از جف بزوس تا مارک زاکربرگ؛ میلیاردرهای مشهور دنیا چند سال طول کشید تا میلیاردر شدند؟

از جف بزوس تا مارک زاکربرگ؛ میلیاردرهای مشهور دنیا چند سال طول کشید تا میلیاردر شدند؟

بعضی کارآفرین ها در فکر راه اندازی کسب و کاری هستند که آن ها را واقعاً یک شبه میلیاردر کند، در حالی که کارآفرین هایی وجود دارند که دهه ها تلاش می کنند تا بتوانند به جمع میلیاردرهای دنیا بپیوندند.

طبق تحلیل صورت گرفته روی فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۲۰ وبسایت فوربس توسط شرکت انگلیسی OLBGT، معمولاً ۲۱ سال طول می کشد که تا یک میلیاردر برای اولین بار ثروت خود را به میلیارد برساند. برخی اما مانند مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک، سرعت بیشتری در این مسیر داشته اند و برای بعضی هم مانند وارن بافت کمی بیشتر طول کشید تا توانستند ثروت خود را میلیاردی کنند.

با این حال، در فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۲۰ فوربس هیچ کس به سرعت پیر امیدیار، پایه گذار ای‌بی نتوانسته بود خود را به جمع میلیاردرهای دنیا برساند. او بعد از گذشت تنها ۳ سال از پایه گذاری این سایت مزایده ی آنلاین توانست ثروت خود را یک میلیارد کند.

در ادامه می خواهیم ببینیم برای بعضی از مشهورترین میلیاردرهای دنیا چند سال طول کشید تا توانستند میلیاردر شوند.

تذکر: این رتبه بندی فقط میلیاردرهای خودساخته ی فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۲۰ فوربس را شامل می شود که در ماه مارس منتشر شد. شرکت OLBG برای آنکه بداند برای هر کدام این چهره ها چقدر طول کشید تا میلیاردر شوند، سال پایه گذاری کسب و کار اصلی شان را از سالی که وبسایت فوربس آن ها را میلیاردر اعلام کرد، کم کرده است.

وارن بافت

وارن بافت فلسفه ی محافظه کارانه ای برای سرمایه گذاری دارد که شاید او را به ثروت زیادی رسانده باشد، اما روند کندی داشته است. برای بافت ۲۳ سال طول کشید تا توانست میلیاردر شود.

ثروت فعلی: ۷۲/۵ میلیارد دلار

منبع ثروت: شرکت خوشه ای برکشایر هاتاوی

وارن بافت، سرمایه گذار مشهور ثروت خود را از طریق اداره ی شرکت خوشه ای برکشایر هاتاوی به دست آورده است. این شرکت مالک شرکت غذایی Dairy Queen و شرکت بیمه Geico است.

 بیل گیتس

از زمان پایه گذاری شرکت مایکروسافت ۱۲ سال طول کشید تا بیل گیتس توانستند میلیاردر شود.

ثروت فعلی: ۱۱۳/۶ میلیارد دلار

منبع ثروت: شرکت مایکروسافت

بیل گیتس ۶۴ ساله غول نرم افزاری مایکروسافت را با دوست دوران دبیرستانش، پل آلن، در سال ۱۹۷۵ تأسیس کرد. این شرکت در سال ۱۹۸۶ یعنی یک سال بعد از عرضه ی عمومی سهامش، گیتس را میلیاردر کرد.

لری الیسون

لری الیسون ۹ سال بعد از تأسیس شرکت اوراکل میلیاردر شد.

ثروت فعلی: ۷۲/۴ میلیارد دلار

منبع ثروت: شرکت اوراکل

لری الیسون ۷۵ ساله، از پایه گذاران اوراکل، این شرکت را برای تولید و فروش پایگاه داده های مدیریت ارتباط با مشتری تأسیس کرد. الیسون که دو بار دانشگاه را رها کرده، حالا بیشتر به عنوان مردی خوشگذران و یکی از غول های حوزه ی فناوری شناخته می شود.

سرگی برین و لری پیج

برای سرگی برین و لری پیج، پایه گذاران گوکل ۶ سال طول کشید تا میلیاردر شوند.

ثروت فعلی: برین ۶۷/۵ میلیارد دلار – پیج ۶۹/۳ میلیارد دلار

منبع ثروت: آلفابت، شرکت مادر گوگل

لری پیج و سرگی برین در سال ۱۹۹۸ در حالی که مشغول تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه استنفورد بودند، گوگل را پایه گذاری کردند. آن ها دهه ها در رأس آلفابت، شرکت مادر گوگل قرار داشتند، به طوری که پیج مدیرعامل شرکت و برین رئیس آن بود، تا آنکه در دسامبر ۲۰۱۹ از مقام خود کناره گیری کردند.

جف بزوس

جف بزوس نه تنها ثروتمندترین فرد دنیا است بلکه موفق شد رکورد کوتاه ترین زمان میلیاردر شدن را هم تقریباً بشکند. برای بزوس فقط ۵ سال طول کشید تا میلیاردر شود.

ثروت فعلی: ۱۸۳/۱ میلیارد دلار

منبع ثروت: شرکت آمازون

جف بزوس ۵۶ ساله در سال ۱۹۹۴ شغلی که در یک شرکت سرمایه گذاری در نیویورک داشت را رها کرد تا یک فروشگاه اینترنتی کتاب به راه اندازد. این شرکت که آمازون نام گرفت، به بزرگ ترین خرده فروشی دنیا بدل شد و در این راه، مدیرعاملش را به ثروتمندترین مرد دنیا تبدیل کرد.

مارک زاکبرگ

مارک زاکربرگ شاید ۴ سال بعد از ثبت نام در دانشگاه هاروارد از آن فارغ التحصیل نشد، اما همانقدر طول کشید تا به جمع میلیاردرهای دنیا بپیوندد.

ثروت فعلی: ۸۷/۹ میلیارد دلار

منبع ثروت: شرکت فیسبوک

مارک زاکربرگ ۳۵ ساله شبکه اجتماعی فیسبوک را در اتاقش در خوابگاه دانشگاه هاروارد به راه انداخت. سهم ۱۵ درصدی زاکربرگ از سهام شرکت فیسبوک او را به هفتمین فرد ثروتمند دنیا بدل کرده است، اما زاکربرگ گفته او و همسرش، دکتر پریسیلا چان قصد دارند بیشتر ثروت شان را ببخشند.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود