روایت وزارت اطلاعات از دستگیری جمشید شارمهد

روایت وزارت اطلاعات از دستگیری جمشید شارمهد

جمشید شارمهد اولین شکار رسانه ای شده وزارت اطلاعات در سال ۹۹ است. وزارت اطلاعات دیروز، طی اطلاعیه ای، از شناسایی و دستگیری فردی به نام جمشید شارمهد خبر داد که طبق اعلام این وزارت خانه، سرکرده گروهک تروریستی به نام تندر است که گویا در عملیات مسلحانه و خرابکارانه در ایران، مشارکت داشته است.

وزیر اطلاعات، ۱۱ مرداد ۹۹ در پی دستگیری جمشید شارمهد اعلام کرد که جمشید شارمهد به قدری از تدابیر حفاظتی خود مطمئن بود که اظهار می داشت که جایش در طبقه ششم FBI آمریکا است و اکنون در داخل کشور بازداشت است. علوی اعلام کرد، جزییات بیش‌تری از مراحل دستگیری و بازداشت این چهره سلطنت طلب را در آینده نزدیک رسانه‌ای خواهد کرد. نخستین اعترافات جمشید شارمهد پس از دستگیری منتشر شد.

جمشید شارمهد ، در سال ۱۳۷۸ در انفجار حسینیه سید الشهدای شیراز ، نقش طراحی عملیات تروریستی را داشت که به شهادت ۱۴ تن از هموطنان و مجروح شدن بیش از ۲۰۰ تن از عزاداران منجر شد. جمشید شارمهد در سال های اخیر، طراحی عملیات انفجار سد سیوند شیراز، طراحی عملیات انفجار در نمایشگاه کتاب تهران با بمب های سیانوری را نیز بر عهده داشته است.

جمشید شارمهد یک بار نیز در عملیاتی که سرکردگی آن را بر عهده داشت، قصد داشت از طریق عواملش، حرم امام خمینی را در زمان برگزاری یکی از مراسم عمومی، منفجر کند که عوامل اجرای عملیات، با اشراف اطلاعاتی پیچیده ماموران وزارت اطلاعات، شناسایی و دستگیر شدند.

وزارت اطلاعات، تصویر فردی که گفته شده که جمشید شارمهد است و رئیس گروه تندر مستقر در ایالات متحده آمریکا میباشد را نیز منتشر کرد. هنوز جزییات بیشتری از دستگیری و فعالیت های نامبرده رسانه ای نشده است. تندر نام انجمنی به نام انجمن پادشاهی ایران است.

جمشید شارمهد تا سال ۱۳۸۵ با نام فرود فولادوند شناخته می شد که اسم مستعار فردی به نام فتح الله منوچهری بود. گروه تروریستی تندر در سال ۱۳۸۳ تاسیس شده است و مقر آن در آمریکا اعلام شده است. طبق اطلاعات تسنیم، فتح الله منوچهری، در سال ۱۳۸۴ توسط واحد ضد ترور اسکاتلندیارد دستگیر و پس از ۴۸ ساعت با وساطت سازمان موساد اسرائیل آزاد می شود.

در بیست و ششم اردیبهشت ماه سال هشتاد و هفت، چند عضو گروه تندر، در هتل جهان تهران، دستگیر می شوند که مشغول طراحی و ساخت بمب برای کار گذاشتن در مراکز حساس تهران بودند.

جمشید شارمهد
لوگو انجمن پادشاهی ایران

یکی از عملیات ناکام گروه تندر، طراحی عملیات انفجار مخازن و خطوط انتقال نفت در بندر گناوه بود. این گروه ۲۴ دی ۱۳۸۸، بمبی در مقابل منزل امام جمعه شهر نهاوند منفجر کردند. عملیات تروریستی در کنسولگری روسیه در رشت، از دیگر اقدامات تخرببی گروه  تندر به سرکردگی جمشید شارمهد است. سفارت روسیه در تهران، روز گذشته این موضوع را البته رد کرد.

انجمن پادشاهی ایران که با نام KINGDOM ASSEMBLY OF IRAN‌ شناخته می شود، یک انجمن سلطنت طلب ایرانی است که توسط فردی به نام فرود فولادوند تاسیس شد از پرچم درفش کاویانی به عنوان لوگو سازمانی خود استفاده میکند. مقرش در لس آنجلس بوده و ناظم اشمیت و الکساندر ولی زاده، با جمشید شارمهد که سخنگوی انجمن پادشاهی ایران و مدیر رادیو تندر بود، همکاری دارند.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات، جزییاتی درباره زمان و مکان دستگیری جمشید شارمهد، منتشر نشده است. اینستاگرام این گروه تروریستی، درباره بازداشت جمشید شارمهد، واکنش داشته است. صفحه اینستاگرام وابسته به گروه موسوم به انجمن پادشاهی ایران، ساعاتی پیش، دستگیری سرکرده این گروه را تایید کرد و از فتح تهران خبر داد!

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • هادی دی ۸, ۱۴۰۰

    البته سال ۸۷ حمله به حسینیه شیراز شد