در مواجهه با سگ های ولگرد چطور جان خود را حفظ کنیم؟

در مواجهه با سگ های ولگرد چطور جان خود را حفظ کنیم؟

سگ ها بهترین دوست انسان هستند اما تا وقتی که تنها خودشان باشند. سگی که در محیط خطرناکی متعلق به خودش زندگی می کند، بیشتر به یک گرگ می ماند تا یک سگ معمولی. حیوانات ولگرد جمعی زندگی می کنند و قلمروی خودشان را دارند که از آن محافظت هم می کنند. به علاوه، بسیاری از آن ها احتمالاً ترسی هم از آدم ها ندارند.

در ادامه می خواهیم ببینیم اگر روزی در جایی با یک سگ ولگرد پرخاشگر برخورد کردیم چطور باید جان خود را حفظ کنیم.

اگر با یک سگ ولگرد مواجه شدید، از دویدن خودداری کنید و چیزی به سمتش پرتاب نکنید

اگر به یک سگ برخوردید نه بدوید و نه حتی سعی کنید با سرعت از آن دور شوید. سگ به خاطر غریزه ی شکاری که دارد ممکن است فکر کند که شکار خوبی هستید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که:

 • فاصله ی ایمن را از حیوان حفظ کنید و صبر کنید تا خودش از آنجا دور شود.
 • به آرامی به عقب قدم بردارید و حواس تان به عکس العمل سگ باشد. اگر سگ به دنبال تان آمد، سر جای خود بایستید. اما اگر حیوان حرکتی نکرد، همانطور به عقب قدم بردارید. به محض اینکه سگ از آنجا دور شد می توانید با سرعت عادی به راه خود ادامه دهید.

می توانید چیزی را بین خودتان و سگ قرار دهید تا حواسش را پرت کنید. آن چیز می تواند کیف، چتر، کفش یا کت تان باشد. خوشبختانه حیوان آن جسم را مانعی میان شما و خودش تلقی می کند و حواسش به آن پرت می شود.

اگر در حال دوچرخه سواری یا اسکیت سواری باشید، توجه سگ ها را به خود جلب می کنید

سگ های ولگرد به هر حرکتی واکنش نشان می دهند و با دوچرخه ها، موتورها، ماشین ها و دیگر انواع وسایل نقلیه اغلب رفتاری تهاجمی دارند. اگر سگی دنبال تان راه افتاد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که سر جای خود بمانید؛ قاعدتاً دیگر جذابیتی برای حیوان نخواهید داشت.

وقتی سگ پشتش را به شما کرد و از آنجا دور شد می توانید به راه خود ادامه دهید. سعی نکنید با بیشتر کردن سرعت خود از دستش فرار کنید؛ سگ ها سرعت بسیار زیادی دارند و حتماً به شما خواهند رسید.

اگر در حال پیاده روی با سگ خودتان بودید، باید یا خودتان خطر را به جان بخرید یا حیوان تان را به خطر اندازید

اگر سگ ولگردی به سگ خانگی تان پارس کرد یا به آن دندان نشان داد، ممکن است ناخودآگاه دست ببرید و سگ تان را از روی زمین بردارید. اما ممکن است سگ ولگرد به این حرکت واکنش نشان دهد و سعی کند به شما حمله کند. اگر هم بگذارید سگ تان روی زمین بماند، این ریسک وجود دارد که سگ ولگرد سعی کند به حیوان شما حمله کند. در چنین موقعیتی ممکن است سگ شما صدماتی ببیند.

در این مورد راه درستی وجود ندارد. اگر نمی توانید سگ تان را روی زمین رها کنید، بهتر است آن را پشت یک مانع مثل یک نرده بگذارید یا اگر گربه باشد آن را بالای درخت بفرستید.

اما راه دیگری هم هست. بگذارید حیوان تان همان جایی که هست بماند اما به جایش سعی کنید حواس سگ ولگرد را پرت کنید. اگر خوراکی ای با خودتان دارید، آن را به سمت سگ ولگرد بیندازید. سگ های ولگرد بیشتر اوقات گرسنه هستند و از غذا نمی گذرند. بهتر آن است که خوراکی را جایی تا حد ممکن دور از خودتان پرت کنید. به این ترتیب، سگ ولگرد از شما دور می شود و آرام می گیرد و شما هم فرصت پیدا می کنید تا از آنجا فاصله بگیرید.

استفاده از اسپری فلفل فکر خوبی نیست چون فقط سگ را پرخاشگرتر و خطرناک تر می کند.

اگر سگی آماده ی حمله به شما شد، به چشم هایش نگاه نکنید چون آن را نشانه ی پرخاشگری تلقی می کند

یکی از بدترین موقعیت هایی که می توانید در آن گرفتار شوید این که است که سگی به طرف شتانما بیاید و شروع به دندان نشان دادن به شما کند.

از جایتان تکان نخورید و به چشم های سگ هم نگاه نکنید. تماس چشمی برای سگ ها حکم اعلام جنگ دارد. وقتی بی حرکت بمانید، احتمالاً دیگر جذابیتی برای سگ نخواهید داشت و به این ترتیب، ممکن است سگ دیگر فقط به شما پارس کند و بعد هم از آنجا دور شود.

اگر سگ به طرف شما آمد و شروع به بو کردن تان کرد، بگذارید کارش را بکند. بی حرکت بمانید و سعی نکنید سگ را با دست تان لمس کنید چون ممکن است حیوان حرکت شما را حمله تلقی کند.

گاهی توصیه می شود به جای مشخصی از سگ (مثل بینی) ضربه بزنید اما بعید است فایده ای داشته باشد چون سگ ها سرعت بسیار زیادی دارند و احتمالاً موفق نخواهید شد. به علاوه، حرکت دست تان به احتمال زیاد حیوان را عصبانی تر هم خواهد کرد.

البته بهترین راه برای حفظ خودتان از یک حیوان پرخاشگر این است که اصلاً به آن نزدیک نشوید. اگر صدای بلند پارس سگ به گوش تان رسید یا یک گله سگ دیدید، سعی کنید از آنجا دور شوید، حتی اگر برای دور زدن آنجا مجبور باشید راه تان را دور کنید.

منبع: brightside
۹ نظر

ورود

 • مهری شهریور ۶, ۱۳۹۹

  بسیار بسیار پست عالی و مفید. لطفا در مورد حمله حیوانات وحشی هم بگین.
  بعضی گربه ها ه بعضی وقت ها رفتار تهاجمی میگیرند لطفا درباره گربه ها هم بگین.

 • Mr. Saxobeat شهریور ۶, ۱۳۹۹

  اینا برای سگ خارجی ها هست توی ایران شما بشین روز زمین وانمود کن میخوای سنگ برداری یا اگر هم میتونید بر دارید چه بهتر.اون سگ هفت فرسنگ میدوه بخاطر سنگه که نخوره بهش.
  من خودم یبار توی یه تپه ای داشتم قدم میزدم که برم خونه شب هم بود بخاطر صدای خیلی زیاد هدفونم که توی گوشم بود هیچی نفهمیدم سرمم پایین بود که خار و اینا به شلوارم نگیره خلاصه دیدم یه صدایی میاد،سرمو کردم بالا دیدم دورم چهار پنج تا سگ حلقه زدن.خدا رو شکر شلوار قهوه ای (شوخی میکنم عمق رو فقط خواستم بگم نمیشه صریح نوشت.نوشتم بعد نرید حرف در بیارید پشت سرم)پام بود.تنها چیزی که به ذهنم رسید این بود بشینم روی زمین و سنگ بر دارم، تا سرمو اوردم بالا که با سنگ بزنمشون دیدم هر کدومشون یه طرف دارن سگ دو میزنن.تجربه خیلی جالبی بود.هیجانشو دوست داشتم.

  • حیدر شهریور ۷, ۱۳۹۹

   باحال بود پیامت. ولی همه اینجوری نیستن بعضیا کلن وحشین و اینکار تهاجمیه و حمله میکنه. وگرنه من خودم به سگا سنگ میزدم در میرفتن و لی بعضیا پر رو پر رو نگا میکردن

  • محمود شهریور ۹, ۱۳۹۹

   احتمالا پشت سرت شیری پلنگی چیزی بوده

 • خشایار مریوانی شهریور ۹, ۱۳۹۹

  راستش بهترین کار در مواجهه با حیوانات وحشی اینه که اولا اگه میتونین فرار کنین،راه دوم اینه یک چتر یا یک شاخه بزرگ و برگدار درخت رو بالا سرتون بگیرین و خودتونو بزرگتر جلوه بدین،اینجوری اونا از هیکل بزرگ شما میترسن،این مطلب رو یک شکارچی حرفه ای یادم داد و امیدوارم مفید باشه

 • یه بنده خدا شهریور ۹, ۱۳۹۹

  یعنی خاک تو سر نویسندتون با این سوادش که هنوز نمیدونه سگ پاس میکنه نه پارس واقعا متاسفم

 • افشین شهریور ۹, ۱۳۹۹

  این تئولی‌ها وقتی که در شرایط واقعیش قرار میگیرید جواب نمیده مگر اینکه واقعا خونسرد باشید. من اغلب برای دوچرخه‌سواری به یکی از پارک جنگلی‌ها میرم و متاسفانه درست گفتید. به دوچرخه حساسن و بارها تو این موقعیت قرار گرفتم. اغلب هم ۵-۱۰ سگ. یک بار هم بیشتر از ۲۰ تا سگ
  بهترین روش اینه که سرشون داد بکشید و چند قدمی به سمتشون برید تا عقب بشینن. بعد چندبار این کار رو تمرین کنید.

 • امیر کلهر اردیبهشت ۳, ۱۴۰۰

  من معمولا در مواجهه با سگ های قدر و خطرناک مثل سرابی یا قهدریجونی و قفقازی،یه سنگ پرتاب میکنم طرفشون طوری که دنبال سنگه برن و دور بشن که معمولا سنگ رو به دندن میکشن و خرناس میکنن تا اونا برگردن من از اونجا دور شدم . اخرین برخوردم هم با دوتا سرابی و تولشون بود که با همین طرفند دور شدم

 • ... مرداد ۲, ۱۴۰۱

  ازبکاربردن واژه ی پارس دررفتارتهاجمی سگ ها خودداری کنید، این یک نوع توهین به خودمان وقوم اصیل پارسیان هستش باسپاس