شیوه نامه بهداشتی برگزاری مراسم محرم اعلام شد؛ طبل و سنج ممنوع شد

شیوه نامه بهداشتی برگزاری مراسم محرم اعلام شد؛ طبل و سنج ممنوع شد

برای اولین بار، شیوه نامه بهداشتی برگزاری مراسم محرم که به تایید ستاد ملی مدیریت و مبارزه با بیماری کرونا وزارت بهداشت رسیده است، منتشر شد. افرادی که قصد برگزاری تجمعات و مدیریت هیات های عزاداری دارند، بایستی مواردی را رعایت کنند. یکی اینکه دسته های عزاداری بهتر است در محیط باز برگزار شود.

هر گونه عزاداری در ایام محرم در مکان های سرپوشیده  بیش از یک ساعت ممنوع است. دسته های عزاداری در محیط باز، باید به گونه ای باشد که بین هر نفر، ۴ متر مربع فاصله باشد. یعنی از هر طرف ۱.۵ متر مریع. کلیه عزاداران حسینی بایستی با ماسک در کلیه مراسم و محافل حضور یابند.

در شیوه نامه برگزاری مراسم محرم امسال آمده است که افراد مسن و بیماران از شرکت در برنامه های عزاداری خودداری کنند. اگر بنا به ضرورت، هیات ها بایستی مراسم را در مکان های سرپوشیده برگزار کنند، بایستی یک چهارم ظرفیت مکان با حفظ فاصله فیزیکی،‌مراسم برگزار شود. در محرم امسال، حرکت هیات ها به سمت یکدیگر نباید صورت بگیرد.

شیوه نامه برگزاری مراسم محرم در ایام کرونا
ایندکس سایت طوبی سازمان تبلیغات اسلامی برای ثبت نام هیات های حسینی

طبق آیینه نامه بهداشتی برگزاری محرم امسال، زنجیرهای عزاداران باید شخصی باشد. در محرم امسال، به دلیل بیماری کرونا، استفاده از طبل و سنج و دمام و دیگر ادوات نباید صورت بگیرد چون عامل انتقال ویروس کووید ۱۹ است.

ورود و خروج عزاداران حسینی بایستی به نوبت در هیات ها باشد. از تجمع مردم در هنگام دریافت نذری، اجتناب شود. سعی شود مراسم عزاداری بیش از ۶۰ دقیقه در محیط سربسته برگزار نشود.

دولت اعلام کرده است که در زمان برگزاری مراسم محرم، رعایت آیین نامه بهداشتی ویژه محرم برای کلیه شهرها چه قرمز و چه سفید الزامی است. توصیه اکید وزارت بهداشت به عزاداران حسینی، شرکت در مراسمی است که در فضای باز برگزار می شود. وزارت بهداشت توصیه کرده به جای چای و شربت، نذر ماسک گسترش یابد.

با وجود اینکه متخصصان بهداشتی نسبت به شیوع کرونا در تجمعات مذهبی و غیر مذهبی در ششمین ماه سال کرونایی ۹۹ هشدار داده اند، اما به نظر می رسد که تصمیم وزارت بهداشت برای عدم لغو کنکور سراسری در اخر مرداد و عدم ممانعت از برگزاری مراسم آیین های محرم با وجود کشته شدن روزانه ۲۰۰ هموطن، تصمیمی خارج از اختیارات این وزارت خانه باشد. امیدواریم کنکور سراسری ۹۹ و مراسم محرم ۹۹، به گونه ای برگزار شود که آسیب کشور از کووید ۱۹، حداقل بیشتر از آنچه که هست نشود.

انتقادات به نظر حسن روحانی درباره تاکید وی بر برگزاری عزاداری در بحران کرونای ایران، همچنان ادامه دارد.

تصویر ابلاغیه دولت برای برگزاری محرم

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • کریمی مرداد ۲۱, ۱۴۰۰

    چقدر خوبه که الان تو اینترنت همه جیز رو میشه پیدا کرد. قبلا باید کلی میگشتیم تا کسی رو پیدا کنیم که بهمون چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت هست. از اطلاعات عمومی ساده گرفته تا انواع آموزش های فنی و… رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. پس شاید از این ایده هم بشه استفاده کرد که یک سری از مراسم ها رو هم اینترنتی برگزار کنیم. البته قطعا میزان شور و حالش فرق داره اما خب تو این وضع کرونا چه میشه کرد؟؟ الان استفاده از بستر اینترنت، بهترین گزینه ایه که داریم….