روایت جالب محقق چینی از نقش و پنهانکاری چین در شیوع کرونا و فرارش به ایالات متحده

روایت جالب محقق چینی از نقش و پنهانکاری چین در شیوع کرونا و فرارش به ایالات متحده

وقتی در آخرین روز سال گذشته از لی منگ یان خواسته شد به اتاق رییسش برود، به هیچ وجه تصور نمی کرد یک نشست روتین آغاز اتفاقاتی باشد که به فرار او از خانواده، محل کار و کشورش برای زنده ماندن منتهی می شود. این ویروس شناس چینی در دانشگاه مشهور هنگ کنگ مشغول به کار بود که یکی از مراکز پیشرو جهان در زمینه تحقیق در مورد بیماری های واگیردار بوده و بخش مهمی از شبکه اپیدمی شناسی بین المللی سازمان بهداشت جهانی به شمار می آید. استاد او از یان خواست در مورد رشته ای رازآلود از موارد ابتلا به یک ویروس که در شهر ووهان در چین رخ داده تحقیق کند و بدنبال بررسی های میدانی، یان دریافت که در مورد شیوع یک ویروس خطرناک پنهان کاری شده است.

منشا ویروس کرونا چیست؟

با این وجود شواهد بدست آمده توسط این ویروس شناس در زمینه انتقال انسان به انسان این ویروس نادیده گرفته شد و به هشدارهای او در مورد این که چین منشأ این ویروس را پنهان کرده و از قبل رشته ژنتیکی این کرونا ویروس مرگبار را تهیه کرده اند وقعی نهاده نشد. با بالا رفتن تعداد تلفات، دکتر یان احساس کرد که یک وظیفه اخلاقی و علمی دارد تا افشا کند که چگونه دولت کمونیست چین عامدانه در مورد انتشار این بیماری مرگبار پنهانکاری می کند. این ویروس شناس در این باره چنین می گوید: «فهمیدم که این یک حالت اضطراری برای جهانیان است. نمی توانستم ساکت بمانم. می توانستم ببینم که چین در حال پنهانکاری در مورد حقیقت بود و باید کاری می کردم زیرا کارشناسی بودم که می توانستم این موضوع را تشریح کنم».

منشا ویروس کرونا چیست؟

اکنون این محقق ۳۶ ساله چینی در ایالات متحده مخفی شده و در اسکایپ در مورد جزییات فرار خود از هنگ کنگ می گوید که بیشتر شبیه یک فیلم تریلر است. او شبانه و به طور مخفیانه اسناد لازم را در آزمایشگاه خود جمع آوری کرده و وقتی فهمید که حلقه امنیتی تنگ تر شده و ممکن است دستگیر شود شوهرش را ترک کرده و به ایالات متحده فرار کرد. او از این بیم دارد که ویروس کرونا یک ویروس ساخته شده دست انسان بوده باشد که به طور عمدی منتشر شده و آن را به آزمایش های «خودسرانه» و بدون توجه به عواقب روی کرونا ویروس های موجود در بدن خفاش ها که توسط آزمایشگاه های نظامی در چین انجام شده نسبت می دهد.

منشا ویروس کرونا چیست؟

اگر چه ابهامات بسیاری در مورد منشاء ویروس کرونا وجود دارد اما یک چیز قطعیت دارد و آن اینکه دکتر یان که یک محقق بسیار مشهور در زمینه ویروس شناسی بود به یکباره در ماه آوریل گذشته به ایالات متحده فرار کرد و اسناد و تئوری های او نشان می دهد که حزب کمونیست چین بر شیوع ویروس کرونا سرپوش گذاشته است. وی می گوید که از همان آغاز کارش بر روی ویروس جدید در آزمایشگاه هنگ کنگ رییسش با ارتباطاتی که داشت فهمیده بود که شیوع جدید مربوط به یک ویروس شبیه سار است. دکتر یان در ادامه از دوستان، همکاران و آشناهایش و از طریق پیام رسان وی‌چت شروع به جمع آوری اطلاعات در مورد این ویروس جدید کرد و در ۳۱ دسامبر با این خبر مواجه شد که یک ویروس ناشناخته مشکوک به سارس در ووهان شیوع پیدا کرده است.

در تماس با یکی از همکاران خود در پکن، به او هشدار داده شد که نمی تواند در مورد این ویروس و شیوع آن با رسانه ها و کسان دیگر صحبت کرده و در غیر این صورت تنبیه خواهد شد. با این وجود وی مدعی است وقتی که مقامات رسمی چین اعلام کردند که هیچ نشانه ای از انتقال انسان به انسان این ویروس دیده نمی شود، همه می دانستند این موضوع دروغ بوده و به این صحبت ها خندیده اند. یان می گوید که خیلی زود رشته ای از انتقال ویروس در میان خانواده ها یافت شده و دانشمندان چینی ژنوم ویروس را شناسایی کرده بودند. وی مدعی است که این موضوع توسط دولت چین مخفی و خبرهای مربوط به آن سانسور شد تا اینکه خبر آن در یک پلتفرم دسترسی آزاد در ۱۰ ژانویه و توسط یک استاد دانشگاه شانگهای فاش شد که بدنبال آن آزمایشگاه او به سرعت و به بهانه تعمیرات بسته شد.

