولدشان آن ها را نمی خواست و آن ها را در ابتدا به حال خود رها کرد تا پدر و نامادری شان بزرگشان کنند.

پیرترین دقلوهای بهم چسبیده جهان

به خاطر هزینه های بالای درمانی دو سال اول زندگی دوقلوها و همچنین هزینه های تامین نیازهای خانواده ای پرجمعیت باعث شد وسلی تصمیم بگیرد رانی و دانی را در یک سیرک بکار بگیرد که باعث شد این دو تا سال ۱۹۹۱ زندگی خوب و مرفهی داشته باشند. برادر کوچکتر آن ها جیم که هنگام تولدش، رانی و دانی ۱۱ سال داشتند در این باره چنین گفته است: « این تنها درآمد [ما] بود. آن ها نان آور بودند». دوقلوهای بهم چسبیده گیلون در سن ۲۹ ماهگی راه رفتن را یاد گرفتند و بدین ترتیب هر بار نوبتی یکی از آن ها به سمت عقب راه می رفت. والدینشان از مددکاران برای یاد دادن کارهای روزمره مانند بستن بند کفش، دستشویی رفتن و همکاری با هم استفاده کردند.

رانی و دانی هر دو راست دست بوده و به همین دلیل همکاری کردنشان بسیار ضروری بود. آن ها اجازه حضور در مدرسه محلی را نیافتند زیرا به گفته مقامات باعث می شدند که حواس دیگر شاگردان پرت شود. ضریب هوشی این دوقلوهای بهم چسبیده متوسط بوده اما به دلی نداشتن آموزش رسمی کمی عقب تر از افراد هم سن خود بودند. آن ها در دوران حضورشان در سیرک در یک تریلر راحت زندگی می کردند و همزمان تماشاگران از پنجره های تریلر کارهای روزمره آن ها را تماشا می کردند.

پیرترین دقلوهای بهم چسبیده جهان

با تابو شدن نمایش افراد عجیب الخلقه در ایالات متحده در دهه ۱۹۷۰، رانی و دانی نمایش های خود را در آمریکای جنوبی و مرکزی دنبال کردند. البته زندگی این دو همیشه آسان نبود و در مواردی بحث هایی بین این دو پیش می آمد که به درگیری فیزیکی نیز منجر می شد، به خصوص در دوران نوجوانی. در سن ۱۴ سالگی یکی از این دوقلوها به خاطر عصبانیت به تریلری در اطراف خود لگد زد که شکستن پایش را در پی داشت.

پیرترین دقلوهای بهم چسبیده جهان

درگیری های این دو بدنبال مصرف قرص های رقیق کننده خونی و پس از آنکه فهمیدند درگیری هایشان ممکن است مرگبار باشد متوقف گردید. با این وجود رانی و دانی همیشه اصرار داشتند که بسیار به هم نزدیک بوده و همدیگر را دوست دارند. آن ها هر دو به ماهیگیری، کمپ زدن و جمع آوری کارت های بیسبال علاقه داشته و تیم های مورد علاقه شان نیز مشترک بود.

پیرترین دقلوهای بهم چسبیده جهان

درصد شانس زنده ماندن دوقلوهای بهم چسبیده بین ۵ تا ۲۵ درصد متفاوت است. برای برادران گیلون بدترین اتفاق در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ رخ داد. رانی در نتیجه عفونت ویروسی دچار لختگی خون در ریه هایش شد. دانی نیز مدتی بعد مبتلا شده و دو برادر به شدت ضعیف شدند.

پیرترین دقلوهای بهم چسبیده جهان

همچنین بیماری آرتروز نیز باعث شده بود که این دو برادر نتوانند از پس کارهای خود در خانه بربیایند. بدین ترتیب پس از مرخص شدن از بیمارستان، خانه ای خاص و یک ویلچر دو نفره برای آن ها تهیه شده و برادرشان جیم نیز به طور تمام وقت مراقبت از آن ها را بر عهده گرفت. این دوقلوی بهم چسبیده در سال ۲۰۱۴ به پیرترین دوقلوهای بهم چسبیده جهان تبدیل شدند. رکورد قبلی متعلق به چانگ و انگ بانکر، دو برادر چینی بود که در سال ۱۸۱۱ در تایلند به دنیا آمده و تا سن ۶۲ سالگی زنده ماندند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ حقیقت علمی شگفت انگیز در مورد دوقلوها

حقایقی در مورد بارداری دوقلو ؛ چطور شانس بارداری دوقلو را بیشتر کنید؟

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود