روایتی هولناک از قطعه قطعه شدن بدن شوهر معتاد «محبوبه» در تهران

روایتی هولناک از قطعه قطعه شدن بدن شوهر معتاد «محبوبه» در تهران

آمار جرم و جنایت در ایران مشخص نیست که روند نزولی داشته یا صعودی. کرونا تاثیر منفی یا مثبت روی آمار جرم و جنایت در تهران و نقاط دیگر ایران داشته یا خیر. باید منتظر آمار های رسمی در سال آینده درباره آمار جرم و جنایت در سال ۹۹ باشیم.

محبوبه نام زنی است که چند سال پیش، همسر معتادش را با چاقو به قتل رساند و سر او را از بدن جدا کرد و سپس به قطعه قطعه کردن بدنش پرداخت. شنیدن اخبار کشتن و مثله کردن بدن هموطنان توسط نزدیکانشان، یکی از دردناک ترین گزارشاتی است که در دوران کرونایی اقتصاد و فرهنگ و سیاست ایران به گوش می رسد. چندی پیش، در گیلان، پدری سر دختر ۱۴ ساله اش را برید.

پس از آن در خیابان توس ۶۵ مشهد، خبر دار شدیم که پسری، سر پدرش را در حمام خانه از بدن جدا می کند و داخل سطل پلاستیکی قرار می دهد . .. اینکه چرا شاهد قتل هایی هولناک و وحشتناک در سال های اخیر هستیم که پدر و فرزند و همسر، دست به جنایت هایی باورنکردنی می زنند، پرسشی است که جامعه شناسان و روانشناسان باید به آسیب شناسی آن پرداخته و راهکارهایی برای خروج از این وضعیت، در اختیار سیاست گذاران کلان کشور برای مدیریت بهتر ایران عصر ۱۴۰۰ بگذارند.

اینکه تاب آوری ایرانیان به شدت کاهش یافته است، جای تردید ندارد. اینکه شمار بسیاری از مردم ایران زیر خط فقر زندگی می کنند، ناگفته پیداست. همه این ها، در کنار آسیب های اجتماعی، سبب وقوع اتفاقاتی می شود که روایتش، دردناک و جان گداز است.

اخیرا مطلع شدیم که کیفرخواستی علیه یک زن در تهران صادر شده که توسط شعبه ۱۰ دادگاه کیفری استان، مورد رسیدگی قرار می گیرد. پرونده ای که از یک قتل هولناک در تهران خبر می دهد. قتلی از کلکسیون قتل هایی که جسد مقتول، مثله شده است . . . داستان، داستان محبوبه و شوهر معتادش است.

قتل
آمار جرم و جنایت در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ با کاهش ۵ درصدی همراه بوده است

داستان این قتل هولناک به سال ۱۳۹۶ باز میگردد. یک راننده تاکسی اعلام می کند که زنی با جسد مثله شده را به منطقه ای در خارج از شهر رسانده است. راننده تاکسی به مامورن پلیس اطلاع می دهد که زنی میانسال با یک بسته بزرگ، خودرو او دربستی کرایه کرده و خواهان عزیمت به خارج تهران شده است.

وقتی از خودرو خارج شد، متوجه شدم که داخل بسته بزرگ، جسد مثله شده است. من سریعا موضوع را به پلیس اطلاع دادم. پس از اطلاع راننده، ماموران به محل پیاده شدن زن رفتند و او را شناسایی و دستگیر کردند.

جسد مثله شده، مربوط به شوهر این زن بود که محبوبه نام دارد. او به قتل اعتراف کرد. گفته بود که ۲۰ سال پیش، بخاطر اعتیاد شوهرش، از وی جدا شده است. او یک دختر داشت که پیش ابراهیم (شوهر سابقش) زندگی می کرد.

ابراهیم، مواد مصرف میکرد و رفتارهای خشونت آمیز داشت. ابراهیم مانع دیدن دخترم میشد و من از او متنفر شدم. پس از بزرگ شدن دختر محبوبه، او نیز از رفتارهای خشونت آمیز پدرش ابراز تاسف می کرد.

من پس از مدتی دوباره به خانه ابراهیم رفتم و ۳ نفری زندگی میکردیم. اما ابراهیم دوباره کارهای قبلی را تکرار کرد. بخاطر شدت ناراحتی ها، یک بار با چاقو، به ابراهیم حمله کردم و او را به قتل رساندم. تصمیم گرفتم سر ابراهیم را بریده و بدنش را مثله کرده و داخل بسته ای گذاشته و ازخانه خارج کنم.

پرشکی قانونی تهران اعلام کرده است که زن قاتل، دچار اختلال شخصیت مرزی است و متهم در زمان ارتکاب به جرم، مسئول اعمال خود نبوده است. نظر پزشکی قانونی با اعتراض اولیای دم قرار گرفت و پرونده به کمیسیون ۳ نفره و ۵ نفره ارجاع شد و هر ۲ کمیسیون، روانی بودن «محبوبه» را تایید کردند که بازهم مورد اعتراض اولیای دم قرار گرفت.

کمیسیون ۷ نفره تشکیل شد که کمیسیون، بیماری متهم در حد جنون و رافع مسئولیت کیفری را تشخیص نداد. با توجه به نقض نظر ۲ کمیسیون قبلی، وکیل متهم (محبوبه)، به رای اعتراض کرد و کمیسیون ۹ نفره تشکیل شد. این بار، آن ها نیز محبوبه را مسئول عمل جنایتکارانه خود تشخیص دادند و گفتند بیماری روانی او، بعد از ارتکاب به جرم رخ داده است. دختر متهم هم خواستار قصاص مادرش بود.

وکیل متهم درخواست کرده با توجه به وخامت حال موکلش او با سند آزاد شود تا بتواند هم روند درمان را پیگیری کند هم شرایطی برای اخذ رضایت اولیای دم فراهم شود. این درخواست روی میز قضات شعبه ۱۰ قرار گرفت و بزودی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و وقت رسیدگی هم برای پرونده متهم تعیین خواهد شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود