علت ممنوع المعامله شدن در بازار بورس و شیوه رفع ممنوعیت

علت ممنوع المعامله شدن در بازار بورس و شیوه رفع ممنوعیت

علت ممنوع المعامله شده در بازار بورس ایران به موضوعات مختلفی ارتباط دارد که صرفا اشخاص حقیقی را مشمول نمی کند. اشخاص حقوقی نیز طبق قانون و رای دادگاه می توانند در بورس ایران، ممنوع المعامله شوند. هم چنین با توجه به اینکه هزاران کد بورسی متعلق به شهروندان غیر ایرانی در بورس ایران به خصوص در بورس انرژی مشغول به فعالیت هستند، این افراد نیز طبق قانون، می‌توانند مشمول مقررات ممنوع المعامله شدن قرار بگیرند.

در واقع ممنوع العامله شدن در بورس، هم به شهروندان حقیقی و حقوقی ایران ارتباط دارد و هم خارجی هایی که در بورس ایران، کد بورسی دارند. هر فردی میتواند طبق قانون، در بورس، مشمول ممنوعیت معامله شود. البته سازمان بورس، امکان بر طرف کردن ممنوعیت معامله را برای اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و غیر ایرانی فراهم کرده است.

جزییات جدید در سایت sena.ir در دسترس است. یکی از علت های ممنوع العامله شدن کد بورسی، عدم استفاده طولانی مدت است. اگر کد بورسی شما به مدت طولانی، غیر فعال باشد، ممنوع المعامله شده و برای رفع آن باید اقدام کرد.

اگر سهامدار ممنوع العامله هستید، طبق اعلام شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه (که با نماد سپرده در بازار بورس فعالیت دارد)، ۲ مرحله به منظور رفع ممنوعیت معامله همه سهامداران حقیقی و حقوقی ایرانی وغیر ایرانی بازار سرمایه کشور را ۲۰ اسفند ۹۸ اعلام کرد.

طبق اعلام شرکت سپرده گذاری مرکزی، اگر علت ممنوع العامله شدن شما در بورس، عدم استفاده طولانی مدت از کد بورسی باشد، بایستی به منظور فعال کردن کد بورسی، به جای مراجعه حضوری به شرکت های کارگزاری سراسر کشور، درخواست رفع ممنوعیت معامله کد بورسی را اینترنتی اعلام کنید.

ممنوع المعامله شدن در بورس
سایت رفع ممنوعیت معامله در بورس در سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه

اول به سایت سجام رفته و ثبت نام کنید. سپس به سایت یکپارچه ذی نفعان شرکت سپرده گذاری مرکزی تسویه وجوه در نشانی ddn.csdiran.com رفته و گزینه میز خدمت الکترونیک را انتخاب و گزینه رفع ممنوعیت معامله بودن را کلیک کرد و فرآیند را دنبال کنید.

اگر برای اطلاع از وضعیت ممنوع العامله بودن یا اقدام برای رفع ممنوع العامله ای کد بورسی خود با سوالی روبرو شدید با شماره تلفن ۱۵۶۹ تماس حاصل فرمایید.

کارگزاری ها نمی توانند بدون علت و مدرک و اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار، نسبت به عدم فعال کردن کد بورسی سهامداران حقیقی یا حقوقی اقدام کنند. در صورتی که با مشکل عدم فعال بودن کد معاملات آنلاین کارگزاری مواجه شدید مراتب را از طریق سایت اداره حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار در این لینک اطلاع دهید و کد رهگیری دریافت کنید.

در سال ۹۹، بیش از ۴۹ میلیون کد بورسی صادر شده و اکنون ۸۰ درصد جمعیت ایران، کد بورس دارد. انحصار ۱۰۷ کارگزاری بورس در ایران نیز در سال ۹۹ طبق وعده رئیس سازمان بورس، شکسته می شود. ارزش بازار بورس ایران در تیر ۹۹ به بیش از ۶۲۰۰ هزار هزار میلیارد تومان رسید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

  • میلاد تیر ۱۷, ۱۳۹۹

    جزئیات فروش باقیمانده واحدهای دارایکم چطوره آقای زمانی میشه مقاله ای راجبش بگین .