۹ نظر

شاید فکر کنید مورمور شدن چیزی جز یک واکنش بدنی که از اجداد حیوانی مان به ما ارث رسیده نیست، اما تحقیقات نشان داده ما انسان ها هنوز هم به این واکنش بدنی نیاز داریم و همین عکس العمل به ظاهر ساده می تواند فوایدی برای ما داشته باشد. به لطف کنجکاوی دانشمندان و همینطور دانش و پژوهش آن ها، حالا بالاخره می دانیم که چرا انسان هنوز هم واکنش مورمور شدن را دارد.

۱- در گذشته جان ما را نجات می داد

مورمور شدن

با کاهش دمای محیط، ماهیچه های اطراف فولیکول های مو مورمور می شوند. این امر در گذشته باعث گرم تر شدن بدن می شد، اما این همه ی ماجرا نیست. این واکنش بدنی اجداد ما را در برابر شکارچیان هم حفظ می کرد. چون وقتی در موقعیت خطرناکی قرار می گرفتند، مثلاً با حیوان درنده ای رو به رو می شدند، افزایش آدرنالین باعث سیخ شدن موهای بدن شان می شد و ظاهر ترسناک تری به آن ها می داد. همین امر به حفظ آن ها در برابر خطر کمک می کرد.

۲- برای رویش مجدد موها ضروری است

دانشمندان امروزه اثبات کرده اند عصب ها برای تنظیم عملکردهای بدن از سلول های بنیادی و همینطور دستگاه عصبی استفاده می کنند که معمولاً در دمای پایین فعال می شود. این امر باعث می شود سلول ها در وضعیتی آماده برای رشد مجدد باقی بمانند. به همین دلیل، وقتی مدت طولانی تری در معرض سرما قرار می گیریم، عصب ها در سطح بالاتری فعال می شوند و سیگنال های بیشتری ارسال می شود.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای پایین نقشی کلیدی در رویش سریع تر دوباره ی موها یعنی رشد موهای جدید دارد. با این حال، مورمور شدن هم همین تأثیر را برای مدت کوتاهی دارد و در بلند مدت باعث رشد موها می شود.

۳- همان سلول ها مسئولیت ترمیم زخم ها را هم برعهده دارند

بیشتر اندام های بدن ما از سه نوع بافت مختلف تشکیل شده اند. با این حال، این بافت ها در پوست آرایش دیگری دارند. عصب ها به ماهیچه های کوچک و نرمی متصل هستند. این امر به ایجاد تعادل در عملکردهای شیمیایی و فیزیکی بدن کمک می کند. به علاوه، این اتصال به تحریکات محیطی هم واکنش دارد.

این ماهیچه ها به سلول های بنیادی هم متصل هستند که نه تنها برای رشد موها، بلکه برای ترمیم زخم ها هم ضروری هستند. در حقیقت، هر چه سلول بیشتری وجود داشته باشد، کار ترمیم زخم ها بهتر صورت می گیرد. به همین دلیل است که وقتی به پیوند پوست نیاز است، در بیشتر موارد، از پوست سر برای این کار استفاده می شود.

۴- این ماهیچه ها مثل یک پل کمکی عمل می کنند

در آخر آنکه محققان سعی کردند نقش این ماهیچه ها را از کل فرآیند حذف کنند تا ببینند که آیا بدون آن ها هم واکنش مورمور شدن را خواهیم داشت، موهایمان رشد خواهد کرد و زخم هایمان ترمیم خواهند شد. با این حال، وقتی اتصال میان این ماهیچه ها و فولیکول های مو را قطع کردند، عصب ها تحلیل رفتند و اتصالی که به موها وجود داشت هم قطع شد. این امر ثابت کرد این ماهیچه ها در واقع نقشی مهم و پل مانند میان عصب ها و موها دارند.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: brightside
دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • سهیل مرداد 31, 1399

  اجداد حیوانی مان؟واقعا جای تعجب دارد که در قرن ۲۱ هنوز فکر می کنید میمون پدر ما هست.هیچ تحقیقی تا به الان اثبات نکرده که انسان چطور به وجود آمده.البته میمون پدر کسانی هست که به این نظریه اعتقاد دارند و خودشون هم میمون هستند!

  • پدر سهیل مرداد 31, 1399

   اگه پدر کسانی که به این نظریه اعتقاد دارند میمون هست پدر تو هم میمون هست و اگه پدر تو میمون نیست پدر آنها هم نیست. مگر اینکه تو از انسان‌ها نباشی

  • احسان مرداد 31, 1399

   هست عزیزم. لطفا بیشتر جستجو/پرس و جو کنید.

   • میلاد شهریور 2, 1399

    اطلاعات غلط نده چرت بودن این نظریه خیلی وقته که ثابت شده یادمه یه دانشمندی میگفت بعضی وقتا یه نظریه هرچی احمقانه تر باشه باور پذیر تره..

  • m مرداد 31, 1399

   اره یه مشت گل و گذاشتن تو آفتاب خشک شه بعد شده آدم

   • علی شهریور 1, 1399

    هیچ نظریه تکاملی نمیتونه شکل گیری سلول رو توضیح بده بنابراین تعصب به داروینیسم نه تنها روشنفکری نیست بلکه اوج حماقت است

   • میلاد شهریور 2, 1399

    شما از جای دیگه فشار خوردی برای روغنفکر بودن متد های جدید دیگه ای امده این نظریه خیلی قدیمیه و خیلی وقته رد شده یه کم خودتو به روز کن اینطوری روغنفکر نمیشی.

 • رضا شهریور 2, 1399

  در علم معمولا نظریه قدیم توسط نظریه جدیدی رد می شود.میشه دوستان بفرمایند با رد نظریه تکامل چه نظریه جدیدی مطرح شده؟

  • کریم شهریور 3, 1399

   بحث نظریه جدید نیست دوستان میگن که نظریه تکامل اثبات نشده و کاملا حق باهاشون هست.وفتی که موضوعی در حد نظریه است نمیشه با قطعیت کامل ازون صحبت کرد.و برای رسیدن به نظریه درست باید فرضیه های مختلفی مورد تحقیق قرار بگیرند.