منشا ویروس کرونا چیست؟

یان در ادامه می گوید: «بر اساس مدارک و تجربیاتم، می دانستم که انتقال انسان به انسان وجود داشته و تعداد موارد بیشتر از آن چیزی بود که دولت ادعا می کرد. آن ها نمی خواستند در سطح جامعه در این مورد حرفی زده شود. آن رشته ژنوم را در اختیار داشتند اما به مردم می گفتند که نگران نباشید». وی در ادامه مدعی می شود که رییسش از او خواسته در مورد این ویروس با رعایت پروتکل های امنیتی تحقیق کند: «به من گفت که از خطوط قرمز عبور نکنم در غیر این صورت ناپدید خواهم شد. این خط واضحی بود که همه ما در ذهنمان آن را رعایت می کردیم زیرا دولت ما در مورد بد جلوه کردن بسیار حساس است. به این خط قرمز دست بزنید به دردسر خواهید افتاد».

منشا ویروس کرونا چیست؟

دکتر یان می گوید که اولین اقدام او تماس با یک خبرنگار یوتیوبی مخالف حزب کمونیست به نام لو دی بوده است که ادعاهای وی را در ۱۹ ژانویه منتشر کرد. روز بعد دولت چین تعداد موارد کشف شده از ابتلا به ویروس جدید را سه برابر کرده و انتقال از انسان به انسان را تایید کرد و سه روز بعد ووهان قرنطینه شد. چند روز بعد دکتر یان در فضای آنلاین و به طور ناشناس اطلاعاتی را منتشر کرد که ادعا می کرد کووید-۱۹ توسط یک آزمایشگاه ساخته شده و از حیوان به انسان منتقل نشده است. در طول ماه ژانویه او اطلاعات دیگر خود را در اختیار خبرنگار یوتیوبی قرار داد تا اینکه لو دی در ماه آوریل به او خبر داد که جانش در خطر است و نیروهای امنیتی قصد دستگیری اش را دارند. در ادامه دکتر یان سعی کرد همسرش را ترغیب کند که از کشور فرار کنند اما شوهر او از قدرت و نفوذ چین واهمه داشته و از همراه شدن با او خودداری کرد.

منشا ویروس کرونا چیست؟

یان در این باره می گوید :«ما هفت سال با هم بودیم. فکر می کردم یک زندگی بسیار شیرین داشتیم، با هم به سر کار می رفتیم و با هم زندگی می کردیم. اما فهمیدم که او به شدت از حزب کمونیست می ترسد». بدین ترتیب دکتر یان در ۲۸ آوریل با مقدار کمی وسایل تا جلب توجه نکند سوار هواپیمایی به مقصد لس آنجلس شد و می دانست که دیگر همسر و والدینش را ندیده و اجازه بازگشت به کشورش را نخواهد داشت. بعد از رسیدن به لس آنجلس وی از مقامات مهاجرت ایالات متحده خواهش کرد که او را به چین بازنگردانند و برایشان توصیح داد که آمده واقعیت را در مورد ویروس کرونا و فعالیت هایش به آن ها بگوید. ساعاتی بعد از فرار یان از چین، مقامات امنیتی چین به دفتر کار و خانه او حمله کردند، خانواده و دوستانش را بازجویی و ارعاب کردند. والدینش در حالی که اشک می ریختند در یک فایل ویدیویی دخترشان را به دروغگویی و خیانت به کشور متهم کردند.

منشا ویروس کرونا چیست؟

وی همچنین مدعی است که اکانت های جعلی زیادی در فضای مجازی برای بدنام کردن او توسط دولت چین راه اندازی شده است. اگه چه دکتر یان اطلاعات دست اولی از منشأ ویروس کرونا ندارد اما بر این باور است که این ویروس از ویروس های ژوشان نشأت گرفته است که بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ از خفاش ها بدست آمده بود. بسیاری گفته اند که در آزمایشگاه های نظامی نانجینگ آزمایش های خطرناکی مانند تزریق ترشحات حاوی ویروس های شبیه سارس از بدن خفاش ها به مغز بچه موش ها انجام می شود. وی در آخر می گوید: «والدینم به من می گویند که به کشورم آسیب نرسانم. اما من باید به عوان یک دکتر و یک محقق این کار را بکنم. باید در مورد سرپوشی که در این زمینه وجود داشته به جهانیان بگویم. اگر کاری نمی کردم، چطور می توانستم با خودم کنار بیایم».

بیشتر بخوانید: ادعای یک کارشناس: چین برای ایجاد تعادل در جهان ویروس کرونا را منتشر کرده است

سانسور خبر مرگ ۶ چینی در سال ۲۰۱۲ به خاطر آلودگی به کرونا ویروس جدید

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود