۱۰ ترفند برای خنک کردن خانه بدون کولر یا سیستم های تهویه مطبوع هوا

۱۰ ترفند برای خنک کردن خانه بدون کولر یا سیستم های تهویه مطبوع هوا

آسان ترین و سریع ترین راه برای خنک شدن در روزهای گرم روشن کردن کولر یا دستگاه تهویه مطبوع هوا در روزهای گرم است اما همیشه که کولر آبی یا گازی در دسترس نیست! حتی اگر هم باشد ، استفاده از آنها معایب و عوارض خاص خودش را دارد زیرا هم می تواند مبلغ قبوض برق را به طرز شوکه کننده ای افزایش دهد و هم این که از جمله لوازم خانگی هستند که خیلی دوست دار محیط زیست نیستند. شما می توانید با استفاده از ۱۰ راهکار هوشمندانه ای که در این مطلب روزیاتو به شما یاد می دهیم خانه خود را بدون کولر خنک کنید. این ترفندها هم برای گیاهان آپارتمانی شما خوب هستند و هم به نفع جیب شما! با روزیاتو همراه باشید.

۱- خنک شدن در همه جا با این سیستم دست ساز خنک کننده

خنک کردن کل خانه کار زیادی می برد؛ آن هم وقتی که فقط لازم است شما جایی را که نشسته اید خنک کنید. شما می توانید این پنکه ساده و کوچولو را که در تصویر بالا مشاهده می کنید تنها با چند قطعه ارزان قیمت بسازید: یک فن یو اس بی، یک سطل پلاستیکی و چند ظرف یکبار مصرف.

با این پنکه پشت میزی که برای کار نشسته اید یا وقتی رو به روی تلویزیون فیلم تماشا می کنید خوب و ارزان خنک می شوید. شما می توانید با دنبال کردن چند مرحله ابتدایی، نسخه بزرگتری از این پنکه را تهیه کرده و از آن برای خنک شدن در زمانی که به پیک نیک می روید یا برای خنک کردن یک اتاق کوچک استفاده کنید.

۲- هوشمند بودن در استفاده از لوازم منزل

گرمای بیرون خانه فراتر از کنترل شماست اما مدیریت گرمای داخل خانه در دست شماست. دستگاه های الکترونیک خانگی شما همیشه در حال تولید گرما هستند. بنابراین، اگر سیستم سرگرمی خانگی شما تا مدت زمان زیادی بدون استفاده است، می توانید در طول روز آن را خاموش کنید. آشپزخانه یکی دیگر از مکان های آزاردهنده ای است که گرما تولید می کند زیرا در بیشتر روش های طبخ غذا گرما تولید می شود. تا حد امکان غذا را در ساعات اولیه صبح تهیه کرده و بعد دوباره آن را گرم کنید یا اگر امکانش هست، از لوازمی مانند گازهای القایی یا توتستر یا زودپز و پلوپز برقی به جای گاز استفاده کنید.

۳- تسهیل جریان هوای طبیعی خانه

چه شما بخوانید تمام گزینه های حفظ انرژی را به کار ببرید یا گزینه هایی محدودی را در اختیار داشته باشید، بهترین راهکار این است که جریان هوای طبیعی در تمام فضایی که زندگی می کنید ایجاد کنید. بر حسب جهت خانه شما که متناسب با وزش باد است هوا می تواند بین پنجره ها در جریان باشد. می توانید جلوی پنجرهای باز پرده های توری بیندازید. وقتی پنجره های مناسب برای وزش باد را پیدا کردید، یک پنجره را به بیرون باز کنید و یک پنجره را به داخل تا هوا به خوبی در جریان باشد.

۴- درست کردن سایه بان برای پنجره ها

اگر پنجره های شما سایه بان دارد، در اوایل روز که هنوز آفتاب به آن نرسیده است، آنها را ببندید یا جلوی پنجره کرکره نصب کنید. بدین روش، شما از گرمای خورشید قبل از پخش شدن در خانه جلوگیری خواهید کرد. علاوه بر این، می توانید یک پوشش ضد یو-وی یا تشعشعات فرابنفش در جلوی شیشه پنجره  کار بگذارید که یک راهکار همیشگی است.

۵- محدود کردن نور خورشید با استفاده از گیاهان خانگی

اگر شما دلتان می خواهد تاثیر گرمای خورشید را کم کنید اما هنوز هم سایه های پرمعنی را دوست دارید، سعی کنید پنجره های خود را با گیاهان آپارتمانی پر کنید. آنها مثل  سایه بان، پرده یا کرکره به طور کامل جلوی نور را نمی گیرند اما هنوز هم می توانند گرما را به طور محسوسی کاهش دهند. طوری گیاهان را جلوی پنجره بگذارید که نور بگیرند و برگ هایشان سایه ایجاد کند. در این حالت، هم ظاهر خوبی به اتاق می دهید و هم راهکاری هوشمندانه و جذاب که کاربرد چندمنظوره دارد خواهید داشت.

۶ – افزایش تعداد پنکه ها در خانه

پنکه ها کار خودشان را در خنک تر کردن شما به خوبی انجام می دهند اما اگر از آنها هوشمندانه استفاده کنید تاثیر بیشتری دارند. کار خود را با پنکه سقفی شروع کنید و چرخش آن را خلاف جهت عقربه های ساعت کنید. اگر از پنکه های باکسی یا جعبه ای داخل پنجره استفاده می کنید، حتما اطمینان حاصل کنید که هوا از پنجره های ورودی وارد می شود و پنجره های خروجی هوا را خارج می کنند. در غیر این صورت، شما با جریان هوای طبیعی مبارزه خواهید کرد و البته بازنده این جنگ شما خواهید بود.

پنکه های خود را تمیز و سالم نگه دارید. یک پنکه تمیز می تواند هوا را به شیوه مؤثرتری انتقال دهد. پنکه های هواکش در آشپزخانه و حمام را فراموش نکنید. آنها با وضعیتی سقفی که دارند به خوبی برای مکش هوای داغ عالی هستند.

۷- کنترل کردن شرایط جوی داخل خانه

در فصل تابستان، در برخی نقاط کشور مخصوصا نقاط کویری، هوا بیش از اندازه گرم و خشک است اما در برخی نقاط دیگر، مثل ناحیه خزری رطوبت هوا آزاردهنده است. این شکایت بیشتر مناطق ایران است. شما می توانید با استفاده از یک دستگاه رطوبت گیر در مناطق کویری رطوبت هوا را از خانه خارج کنید. هوای خشک گرم به اندازه هوای خشک مرطوب آزاردهنده نیست. دستگاه های رطوبت گیر انرژی کمتری نسبت به کولرهای گازی مصرف می کنند.

اگر در مناطق گرم و خشک زندگی می کنید، خلاف این کار را انجام دهید. چند پارچه یا ملحفه مرطوب در خانه آویزان کنید یا لباس های خیسی که شسته اید را در خانه خشک کنید. در این حالت، رطوبت خانه را بیشتر می کنید و تبخیر آب لباس ها خانه را خنک تر می کند.

۸- استفاده از پنجره های دوجداره و دوسویه

ممکن است متوجه شوید که جریان طبیعی هوای خانه شما از یک پنجره به پنجره دیگر چندان قوی نیست. اگر پنجره های شما از نوع دو جداره است و دو نوع لولا برای باز شدن در جهت های مختلف بالا و پایین دارد، می توانید هنوز هم یک جریان هوای انفعالی با تغییر نوع باز شدن پنجره داشته باشید. شما باید پنجره یک اتاق را به سمت بالا باز کرده و در اتاق دیگر پنجره را به سمت پایین باز کنید. هوای گرم در بالاست و به طور طبیعی از پنجره دیگری که به سمت بالا باز شده است بیرون می رود. اگر انباری یا خانه دو طبقه دارید، می توانید همین تاثیر را با باز کردن پنجره های خروجی بالای پله ها و پنجره های ورودی طبقه پایین یا انباری انجام دهید.

۹- بستن درب اتاق های خیلی گرم

چقدر اتاق های شما در طول روز استفاده می شود؟ برای خیلی از ما ، پاسخ این است: نه خیلی! حتی  اگر در خانه با کودکان به سر می بریم، قطعا اتاق هال یا نشیمن، آشپزخانه و سرویس بهداشتی بیشترین ترافیک رفت و آمد را دارند. بنابراین، خیلی از قسمت های دیگر خانه بدون استفاده یا کم استفاده می ماند. اگر اتاقی آفتاب گیر و رو به خورشید دارید ، حتما گرما را به سایر قسمت های خانه سرایت می دهد. سعی کنید درب این اتاق ها را در طول روز بسته نگه دارید تا بتوانید از انتشار گرما به همه خانه پیشگیری کنید. این راهکار همیشه بهترین گزینه نیست اما می تواند کمک زیادی به شما در کنترل گرمای خانه بکند.

۱۰- کاهش دما در طول شب دوست شماست

اگر در مناطقی زندگی می کنید که در طول شب هوا خیلی خنک تر از تمام روز است، این نوسان دمای روز و شب هنگام می تواند ساده ترین و قدرتمند ترین راه برای خنک شدن انفعالی باشد. از این ساده تر نمی شود! شب ها پنجره را باز نگه دارید تا هوای خانه خنک شود و سپس در صبح که هوای بیرون رو به گرم شدن می رود پنجره ها را ببندید. در خانه ای که تهویه مناسبی داشته باشد، خنکی در خانه به دام می افتد و شما می توانید چندین ساعت روز بدون کلافه شدن از گرما یا نیاز به روشن کردن کولر خنک بمانید.

به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم بخوانید:

۱۰ راهکار علمی برای اینکه در تابستان احساس خنکی داشته باشید [اینفوگرافیک]

هر آن چه که باید در مورد گرمازدگی، علائم اصلی و درمان آن بدانید

چطور گرمای شدید را تحمل کنیم و دچار گرمازدگی نشویم؟

منبع: ehow
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود