بورس بین المللی ایران ، مهر ماه در جزیره کیش افتتاح می شود

بورس بین المللی ایران ، مهر ماه در جزیره کیش افتتاح می شود

بورس بین المللی ایران طبق گفته دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ۲۱ مرداد ۹۹، مهر ۹۹ در جزیره مرجانی کیش راه اندازی می شود. این برای چندمین بار است که مسئولان، راه اندازی بورس بین المللی ایران را اعلام کرده و هر بار زمانش به تعویق می افتد.

راه اندازی بورس بین المللی ایران ، اولین تاثیرش را در رونق و افزایش معاملات بورس انرژی ایران که بزودی نفت خام نیز در آن معامله می‌شود، خواهد گذاشت. بورس بین المللی ایران می تواند هلدینگ ها و شرکت های بزرگ حوزه انرژی منطقه خاورمیانه و آسیا را به سمت معاملات در بورس انرژی ایران و تامین نیازهای انرژی خود از طریق این بازار، ترغیب و تشویق کند و شاهد معاملات ارزی در بورس انرژی از سال ۲۰۲۱ میلادی به بعد باشیم .

موضوعی که یکی از محورهای ماموریت اصلی بورس انرژی ایران در سال جهش تولید است و در مجمع تیر ماه ۹۹ بورس انرژی ایران توسط دکتر حسینی مدیرعامل بورس انرژی ایران نیز بر آن تاکید شد. بازار دوطرفه در بورس انرژی ایران، یکی از اتفاقات خوبی است که احتمالا بی ارتباط با فعالیت بورس بین المللی ایران نخواهد بود.

اتفاقاتی که به نظر می رسد پس از افزایش سرمایه های متعدد بورس انرژی ایران تا چند سال آینده، قیمت های چند دلاری را باید برای بورس انرژی ایران رقم خواهد زد. هر سهم بورس انرژی ایران (در نماد انرژی۳) در مرداد ۹۹ با قیمت حوالی ۴۷۰۰۰ تومان معادل ۲ دلار و اندی، معامله شد و طبق اطلاعیه های کدال، کمتر از ۳۰ هزار سهامدار دارد.

به نظر می رسد ارزش بورس بین المللی ایران را سهامداران بورس انرژی ایران بیش از سایر سهامداران درک کنند. اتفاقات شگفت انگیزی که در بورس انرژی ایران در ۵ ماهه نخست سال ۹۹ روی داده است و ارتقا بازار، صرفا یکی از این تحولات محسوب می شود، آینده طلایی را پیش روی سهامداران بورس انرژی ایران قرار داده که منتظر بین المللی شدن این بورس در ایران عصر ۱۴۰۰ هستند.

ایجاد شعبه بورس انرژی ایران در جزیره کیش و تاسیس بورس بین المللی ایران در این منطقه، بستر کسب و کارهای جدیدی را در حوزه انرژی و فناوری اطلاعات و تامین سرمایه و مدیریت انرژی فراهم خواهد کرد که کارآفرینان، صندوق های سرمایه گذاری، استارت آپ ها، شتاب دهنده ها و کراد فاندرها به این موضوع توجه کنند.

بورس بین المللی ایران می تواند بستر تحولاتی ژرف و شگرف در معاملات بازار سرمایه کشور هم در حوزه کالا و هم انرژی و هم سایر سهام پذیرفته شده در بازارهای بورس و فرابورس ایران باشد. دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفته است که سامانه جداگانه ای برای بورس بین المللی ایران راه اندازی می شود و معاملات از طریق سامانه TSETMC.COM قابل رصد نیست. این سامانه، هسته معاملاتی جداگانه ای از هسته معاملاتی فعلی بورس دارد.

کلیه تسویه حساب ها در معاملات بورس بین المللی ایران طبق قواعد بورس جهانی خواهد بود. نحوه فعالیت در بورس بین المللی ایران، شرایط دریافت کد بورسی برای فعالیت در بورس بین المللی ایران ، شیوه خرید و فروش سهام شرکت های خارجی و داخلی پذیرفته شده در بورس بین المللی ایران و هم چنین سایت اینترنتی بورس بین المللی ایران بزودی اطلاع رسانی می شود.

مجوز اولیه فعالیت در بورس بین المللی ایران از طریق شورای عالی بورس اعلام می شود. کلیه شهروندان ایران در داخل و خارج از کشور و هم چنین هر شهروند غیر ایرانی مقیم داخل یا خارج از کشور می تواند با دریافت کد بورسی، در بورس بین المللی ایران خرید و فروش کرده و سهام مربوط به بخش های مناطق آزاد را خریداری کند. واحد پولی در بورس بین المللی ایران بر خلاف بورس ایران که ریال است، ارز های بین المللی است.

از طریق بورس بین المللی ایران، زمینه پذیرش و جذب شرکت های واجد شرایط در حوزه های مختلف اقتصادی و صنعتی و انرژی فراهم شده و می تواند بستر تحولات بسیاری در آینده اقتصاد و رفاه ایران عصر ۱۴۰۰ باشد. بورس بین المللی ایران، تراز خارجی کشور را افزایش داده و مسیر فوق العاده ای برای توسعه روابط اقتصادی و تامین سرمایه ایران با کارگزاری ها و شرکت های تامین سرمایه منطقه خاورمیانه و آسیا و اروپا خواهد بود.

منطقه آزاد کیش با توجه به زیر ساخت های فناوری و اقتصادی و گردشگری و ظرفیت های اقامتی و کارآفرینی که دارد، می تواند زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی مستقیم و غیر مستقیم را برای توسعه ایران عصر ۱۴۰۰ از طریق بورس بین المللی ایران فراهم کند.

بورس بین المللی ایران، تعاملات ایران با کشورهای مشتاق به سرمایه گذاری در حوزه انرژی ایران را از طریق بورس انرژی، ارتقا داده و احتمالا تا یک دهه آینده، هاب سرمایه گذاری بین المللی حوزه انرژی در خاورمیانه شود. اتفاقی که با معامله نفت خام در بورس انرژی ایران از نیمه دوم سال ۹۹، می تواند ایران را با تحولات ممتازی در عرصه نقش بازار سرمایه در رفاه ملی و تحرک در اقتصاد، همراه کند.

از طریق بورس بین المللی ایران ، بسیاری از فعالیت های بانکی در مناطق آزاد که به دلیل بانک های مستقل با چالش همراه شده بودند، از طریق بورس بین المللی ایران هدایت خواهد شد.

راه اندازی صندق ضمانت و شروع کار رمز ارزها به صورت پایلوت در مناطق آزاد تجاری و استفاده از برات الکترونیک یا مبادلات تهاتری در این مناطق، مقدمات راه اندازی بورس بین المللی ایران در نیمه دوم سال ۹۹ است که زیرساخت های آن از سال های پیش ایجاد شده است و در حال تکمیل است.

بازار سرمایه کشور اکنون شامل ۴ بازار شامل: شرکت بورس تهران، شرکت فرابورس ایران، شرکت بورس کالا و شرکت بورس انرژی است. پنجمین بورس ایران به نام بورس املاک، مستغلات و امتیازات با سرمایه ۵۰۰۰ میلیارد تومان در نیمه دوم سال ۹۹ طبق قول مسئولان، تاسیس خواهد شد تا معاملات مسکن در ایران شفاف و رونق بیشتری پیدا کند.

بورس بین المللی ایران
خبر راه اندازی بورس بین المللی ایران در ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
بورس بین المللی ایران
خبر تاسیس بورس بین المللی ایران در ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

اکنون با راه اندازی بورس بین المللی ایران، ایران ششمین بورس خود را در اختیار خواهد داشت. امیدوارم بورس بین المللی ایران بتواند ظرفیت های انرژی ایران از نفت خام تا برق و گاز و فرآورده های نفتی را به بازارهای جهانی وارد کرده و زمینه جذب سرمایه های هنگفت سرمایه گذاران را در پروژه های مختلف ایران و منطقه فراهم کند.

تا اسفند سال ۱۴۰۰ شمسی، منتظر عرضه اولیه ۱۴۰ شرکت هستیم در بورس و فرابورس ایران. اخذ ۶۰ میلیون کد بورس توسط ایرانیان و افزایش این رقم در سا لهای آینده، آرزوی هر ایرانی یک کد بورس را عملی خواهد کرد و انتظار می‌رود اقتصاد بانک پایه غیر شفاف کشور به اقتصاد سرمایه پایه هدایت شود.

انتظار داریم با راه اندازی بورس بین المللی ایران، شاهد رونق کسب و کار و بخش های خدماتی و مسکن در جزیره کیش و جذب سرمایه گذاری برای فعالیت در این بازار باشیم که بایستی با اطلاع رسانی بین المللی شفاف و مطلوبی نیز توسط وزارت اقتصاد همراه شود.

بورس بین المللی ایران
گزارش فعالیت بورس بین المللی نفت ایران (سهامی خاص) و برج آنا کیش

شرکت بورس بین المللی نفت ایران (سهامی خاص) توسط شرکت سرمایه گذاری اهداف و شرکت سپاهان و جم تاسیس شده است و اطلاعات فعالیت آن در کدال در دسترس است. این شرکت در برج آنا کیش حضور دارد و به نظر می رسد رابطه ای بین بورس بین المللی نفت ایران و بورس بین المللی ایران و بورس انرژی ایران در سال ۱۴۰۰ شمسی رونمایی شود.

بورس بین المللی ایران
ایندکس سایت بورس انرژی ایران

در صورت راه اندازی بورس بین المللی ایران و بورس مسکن ایران یا بورس بین المللی انرژی ایران، پذیره نویسی آن توسط سازمان بورس اوراق بهادار در سایت SEO.IR‌ اعلام خواهد شد. خرید سهام این بورس ها، اکیدا توصیه می شود. بورس انرژی ایران در نشانی  www.irenex.ir اتفاقات خوبی که زمینه توسعه بورس بین المللی ایران در عرصه انرژی می شود را روایت می کند. باید زین پس، سهامداران هوشمند و حرفه ای بازار سرمایه، این ۲ لینک را در رصد خود قرار دهند.

همه اتفاقاتی که در حوزه مدیریت بورس بین المللی ایران در جزیره کیش رخ می دهد را می توانید از طریق آگهی هایی که در روزنامه رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی منتشر می شود در سایت  www.rrk.ir/news/newslist.aspx رصد کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • میهمان مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

  بخوره تو سرشون
  تو این کشور اخبار خوب فقط برای سرمایه‌دارهاست
  بورس املاک و مستقلات نمیدونم دیگه چه کوفتیه…لابد قراره مثل بورس‌های دیگه‌ی ایران قیمت ساختمون ،مسکن و زمین و … توش پرواز کنه و یه عده خرپول حالشو ببرن!!!
  پسفردا بورس لپتاپ و یخچال و … هم میذارن حتما :/
  یه قسمت نوشته بودید «انتظار می‌رود اقتصاد بانک پایه غیر شفاف کشور به اقتصاد سرمایه پایه هدایت شود» جالبه که از شفافیت توی دومی حرفی نزدید…الان مثلا تو بورس خیلی شفافیت وجود داره خیر سرش؟!

  • علی زمانی مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

   به هر حال به قول مظفرالدین شاه در فیلم کمال الملک: همه چیزمان به همه چیزمان می‌آید 🙂

 • بهرام مرداد ۲۵, ۱۳۹۹

  سلام
  این بورس مهر افتتاح میشه و سرمایه گذار اصلی این بورس نماد “وبیمه” هستش . و این نشانه ای بر بالا رفتن قیمت این سهم در یک ماه آینده رو میده .

 • ali مهر ۲۹, ۱۳۹۹

  انرژی۳ بخر که حالشو ببری ،اژدها پرواز میکنه پروااااااااز