با مهرداد بذرپاش رئیس ۴۰ ساله دیوان محاسبات کشور بیشتر آشنا شوید

با مهرداد بذرپاش رئیس ۴۰ ساله دیوان محاسبات کشور بیشتر آشنا شوید

مهرداد بذرپاش (مدیرمسئول روزنامه وطن امروز) متولد دی ماه سال ۱۳۵۹ که از چهره های محبوب دوران صدرات احمدی نژاد بود و به عضویت هیات مدیره سایپا و بعدها، نمایندگی مجلس و حضور در هیات رئیسه رسید، امروز با رای ۱۵۸ تن از نمایندگان مجلس یازدهم، رئیس دیوان محاسبات شد. این سومین اتفاق جنجالی مجلس یازدهم در ماه های اخیر است تا هم‌چنان ایران در پایان سده چهاردهم شمسی، روی خط ژن خوب ها حرکت کند.

مجلس یازدهم که خود را مجلس انقلابی خطاب می کند، چندی پیش، غلامرضا تاجگردون را از مجلس اخراج کرد و اعتبارنامه این نماینده جنجالی گچساران، به تایید نمایندگان نرسید. داماد غلامعلی حدادعادل (امیر ابراهیم رسولی)، مدیرکل هیات رئیسه مجلس شد و اکنون نیز، چهره معروف دهه هشتاد و اوایل دهه نود، به ریاست دیوان محاسبات کشور انتخاب شد. انتخابی که بازتاب های زیاد و البته موافقان و مخالفان جدی در اولین روز مرداد ۹۹ داشت.

اما مهرداد بذرپاش کیست که هم چنان از او در رسانه ها و محافل اقتصادی و سیاسی صحبت می شود و بازگشت او به قدرت در دوران صدرات سردار قالیباف بر بهارستان، جنجالی شده است.

مهرداد بذرپاش ، فارغ التحصیل مهندسی صنایع دانشگاه شریف بوده و اخیرا دکترای مدیریت اجرایی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران گرفت. چهره محبوب «محمود» خان مثل علی دیواندری (مدیرعامل محکومی بانک ملت و پارسیان) و مشایی و بقایی. از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲، شاهد هنرنمایی های مهرداد بذرپاش در جایگاه های مختلف بودیم.

مهرداد بذر پاش، فقط بیست و پنج سال سن داشت که توسط مهندس احمد قلعه بانی، عضو هیات مدیره سایپا شد. او اکنون رئیس هیات مدیره بنیاد احسان متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام بوده و در سخنرانی های سال های اخیر از مدل گام دوم انقلاب بسیار گرفته بود.
بررسی فعالیت های او از سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه نشان می دهد که در ۱۰ شرکت و موسسه دولتی و خصوصی، از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۸، عضو هیات مدیره یا موسس یا مدیرعامل بوده است. از مشاور رئیس جمهور یا هیات رئیسه مجلس نهم و اکنون نیز ریاست دیوان محاسبات مجلس انقلابی.

سایت شخصی مهندس مهرداد پذرپاش در نشانی: bazrpash.ir قرار دارد که دیدگاه های ایشان در آن منعکس می شود. شهید منصور بذرپاش، پدر آقا مهرداد است و استاد دکتر علیرضا علی احمدی، پدر همسر ایشان محسوب می شود که سابقه وزارت آموزش و پرورش در کابینه اول احمدی نژاد را در اختیار داشت. او حتی به صدا و سیما هم رفت و با حکم دکتر علی دارابی، معاونت سیما، عضو شورای راهبردی شبکه ۳ تلویزیون ایران شد.

مهرداد بذرپاش در شرکت های مختلفی مسئولیت داشت که از آن جمله می توان به شرکت سایپا و پارس خودرو اشاره کرد. شرکت سرمایه گذاری سایپا و شرکت تراکتورسازی ایران، از جمله شرکت های صنعتی بودند که ایشان در آن ها سابقه هیات مدیره داشت. او به فعالیت های گردشگری و فرهنگی هم علاقمند بود که سبب شد تا دو شرکت به نام تعاونی ایرانگردان جوان و موسسه فرهنگی و هنری عصر حکمت و اندیشه را ثبت کند که در کنار بنیاد برکت، از جمله فعال ترین مجموعه های است که ایشان در آن نقش آفرینی دارد.

شرکت گروه توسعه انرژی تدبیر، جدی ترین شرکتی است مهرداد بذرپاش در آن عضو هیات مدیره بوده و به نظر می رسد که هلدینگ بزرگ اقتصادی است. اطلاعات بذرپاش در سایت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در دسترس است.

ایشان در سال، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم بود. در سال دوم، عضو کمیسیون صنایع و تا سال چهارم هم ادامه یافت. مهرداد بذرپاش، با ۲۷۱ هزار و ۷۷۱ رای، با کسب ۲۴ درصد آرا مردم تهران، اسلامشهر، ری و شمیرانات، به پارلمان راه یافت و تا هیات رئیسه پیش رفت.

پس از انتصاب احمدی نژاد به ریاست  جمهوری، احمد قلعه بانی، مدیرعامل وقت سایپا، وی را به نایب رئیسی هیات  مدیره منصوب کرد تا راه ورود او به صنعت خودرو و پس از آن، حوزه های دیگر اقتصادی در  دولت احمدی نژاد، هموار شود. ریاست  سازمان ملی  جوانان و عضویت در هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در دوره  نهم، بالاترین منصب های این جوان در قوه مجریه و مقننه است.

مهرداد بذرپاش در دو قاب با رحیم مشایی و بابک زنجانی

مهرداد بذرپاش، مشاور اجتماعی رئیس جمهور و عضویت در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معدن را نیز تجربه  کرد و اکنون مدیرمسئول روزنامه وطن امروز است. قائم مقامی بنیاد تعاون سپاه و برگزاری جشنواره جوان ایرانی، از جمله فعالیت های اقتصادی و فرهنگی و سیاسی او محسوب می شود.

مهرداد بذرپاش
مهرداد بذرپاش در آگهی تغییرات بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
مهرداد بذرپاش
تصویر روزنامه رسمی آگهی تغییرات شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران در سال ۱۳۹۹ که شاهد حضور مهرداد بذرپاش در هیات مدیره هستیم

شرکت های مهندس بذرپاش

فهرست شرکت هایی که مهرداد بذرپاش از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸ در آن مسئولیتی داشته به شرح زیر  است:

 • شرکت سایپا
 • شرکت سایپا خمین
 • شرکت پارس خودرو
 • شرکت تعاونی ایرانگردان جوان تاج
 • موسسه فرهنگی هنری عصر حکمت و اندیشه
 • شرکت تراکتورسازی ایران
 • هیات امنا صندوق اشتغال، ازدواج و مسکن مهر امام رضا (ع)
 • شرکت سرمایه گذاری سایپا
 • موسسه مرکز پژوهشی علم و فناوری آرا
 • بنیاد اجتماعی برکت احسان
 • شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران (سهامی خاص)
 • شرکت گروه توسعه انرژی تدبیر (سهامی خاص)

بذرپاش در سال های اخیر، از منتقدان مهم سیاست های دولت تدبیر و امید بوده است.

دیدگاه های مهندس مهرداد بذرپارش درباره مجلس آینده

 • مجلس گام دوم یعنی مجلس پر کار و دقیق. چنین مجلسی خصم الدوله نیست، ولی قطعا وکیل الدوله هم نخواهد بود.
 • مشکل اصلی این روزهای مجلس، در راس امور نبودن آن است، چرا که تبدیل به یک متغیر وابسته شده است، آن هم وابسته به دولتی که ناکارآمدی‌اش صدای طرفدارانش را هم در آورده است.
 • اگر در مجلس یازدهم، فریبکاران وارد شوند، شرایط ناگوار فعلی باز هم تکرار می شود و به عقب باز می گردیم.
 • قصه این روزهای کشور، تغییر مجلس را اجتناب ناپذیر کرده است.
 • به استراحت فرستادن وزیر نفتی که کشور سال ها است خسارت تصمیمات او را می‌دهد، باقیات الصالحات نمایندگان فعلی مجلس در روزهای پایانی مسئولیت است.
 • پس از اتفاقات مثبت چند ماهه اخیر در قوه قضائیه، امید است مجلسی مقتدر و شفاف تشکیل شود که مقدمه‌ی تشکیل دولتی با نشاط و خدمتگزار باشد .
 • دلمان برای رئیس جمهور هم می‌سوزد، چرا که بسیاری از مدیران ارشد دولتی حسابشان را از دولت جدا کرده‌اند، یا استعفا داده‌اند و یا سرگرم کارهای شخصی‌شان شده‌اند.
 • دلمان برای لیست امیدی‌ها هم می‌سوزد؛ کسانی که آنان را فهرست‌بندی کرده‌اند، صراحتا می‌گویند انتخابمان اینها نبود، مجبور بودیم! ببینید این بنده‌های خدا دلشان برای چه کسانی می‌سوزد!

انتصاب مدیر مسئول روزنامه اصولگرای وطن امروز به عنوان رئیس دیوان محاسبات کشور، از نظر منتقدان مجلس یازدهم، اقدامی مغایر با آرمان های انقلابی و شعارهای شایسته سالاری معرفی شده است. باید منتظر واکنش هیات رئیسه مجلس به نظرات موافقان و مخالفان این انتخاب جنجالی اول مرداد ۹۹ مجلس یازدهم بود.

مطالب مرتبط
۲ نظر

ورود