رهبر کره شمالی مُرده است؟

رهبر کره شمالی مُرده است؟

یک کارشناس بریتانیایی با پیش بینی در مورد تغییرات در رهبری کره شمالی در آینده نزدیک گفته است که شرایط جسمانی کیم جونگ اون در حال بدتر شدن بوده و رفته رفته خواهرش کیم یو جونگ جای او را در رأس قدرت خواهد گرفت. روی کالی بعد از صحبت با یکی از مقامات ارشد کره جنوبی گفته است که کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی اکنون در واقع دومین نفر در ساختار قدرت کره شمالی است احتمالا جای برادرش که گمام می رود در کما به سر ببرد را گرفته است. این زن ۳۲ ساله که چندین بار تصاویر او در کنار برادرش منتشر شده رفته رفته نقش مرکزی خود در دولت کره شمالی را افزایش می دهد، در حالی که اوایل سال جاری نیز به عضویت کمیته مرکزی (پولیتبورو) حزب کارگران کره شمالی درآمده است.

کناره گیری کیم جونگ اون از برخی از مسئولیت هایش

Roy Calley، روزنامه نگاری که بسیار به کره شمالی سفر کرده در کتابی با عنوان , Look With Your Eyes and Tell the World از دیدارهای مختلف خود از این کشور منزوی می نویسد و می گوید: «فکر می کنم این موضوع بسیار مهم است زیرا به وضوح او [خواهر رهبر کره شمالی] اکنون به عنوان جانشین طبیعی ظهور کرده است». وی همچنین مدعی است که «کیم جونگ اون هیچ وقت انسان سالمی [از لحاظ جسمانی] نبوده و نمی توانم تصور کنم که او اجازه داده این اتفاق به صورت طبیعی رخ دهد. کره شمالی یک جامعه بسیار مرد محور است، به همین دلیل قابل درک نیست که او بخش هایی خاص از رهبری خود را به او داده باشد. اگر او هنوز زنده است پس در حال ضعیف شده است. به نظر من در آینده ای نزدیک تغییر رهبری رخ خواهد داد».

Calley در ادامه مدعی شده از آنجا که مشخص نیست فیلم های منتشر شده از کیم جونگ اون طی ماه های اخیر دقیقا چه زمانی فیلم برداری شده اند و پنهانکاری در میان مقامات امنیتی این کشور در سطح بسیار بالایی است، میتوان اینطور نتیجه گرفت که کیم جونگ اون مرده است و اختیاراتش به خواهر او واگذار شده.

او ادامه داد: با در نظر داشتن گزارشات پیوسته ای که از وضعیت سلامت اون منتشر می شود و همچنین شایعات مختلف در مورد اختیارات تازه خواهرش میتوان این نتیجه گرفت که اتفاقات مهمی در حال رخ دادن است. این در حالی است که وی به نقل از یک مقام بلند پایه سابق کره جنوبی ادعا کرده که در واقع کیم جونگ اون مرده یا در کما به سر می برد و دولت کره شمالی طی روزهای آینده تحولات بزرگی را تجربه خواهد کرد.

کناره گیری کیم جونگ اون از برخی از مسئولیت هایش

دکتر جیمز هور، محقق بخش ژاپن و کره کالج مطالعات شرق و آفریقای کالج لندن و دیپلمات سابق در مورد ارزیابی خود از خبر تفویض برخی از مسئولیت های رهبر کره شمالی به خواهرش و دیگر نفرات ارشد حزب کارگر کمی محافظه کارتر سخن می گوید: «اگر واقعیت داشته باشد- زیرا سرویس اطلاعات ملی کره شمالی در گذشته در مورد کره شمالی اشتباه کرده است- این اتفاق با این ایده همخوانی دارد که او مورد اعتماد برادرش است و به عنوان یک زن تهدیدی برای او محسوب نمی شود. هم کیم ایل سونگ و هم کیم جونگ ایل ظاهراً به یک دلیل مشابه اعتماد قابل توجهی به زنان داشتند. در مورد اخیر [کیم جونگ ایل] این خواهرش کیم کیونگ هوی بود که نقش مشاور اخرش را بازی می کرد و نقش مهمی داشت».

کناره گیری کیم جونگ اون از برخی از مسئولیت هایش

ها تائه کئونگ که عضو کمیته اطلاعاتی پارلمان کره جنوبی است بعد از یک جلسه اطلاعاتی پشت درهای بسته چنین گفته است: «نتیجه گیری نهایی این است که کیم جونگ اون هنوز هم قدرت مطلق را در اختیار دارد اما در مقایسه با گذشته کمی بیشتر از حاکمیت خود را واگذار کرده است. کیم یو جونگ در واقع الان فرد شماره دو حکومت کره شمالی است». کیم یو جونگ اوایل سال جاری و بعد از حمله لفظی تندش به کره جنوبی که در آن از دولت همسایه جنوبی خود خواسته بود از انتقال بیانیه های پروپاگاندایی با بالن در مرز به درون خاک کره شمالی جلوگیری کند به تیتر اول رسانه های خبری جهان تبدیل شد.

کناره گیری کیم جونگ اون از برخی از مسئولیت هایش

خواهر رهبر کره شمالی در مصاحبه با آژانس خبری رسمی کره شمالی گفت: «اگر چنین اقدام ناشی از نیت شرورانه ای که در برابر چشمان ما رخ می دهد به بهانه آزادی اشخاص و آزادی بیان به حال خود گذاشته شود، مقامات کره جنوبی باید خیلی زود منتظر بدترین مرحله باشند. واضح می گویم، مقامات کره جنوبی مجبور خواهند شد که بهای سنگینی بپردازند اگر اجازه دهند این شرایط ادامه یابد در حالی که بهانه های مختلف می تراشند». شرایط جسمانی کیم جونگ اون در ماه های اخیر همواره موضوع گمانه زنی ها بوده و هر بار که وی برای مدتی از انظار دور می شده، خبرهایی غیررسمی از مرگ او خبر داده اند.

کناره گیری کیم جونگ اون از برخی از مسئولیت هایش

روث آن مونتی که کتاب او با عنوان North Korea in 100 Facts در مورد کره شمالی سال گذشته منتشر شد در مورد رهبر این کشور گفته است: «او به طور قطع کاندید حمله قلبی، کسته، سرطان و هر بیماری دیگری است که فکر کنید. او نقرس داشته، در پای خود دچار شکستگی استخوان ها شده و به نظر من دیابتی نیز هست. در واقع دیده شده که او برای راه رفتن از خواهر و دستیارانش کمک گرفته است». در روزهای اخیر خبر رسیده که کیم جونگ اون برای کاستن از استرس و بار کاری در شرایطی که اوضاع جسمانی مناسبی ندارد، تصمیم گرفته به منظور استراحت بیشتر در این شرایط بخشی از مسئولیت های خود را به خواهرش و دیگر اعضای ارشد دولت خود از جمله نخست وزیر تفویض کند. گفته می شود این اقدام می تواند نشانه وخامت اوضاع رهبر کره شمالی باشد.

بیشتر بخوانید: کیم یو جونگ و معمای قدرت در کره شمالی ؛ چرا خواهر کیم جونگ اون می تواند جانشین او باشد؟

کیم جونگ اون و تهاجم فرهنگی؛ ۷۰ درصد مردم کره شمالی سریال‌های جنوبی تماشا می‌کنند

تیرباران ۴ نفر از مقامات رسمی کره شمالی در ملاء عام به دلیل ایجاد حلقه روسپی گری

منبع: express ، express
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود